Dlaczego Atakama jest uznawana za najbardziej suche miejsce na Ziemi?

Gorące powietrze, palące słońce, piasek pustyni i niesprzyjający zwierzętom i roślinom klimat. Pustynia Atakama jest uznawana za najbardziej suche miejsce na Ziemi całkiem zasłużenie. Jeśli szukacie księżycowego krajobrazu i warunków do przetestowania swojej wytrwałości – jedźcie do Chile.

Wielka ręka na pustyni

Gdy jedziemy Autostradą Panamerykańską, Atakama rozciąga się po obu stronach wielkimi połaciami, których nie sposób objąć wzrokiem. Pośród niczego, na środku palącego piasku, tam gdzie odległość do jakiejkolwiek innej atrakcji wynosi niemal 100 kilometrów, wznosi się wielka ręka z żelaza i cementu. Postawiono ją na wysokości ok. 1000 m n.p.m. jako pomnik człowieka budzącego się do życia. Podobna stoi na plaży w Urugwaju.

Mistyczne dzieło tylko pogłębia wrażenie dziwaczności. Atakama jest bowiem tak niezwykła, że bardziej przypomina Księżyc, niż naszą planetę. Naukowcy dowiedli, że jest to jedno z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na świecie. Zbadali, że choć opady się zdarzają, to ich roczna suma nie przekracza 100 mm. To powoduje, że Atakama uznawana jest za najbardziej suche miejsce na Ziemi.

Mimo tego nawet takie miejsca… zakwitają. Zobacz: Niesamowite! Najbardziej suche miejsce na Ziemi zakwitło.

Różnorodna Atakama

małe laguny na pustyni atakama w chile
Atakama ma solniska, graniczy z górami, jest poprzecinana wyschniętymi korytami rzek. Fot. Shutterstock

Jeśli myślicie, że znajdziecie tam tylko niekończący się piasek, jesteście w błędzie. Obok wyschniętych rzek występują kamieniste i piaszczyste połacie, solniska i słone bagna. Długa na 1000 i szeroka na 100 kilometrów pustynia otoczona jest górami. Wzniesienia pustyni sięgają niemal 5 tys. m n.p.m. To wysoko położone miejsce: średnia wysokość n.p.m. przekracza 2 tys. m.

Ta prawdopodobnie najstarsza pustynia na świecie od zachodu graniczy z Pacyfikiem, który wyrzucał na jej brzeg statki. Pozostały z nich złowieszczo wyglądające wraki. Różnorodna jest też gleba Atakamy. Znajdują się w niej rudy żelaza, miedzi, uranu, kobaltu, ołowiu, czy też złota.

Dlaczego Atakama jest uznawana za najbardziej suche miejsce na Ziemi?

Wpływ na tak małą ilość opadów ma kilka czynników. W niektórych miejscach pustyni nigdy nie spadła kropla deszczu, od kiedy są prowadzone pomiary!

Po pierwsze, Atakama leży w klimacie zwrotnikowym. Ponadto wpływ na brak opadów ma prąd peruwiański. Rośliny jednak sobie z tym radzą, np. czerpiąc wilgoć z mgły. W tak nieprzyjaznym klimacie dominują sukulenty, m.in. kaktusy, opuncje, agawy i jukki, które bardzo długo mogą przeżyć bez wody.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też