Fakty, których nie znasz na temat Salar de Uyuni – Top 7

Salar de Uyuni – jeden z największych skarbów Boliwii. Każdego roku odwiedza je miliony ludzi. Większość z nas wie o nim jedynie tyle, że jest solniskiem. Pod tym pojęciem kryje się jednak dużo więcej. Poznaj najciekawsze fakty na jego temat.

Największe solnisko na świecie

Na świecie są tysiące solnisk. Jednak tylko jedno z nich jest tak wyjątkowe. To własnie Salar de Uyuni – największe z nich. Obszar zajmuje ponad 10,582 km2 powierzchni. Tym samym jest niewiele mniejszy od Jamajki (10,991 km2).

Ogromne lustro wody

Od grudnia do marca (okres deszczowy, a jednocześnie boliwijskie lato) solnisko zachwyca najbardziej. To właśnie wtedy jest największa szansa na deszcz, który zamienia się w cienką taflę wody pokrywającą solnisko. Tym samym, Salar de Uyuni wygląda niczym jedno wielkie lustro. Granica horyzontu zaciera się, a podróżnicy robią jedyne w swoim rodzaju zdjęciami – na fotografiach robionych w tym miejscu nie widać efektu głębi.

Sprawdź tanie loty do Boliwii.

Płaskowyż

samochód terenowy na wodzie
Fot. Shutterstock

Mimo, że solnisko leży na wysokości 3653 m.n.p.m to jest to jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie. Różnica wzniesień wynosi zaledwie 41 cm.

Flamingi

dwa czerwone flamingi
Fot. Pixabay

Flamingi to nieodłączna część solniska w Boliwii. Znajdziemy je m.in w Lagunie Hedionda lub Lagunie Colorada. To właśnie w tych miejscach setki flamingów spokojnie brodzi w płytkiej wodzie w poszukiwaniu pokarmu.

Cmentarzysko pociągów

szkielet pociągu
Fot. Pixabay

Jedną z atrakcji na solnisku jest cmentarzysko pociągów znajdujące się ok. 3 kilometry za miastem Uyuni. Na nieogrodzonym (i wyglądającym na zapomniany) terenie leżą porozrzucane, połamane i zardzewiałe pociągi. Zostały tam po zakończeniu funkcji przewożenia minerałów do portów w latach 40-stych XX wieku.

10 miliardów ton soli

podłoże solne
Fot. Shutterstock

Z racji na ogromną powierzchnię, którą zajmuje solnisko oraz głębokie na kilka metrów solne podłoże, szacuje się, że na Salar de Uyuni znajduje się ponad 10 miliardów ton soli.
Co więcej, na solnisku znajduje się 70% światowych zasobów litu.

Satelity

różowe laguny
Fot. Shutterstock

Z racji na wcześniej wymieniony fakt jednego z najbardziej płaskich regionów na Ziemi oraz dzięki dobremu odbijaniu się światła od powierzchni salaru, obszar Salar de Uyuni jest używany do kalibracji wysokościomierzów satelitów krążących wokół Ziemi.

Dowiedz się więcej na temat Boliwii.

Karolina Klemba
Karolina Klemba
Największą pasją Karoliny są podróże. Do tej pory zwiedziła 29 krajów z 4 kontynentów. Niektóre kraje zwiedziła kilka razy, ale nigdy nie wraca do tego samego miejsca. Od wielu lat zakochana w Hiszpanii, a ostatnio także w Grecji. Wielka fanka kuchni meksykańskiej i tajskiej. Od 5 lat prowadzi bloga z ciekawostkami podróżniczymi. W wolnych chwilach łapie za telefon i wyszukuje tanie loty.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też