Estonia – co najmniej 7 powodów by odwiedzić ten piękny kraj

Estonia to wyjątkowy kraj. Po pierwsze dlatego, że jest to obecnie jedyne państwo w Europie, jeśli nie na świecie, na czele którego stoją kobiety. Prezydentem jest pani Kersti Kaljulaid, a premierem została w tym roku pani Kaja Kallas. Można zatem stwierdzić, że Estonia to kraj równie piękny jak rządzące nim kobiety. Po drugie, mimo, że leży “gdzieś na krańcu” Unii Europejskiej, w porównaniu do krajów zachodnich, Estonia jest wyjątkowo postępowa i zaawansowana technologicznie. Po trzecie jej powierzchnię stanowią w połowie lasy. Jeśli nie są to wystarczające motywy, żeby odwiedzić to nadbałtyckie państwo, oto inne, dobre powody, żeby się tam wybrać. Na końcu znajdziecie kilka zagadnień praktycznych.

Jazda po lodowej drodze

Estonia
Jazda samochodem po zamarzniętym morzu to niezapomniane wrażenie. Fot. Simon Berger, Pixabay

Zimą w Estonii jest wyjątkowo. Przede wszystkim będziecie mogli doświadczyć jazdy samochodem po lodzie! Kiedy utrzymuje się mróz powstają tutaj drogi dla samochodów osobowych łączących Estonię kontynentalną z najważniejszymi wyspami (musicie wiedzieć, że do Estonii należy ponad 2000 wysp). Przejażdżka taką drogą to niesamowite doświadczenie. Jedzie się wolno, gdyż drgania, jakie powodują samochody jadące z prędkością od 25 do 40 km/godz. wpływają na kruchość lodu. Drogi otwiera się, gdy lód ma grubość 30 cm. Samochody są wpuszczane w 2-minutowych odstępach, więc można trafić na korki. Ale kto nie chciałby przejechać się po lodowej autostradzie?

Estonia – biegówki, łyżwy i saunowanie

Estonia jazda na łyżwach
Czy może być coś piękniejszego niż jazda na łyżwach po zamarzniętym jeziorze. Fot. Unsplash

Estonia to raj dla miłośników biegówek. Trasy biegowe wiodą przez malownicze estońskie lasy i parki narodowe. Za najlepsze miejsce z najbardziej rozwiniętą infrastrukturą sportową uważa się Otepää, gdzie obywa się Puchar Świata.

Jeśli chcielibyście przeżyć przygodę z jeżdżeniem na łyżwach po zamarzniętym jeziorze to właśnie tutaj możecie tego doświadczyć. Na terenie tego niewielkiego kraju leży ponad 2800 jezior. Fani wędkarstwa natomiast mogą spróbować swoich sił w łowieniu ryb w przeręblach.

Koniecznie wejdź tutaj do sauny. Wielu z nas saunowanie kojarzy głównie z Finlandią. Jednak także w Estonii sauny są wszędzie i każdy z nich korzysta. Typowa estońska sauna dymna, która wywodzi się z południowo-wschodniej Estonii, z regionu Võru, została nawet wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie skorzystaj z sauny kiedy będziesz w Estonii.

Wspaniała przyroda

Estonia Mukri Bog
Wędrówka wśród bagien Mukri Bog. Fot. Visitestonia.com

Przede wszystkim zachwyci cię tutaj rozległa przyroda. Terytorium Estonii prawie w połowie pokrywają lasy. Spędzisz tu czas na wiele różnych sposobów. Koniecznie trzeba odwiedzić bagna i torfowiska, tak charakterystyczne dla Estonii. Na wielu z nich powstały wytyczone ścieżki, które umożliwiają długą wędrówkę w tym pięknym, spokojnym krajobrazie. Przykładem niech będzie Mukri Bog, do którego można dotrzeć z Tallina samochodem w ciągu 1,5 godziny.

Jeśli twoje wyobrażenie o idealnych wakacjach przewiduje wędrówki po parkach narodowych, zwiedzanie rezerwatów przyrody i spanie pod gwiazdami, Estonia jest zdecydowanie miejscem dla Ciebie. Krajobrazy są przyjazne, nawet dla początkujących i rodzin, z umiarkowanym klimatem i brakiem jadowitych, niebezpiecznych zwierząt. W Estonii istnieje 6 parków narodowych, 20 parków krajobrazowych oraz ponad 40 rezerwatów przyrody. To sporo jak na tak niewielki kraj. Przyroda i jej ochrona są dla Estończyków sprawą priorytetową.

Znajdziesz tutaj kilka imponujących szlaków turystycznych, z których najdłuższy ma 820 km i rozciąga się na terenie całego kraju. Po drodze znajdują się kempingi, niektóre z drewnianymi domkami, w których można swobodnie odpocząć, przygotować obiad lub spędzić noc.

