Gdzie leży państwo o nazwie Eswatini? Tak, jest takie! Co to jest Mjanma? Być może całkiem dobrze ją kojarzycie, tylko nie mieliście pojęcia, że tak się nazywa. Oto 10 nazw państw i terytoriów, których możecie nie znać.
Zastrzegamy, że w tekście mowa także o terytoriach zależnych, dependencjach, terytoriach i wspólnotach zamorskich, gdyż to głównie one mają bardzo ciekawe nazwy. Tak jak państwa, mają one swoje flagi, stolice i jednostki monetarne. Warto wiedzieć, co to właściwie za miejsca 🙂
Mjanma, czyli Birma
Nazywanie Mjanmy Birmą nie jest nietaktem, bo jeszcze kilka lat temu, w 2012 roku, ten kraj właśnie tak się nazywał po polsku. Birma pozostaje tak zwaną wersją wariantową. Mjanma brzmi egzotycznie, a do Birmy zdążyliśmy się przyzwyczaić. To tak jak z kawią domową – i tak wszyscy mówią na nią świnka morska, choć oficjalnie taki gatunek nie istnieje.
Spory nad nazwą państwa trwały od 1989 roku. Nazwa Birma używana była w czasach kolonialnych, z kolei naród birmański używał nazwy Myanma. Wiele zmian nazw państw podyktowanych było chęcią odcięcia się od kolonialnej przeszłości (żeby długo nie szukać: Rodezja – Zimbabwe, Górna Wolta – Burkina Faso).
Czytaj więcej: Stara mapa z 1975 r. znaleziona na strychu. Dahomej, Górna Wolta – pamiętasz?
Mjanma leży między Bangladeszem, Chinami, Indiami, Laosem i Tajlandią w jednym z najbardziej bogatych kulturowo regionów Azji. Warto się tam wybrać.
Curaçao
Curaçao (wym. podobnie do Kyrasau) to część Królestwa Niderlandów, równorzędna Holandii, znajdująca się na Karaibach. Pozostałe dwie części państwa to Sint Maarten i Aruba.
Słoneczne Curaçao ze stolicą Willemstad to autonomiczny kraj, choć z holenderską głową państwa. Zapłacimy tam guldenami antylskimi, a dogadamy się m.in. po holendersku.
Charakterystyczna w Willemstad jest zabudowa kolonialna, która stała się wizytówką Curaçao. Na niemal każdej pocztówce widnieją kolorowe domki. To dość drogi kraj z wieloma plażami, idealny jako miejsce urlopu dla bogatych Holendrów. Ale wszystko jest dla ludzi, w końcu zawsze można złapać tanią okazje.
Anguilla
Brytyjskie Terytorium Zamorskie Anguilla znajdziemy w pobliżu Curaçao, bo także w archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Stolicą terytorium jest The Valley, a walutą dolar wschodniokaraibski. Anguilla ma własny parlament.
Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 przez. Ze względu na swój dość długi i wąski kształt otrzymała nazwę Anguilla czyli węgorz (łac.).
Około 17 tys. osób zamieszkujących terytorium zajmuje się m.in. usługami i bezpieczeństwem, turystyką oraz produkcją: Anguilla znana jest z eksportu homarów i soli.
Turks i Caicos
Na północ od Haiti leży Turks i Caicos, terytorium zależne Wielkiej Brytanii w archipelagu Bahamów. Terytorium ze stolicą w Cockburn Town zamieszkuje ok. 50 tys. osób.
Jest to jeden ze światowych rajów podatkowych. Podstawą gospodarki jest rybołówstwo, zwłaszcza połów gąbek i skorupiaków, a także rolnictwo (konkretnie uprawa agawy sizalowej). Ważną częścią gospodarki jest także turystyka. To piękne miejsce na udany urlop, choć często nawiedzane przez huragany.
Mariany Północne
Mariany północne to terytorium stowarzyszone (zorganizowane o statusie wspólnoty) zależne od Stanów Zjednoczonych. Znajduje się w Mikronezji na Oceanie Spokojnym. W jego skład wchodzi 14 wysp. Stolica znajduje się w Capitol Hill. Władzę sprawuje tam prezydent USA (a bezpośrednio gubernator), a walutą jest dolar amerykański. Wyspy te zostały odkryte przez wyprawę Magellana.
Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha
Jeśli kojarzycie nazwę Święta Helena i Dependencje jest to poprzednia nazwa tego samego terytorium. Dziś jego pełna nazwa to Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha. To terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii ze stolicą w Jamestown na Wyspie Świętej Heleny.
Wyspy znajdują się na południowym Oceanie Atlantyckim i są od siebie oddalone o kilka tysięcy kilometrów. Są tam różne klimaty. Na Wyspie Świętej Heleny panuje tropikalny, na Wyspie Wniebowstąpienia równikowy, a na Tristan da Cunha umiarkowany.
Jedną z najpiękniej brzmiących stolic na świecie jest Edynburg Siedmiu Mórz (Edinburgh of the Seven Seas). To stolica terytorium Tristan da Cunha . Mieszka tam około 300 osób.
Saint-Pierre i Miquelon
Saint-Pierre i Miquelon to wspólnota zamorska Francji znajdująca się na Oceanie Atlantyckim, blisko Ameryki Północnej (konkretnie w pobliżu Nowej Funlandii, która jest prowincją Kanady). Stolica wspólnoty to Saint-Pierre, a mimo że to wyspy leżą blisko Kanady, walutą jest euro. Władzę sprawuje prezydent Francji, a w jego imieniu prefekt.
Żyje tam około 6 tys. osób. Mieszkańcy zajmują się m.in. połowem dorsza i hodowlą zwierząt futerkowych. Wyspy odwiedza zaskakująco sporo osób jak na powierzchnię bliską wielkości Poznania – kilkanaście tysięcy turystów rocznie.
Montserrat
Montserrat to terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Karaibach w archipelagu Małych Antyli. Podobnie jak w Anguilli, walutą jest dolar wschodniokaraibski. Stolicą Montserrat jest oficjalnie Plymouth, ale ponieważ zostało zniszczone przez wybuch wulkanu, faktyczną funkcję stolicy pełni Brades.
Na Montserrat mieszka około 5 tys. osób, ale przed erupcją wulkanu Soufrière Hills w 1995 r. było to około 13 tys. osób. Obecnie opustoszałe Plymouth zamieszkiwało wtedy około 4 tys. osób.
Georgia Południowa i Sandwich Południowy
Georgia Południowa i Sandwich Południowy to brytyjskie terytorium zamorskie na południu Oceanu Atlantyckiego, leżące blisko koła podbiegunowego. Zostało odkryte przez Jamesa Cooka. Terytorium to uprzednio podlegało pod Falklandy. Jego stolicą jest King Edward Point.
Georgia Południowa to górzysta wyspa upstrzona fiordami. Z kolei Sandwich Południowy jest archipelagiem 11 wysp pochodzenia wulkanicznego. I tu, i tu żyją pingwiny, słonie morskie, uchatki i albatrosy.
Wallis i Futuna
Wallis i Futuna to wspólnota zamorska Francji znajdująca się w Polinezji na Oceanie Spokojnym na wschód od Fidżi. Stolicą jest Mata-Utu, a walutą frank CFP. Władzę w imieniu prezydenta Francji sprawuje tam administrator.
Mieszka tam ok. 15 tys. osób, które zajmują się m.in. uprawą palm kokosowych, jamsu i batatów. Tropikalne wyspy były kiedyś częścią kolonii Nowa Kaledonia. W 1961 r. zostały z niej wydzielone.
Eswatini
Eswatini to nic innego jak Suazi, państwo w południowej Afryce ze stolicą w Mbabane. To monarchia absolutna niemal całkowicie otoczona terytorium Republiki Południowej Afryki (jedynie na wschodzie graniczy z Mozambikiem).
Nazwa Suazi pochodzi od zamieszkującego te tereny plemienia. Król Suazi Mswati III w kwietniu tego roku zdecydował o zmianie nazwy państwa na Eswatini z okazji 50-lecia odzyskania niepodległości i swoich 50. urodzin. Eswatini to w wolnym tłumaczeniu ziemia plemienia Suazi.
Suazi, a właściwie Eswatini, nie słynie z poszanowania praw człowieka. Jest to kraj m.in. dyskryminujący kobiety. Dość powiedzieć, że obecny władca ma 15 żon, a jego ojciec miał ich aż 125.