Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w samolocie gasną światła przed lądowaniem i w trakcie startu? Jest ku temu ważna przyczyna!
Okazuje się, że gaszenie świateł ma swój cel w zwiększeniu bezpieczeństwa pasażerów. W tych dwóch wspomnianych powyżej sytuacjach istnieje największe ryzyko wystąpienia komplikacji zagrażających samolotowi. Jeśli takie wydarzenie miałoby miejsce, to dzięki zaciemnieniu kabiny ludzkie oczy będą w stanie szybciej przyzwyczaić się do ciemności. To z kolei umożliwi łatwiejsze rozeznanie w terenie i jak najszybszą ewakuację w bezpieczne miejsce. Oświetlenie drogi ewakuacyjnej staje się wtedy bardziej widoczne i łatwiej jest wtedy odnaleźć punkty orientacyjne.
Dokładnie w tym samym celu podnosi się rolety na oknach samolotu. Pozwala to na lepszą orientację przestrzenną, a przy okazji stewardesy mogą na czas dostrzec zagrożenia wynikające z możliwego pożaru, etc. Ludzkie oko może potrzebować do 10 minut, by całkowicie zaadaptować się do ciemności. Dlatego wcześniejsze przyzwyczajenie go do mniejszej ilości światła może być kluczowym elementem bezpieczeństwa w razie wypadku.
Zobacz też:
- Dlaczego tak naprawdę nie można wnosić napojów do samolotu?
- Dlaczego w oknach samolotów są małe dziurki?
- Dlaczego samoloty muszą latać tak wysoko?
- Dlaczego do samolotu wsiadamy z lewej strony?
- Dlaczego trzeba odsłaniać okna w samolocie przed lądowaniem i startem?
- Dlaczego samoloty startują z opóźnieniem, ale i tak przylatują na czas?
- Telefony 5G – czy rzeczywiście stanowią zagrożenie dla samolotów?
- Dlaczego samolot leci krócej z zachodu na wschód?