Estonia – festiwale, kiiking i relax w kurorcie

Estonia spotkania towarzyskie
W czasie estońskich festiwali poznacie nowych przyjaciół. Fot. Unsplash

Jeśli poczujecie potrzebę rozrywki i towarzystwa, latem w Estonii odbywa się mnóstwo festiwali, dzięki którym poznacie kulturę i samych Estończyków. Bo czymże jest zwiedzanie kraju bez zadzierzgnięcia lokalnych znajomości. Zwykle na początku sierpnia na wyspie Hiiumaa odbywa się festiwal Dni Kawiarni – Kardla kohvikutepaev, podczas których mieszkańcy zapraszają gości do swoich ogrodów i biesiadują do późnej nocy. W Tallinie natomiast w połowie maja odbywają się Dni Kalamai, a w pierwszej połowie września Festiwal Uliczny Uus Maailm. To oczywiście tylko kilka imprez. Odbywa się ich normalnie o wiele więcej.

Jeśli jesteś zwolennikiem mocniejszych wrażeń niż “kempowanie” pośród bagien czy zabawy na festiwalach, koniecznie musisz spróbować w Estonii gigantycznej huśtawki. Atrakcja ta zwie się u nich kiiking i z pewnością dostarczy wielką dawkę adrenaliny. To estońska rozrywka wymyślona w 1993 roku przez Ado Kosk. Oto jak wygląda:

Jeśli natomiast kochasz szerokie, piaszczyste plaże i chcesz zaznać estońskiego kurortu wybierz się na południowy zachód do Pärnu. Odpoczniesz na pięknej plaży nad brzegiem morza oraz zrewitalizujesz siły w kompleksie SPA Pärnu Mud Baths. Miasto ma też do zaoferowania ciekawe muzeum.

Tallinn

Tallinn. Fot. Shutterstock

Co jak co, ale stolicę kraju warto zobaczyć. Niezależnie od pory roku, zaplanuj zatem zwiedzanie Tallinna. Polecamy przeznaczyć na ten cel 2-3 dni. Z wyprzedzeniem zarezerwuj tutaj nocleg, żeby wybrać dobry hotel w dobrej cenie. W związku z tym, że do Tallinna chętnie przyjeżdżają turyści z pobliskiej Finlandii, dla których jest tutaj tanio, ceny mogą wydawać nam się dość wysokie. W Tallinnie trzeba zobaczyć przede wszystkim Stare Miasto liczące prawie 1000 lat. Koniecznie odwiedźcie najstarszą kawiarnię w mieście Cafe Majasmokk. To miejsce z wyjątkowym wystrojem i klimatem gdzie można napić się znakomitej kawy i skosztować przepysznych słodkich wyrobów.

Poza starówką polecamy zobaczyć także Telliskivi, drewniane domy poza centrum, a także dawną halę olimpijską Linnahall.
Telliskivi to pofabryczny kompleks, który stał się centrum tutejszej “hipsterki”. Oficjalna nazwa to Telliskivi Kreatywne Miasto. Jest to miejsce, w którym poczujecie ducha współczesnego Tallinna bardziej niż gdziekolwiek indziej. Będzie też mnóstwo okazji do zrobienia ciekawych zdjęć. To mekka street artu i starych pofabrycznych zabudowań.
Spośród zabudowań sakralnych Tallina koniecznie zobacz Sobór św. Aleksandra Newskiego. Jest to katedra metropolitalna autonomicznego Estońskiego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew robi ogromne wrażenie, tak z zewnątrz jak i wewnątrz. Powstała w latach 1893–1900 i miała być symbolem panowania rosyjskiego w Estonii. Jest to obowiązkowy punkt programu w Tallinie.
Spodoba Ci się pewnie także gotycki ratusz w centrum stolicy. Przejdź się tam na spacer po zmroku, najpełniej poczujesz wtedy klimat miasta.

Ponad 2000 wysp

Estonia Saaremaa
Największa estońska wyspa, Saaremaa. Fot. Shutterstock

Wzdłuż estońskiej linii brzegowej, na morzu Bałtyckim, leży zawrotna ilość ponad 2000 wysp. To prawdziwa gratka w tym kraju. Taka ilość i różnorodność wysp sprawia, że czujesz się tutaj jak odkrywca spokojnych, malowniczych i odizolowanych miejsc. Zamieszkałe są jednak tylko te największe.

Największą jest Saaremaa, która oferuje też najwięcej atrakcji. Zwiedzanie rozpocznij jednak od wyspy Muhu gdyż leży ona po drodze. Dotrzesz do niej promem z portu w Virtsu. Na przeciwległej części wyspy Muhu warto zboczyć z drogi i odwiedzić niewielką wieś Koguva. Jest to osada, w której przez wieki niewiele się zmieniło. Zobaczysz tam chaty kryte strzechą, omszałe kamienie zamiast płotów i wielowiekowe drzewa.

Na Saaremie udaj się do stolicy wyspy Kuressaare. To spore, 13-tysięczne miasto. Zobaczysz tu najlepiej zachowany zamek średniowieczny w tej części Europy. Mury budowli pamiętają XIV w., a mieści się tu obecnie Muzeum Saaremy, prezentujące historię oraz przyrodę regionu. Za twierdzą rozciąga się niewielka plaża. To idealne miejsce do zrobienia ciekawych zdjęć.
Odwiedź także wieś Angla gdzie stoją zabytkowe wiatraki – symbol wyspy.

Vilsandi

Estonia morze bałtyckie
Surowe piękno Vilsandi. Fot. Pixabay

Wielką atrakcją jest Park Narodowy Vilsandi. Jest to prawdziwie fascynujące miejsce. Można zaznać tu pięknej i surowej przyrody oraz mocy żywiołów. Żyje tu także spora populacja fok szarych. Znajduje się w zachodniej części hrabstwa Saare, obejmuje prawie 100 wysp, zachodnie brzegi oraz morze. Jego powierzchnia wynosi 238,9 km², z czego 165,2 km² to woda.

Z Saaremy przepraw się promem kursującym między Triigi i Soru na Hiiumę. Jest ona drugą co do wielkości wyspą Estonii, a także najbardziej zalesionym i najmniej ludnym rejonem kraju. Najwyższy punkt na Hiiumie stanowi półwysep Kopu. Stoi tam 36-metrowa latarnia morska z 1531 r. o kształcie przypominającym kobietę ubraną w rozłożystą suknię i z czerwonym nakryciem głowy. Największe miasto na Hiiumie to Kardla. Liczy ona zaledwie 3 tys. mieszkańców. Życie płynie w niej wolno wśród zielonych terenów i “bębnów”, czyli mostków przerzuconych nad strumieniami. Na samym początku sierpnia odbywa się tutaj popularny festiwal kawiarniany – Kardla kohvikutepaev, podczas którego mieszkańcy często zapraszają gości do swoich ogrodów.

Estonia – kilka informacji praktycznych

Estonia Tallinn Brama Viru
Brama Viru w Tallinie. Fot. Alexander Trunov, Pixabay

Waluta: euro (od 2011 r.) W większości miejsc zapłacimy bez problemu kartą płatniczą, jednak zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki chociażby na bilet autobusowy.

Klimat: wilgotny i umiarkowany, a w paśmie pobrzeża morskiego, w połączeniu z lasami sosnowymi, rozległymi piaszczystymi plażami i borowinami leczniczymi oraz wodami mineralnymi ma właściwości uzdrowiskowe.
Długość dnia – zimą dzień jest trochę krótszy od tego co znamy w Polsce. W czerwcu natomiast słońce wschodzi w Tallinnie około godziny 4 rano, a zachodzi przed 23.

Jak dotrzeć do Estonii:

Jeśli na wyprawę masz przynajmniej dwa tygodnie, samochód jest nie najgorszym wyborem.
Drogi z Polski przez Litwę i Łotwę nie należą do najlepszych. Jeżeli masz mniej czasu, chcesz skrócić podróż i zwiększyć jej komfort wybierz samolot.

Do Estonii możemy polecieć lotem bezpośrednim z Warszawy-Chopina do Tallinna obsługiwanym przez LOT. Niestety póki co nie ma tzw. tanich lotów z Polski do Estonii: ani Ryanair ani Wizzair tam nie latają.

Jakie pamiątki przywieźć z Estonii:

Warto przywieźć tradycyjne wełniane wyroby: rękawice, szaliki, skarpety. Na polską zimę także się nam przydadzą.
Bardzo popularne są wyroby rękodzielnicze jak ceramika, biżuteria czy wyroby drewniane czy szklane.
Coraz większą uwagę przykuwa współczesne estońskie wzornictwo. Udaj się do centrum handlowego Solaris w Tallinnie, znajdziesz tam sklep Estońskiego Domu Wzornictwa. Sklep oferuje odzież i dodatki do odzieży, meble, akcesoria kuchenne i domowe oraz inne przedmioty.

Koniecznie przywieź sobie tradycyjne estońskie przysmaki jak: likier Vana Tallinn, piwo z browaru Põhjala, słodycze od firmy Kalev, marcepan, tradycyjny żytni chleb, a także Kohuke – przysmak w polewie czekoladowej z nadzieniem serowym i ponad dwudziestoma rożnymi dodatkami.

Udało mi się zachęcić cię do podróży po Estonii? Po więcej inspiracji zajrzyj na poniższe strony.

Źródło: eesti.pl, visitestonia.com

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też