Kefalonia – atrakcje dziewiczej wyspy

Największa grecka wyspa na Morzu Jońskim słynie z pięknych plaż, bujnych lasów, ciekawych legend oraz dobrej kuchni. Ale Kefalonia, gdzie kręcono zdjęcia do filmu Kapitan Corelli, ma znacznie więcej do zaoferowania. Odnajdą się tu nie tylko wielbiciele przyrody czy spragnieni spokojnego wypoczynku, ale i wielbiciele wina.

Argostoli. Stolica wyspy i centrum kulturalne

latarnia morska Fanari Kefalonia
Promenada w Argostoli prowadzi do Fanari, czyli białej latarni morskiej. Fot. Jean Housen, CC BY-SA 3.0

Największe miasto i tętniąca życiem stolica Kefalonii położone jest nad zatoką, której brzegi łączy kamienny most. Mimo że zbudowane amfiteatralnie Argostoli zostało niemal całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1953 r., wciąż można podziwiać tu budynki wzniesione przez Wenecjan. W celu zapoznania się z historią i kulturą wyspy, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne ze znaleziskami z regionu, Muzeum Historyczno-Kulturalne oraz rozbudowaną bibliotekę Corgialenios.

W mieście nie brakuje rozrywek. Można przespacerować się brukowanymi uliczkami lub promenadą prowadzącą do latarni morskiej, pobuszować w sklepach na głównej ulicy Lithostrotou czy przysiąść na kieliszek wina w licznych kawiarniach i barach na głównym placu Vallianou.

Zjawiskowe plaże. Kefalonia i jej wizytówki

kefalonia atrakcje plaża Mirtos
Plaża Myrtos uważana jest za jedną z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Kefalonia słynie z malowniczych plaż, których piękno doceniane jest na całym świecie. Perełką jest leżąca w północno-zachodniej części wyspy plaża Myrtos. Otoczona strzelistymi klifami zachwyca turkusem swoich wód. Plaża nie dość, że jest chlubą wyspy, to także uważana jest za jedną z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego.

Inne plaże, które warto odwiedzić to piaszczysta Ames – dobre miejsce na surfing, Xi nieopodal Lixouri, która oferuje darmowe spa oraz Kaminia w zatoce Katelios, gdzie można zobaczyć żółwie karreta. Mieszkańcy chwalą sobie plaże Makris Gialos i Platis Gialos, Ai Helis oraz Petani. Warto również wybrać się na malowniczą Antisamos z beach barem oraz ukrytą perełkę w postaci Chorgoty, która zyskała popularność dzięki hollywoodzkiemu filmowi Kapitan Corelli.

Park Narodowy Ainos. Dzika przyroda i piękne krajobrazy

kefalonia atrakcje park ainos
Góra Ainos i otaczający ją teren od 1962 r. zostały objęte ochroną i stanowią park narodowy. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Najwyższą górą na wyspie Kefalonia i całym archipelagu Wysp Jońskich jest Ainos, która wznosi się na wysokość 1628 m n.p.m. Ze względu na liczne endemiczne gatunki roślin i zwierząt, które tu występują wraz z przyległym do niej terenem została objęta ochroną. Rośnie tu m.in. jodła z czarnymi liśćmi, która nadaje górze niesamowity kolor. Jeśli będziecie mieć szczęście, zobaczycie małe dzikie konie, które mieszkają w wyższych partiach masywu.

Droga na szczyt jest wąska i kręta, ale nawierzchnia pozostaje w doskonałym stanie. Miłośnicy przyrody docenią wędrówki ścieżkami o różnym stopniu trudności. Ze szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę wyspy Kefalonia i jej sąsiadek.

Kefalonia – atrakcje dla miłośników wina

kiście winogron
Fot. Pixabay

Na wyspie rośnie kilkadziesiąt gatunków winogron, z czego najsłynniejszą odmianą jest Robola używana do produkcji białych win. Warto wiedzieć, że ta winorośl występuje tylko i wyłącznie na wyspie Kefalonia. Polecam odwiedzić tutejsze winnice, co można uczynić na własną rękę lub z pomocą The Greek Wine Experience, która organizuje wycieczki połączone z degustacjami.

Nieopodal Argostoli w miejscowości Minia znajduje się winnica Gentilini, prowadzona przez pasjonatów. Kilkanaście kilometrów dalej, w miejscowości Pessada, leży rodzinna Divino, na terenie której mieści się interesujące muzeum i winiarnia. Właściciel, Makis Hartouliaris, chętnie dzieli się z odwiedzającymi swoją wiedzą na temat wina. Prócz możliwości spróbowania doskonałych win, będziecie mieli okazję dowiedzieć się, z jakimi potrawami je serwować.

Kefalonia – Jaskinia Dragorati. Stalaktyty, stalagmity i gwiazdy

kefalonia atrakcje jaskinia dragorati
Kefalonia atrakcje – Jaskinia Drogarati jest rzadkim zjawiskiem geologicznym. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

W pobliżu miasteczka portowego Sami znajduje się wspaniała jaskinia Dragorati, uznawana za jedną z najciekawszych w Grecji. Jako jedyna posiada tak rozległą komnatę (30×40 m), udekorowaną wielobarwnymi stalaktytami i stalagmitami, które mają ponad tysiąc lat. Kopuła jaskini pozostała nienaruszona, dzięki czemu można podziwiać te niezwykłe formacje skalne. Miejsce słynie z doskonałej akustyki, dlatego niegdyś stanowiło arenę występów osobistości ze świata opery. Obecnie koncerty organizowane są tu na mniejszą skalę. Odbywają się na specjalnej platformie, która mieści się wzdłuż tylnej ściany jaskini.

Jaskinia Melissani. W odwiedzinach u nimf

Jezioro Meslissani jaskinia Melissani kefalonia
Jaskinię Melissani można podziwiać z pokładu gondoli. Fot. Shutterstock

Inną popularną jaskinią jest leżąca w Karavomylos Melissani, nazywana również Jaskinią Nimf. To dlatego, że speleologowie odnaleźli tutaj figurki nimf i bożka Pana, które można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Argostoli. Z jaskinią związana jest smutna legenda o nimfie Melissani, która zrozpaczona z powodu nieodwzajemnionej miłości bożka Pana, popełniła samobójstwo, rzucając się do wody. Swoją wyjątkowość jaskinia zawdzięcza częściowo niekompletnemu stropowi, przez który docierają promienie słońca, pięknie oświetlając jej wnętrze i jasnoniebieską wodę.

Assos. Kameralna Kefalonia

miasteczko Assos - Kefalonia atrakcje
Kolorowe, tradycyjne domy nad szmaragdowymi wodami dodają miasteczku Assos niezwykłego uroku. Fot. Shutterstock

Północ wyspy Kefalonia różni się zabudową od południowej części kolorowymi, tradycyjnymi domami. Panuje tutaj również zupełnie inna atmosfera. Zdecydowanie jednym z najbardziej urokliwych miejsc jest Asos, zbudowane wzdłuż klifów wśród drzew sosnowych i cyprysów. To świetne miejsce na spokojny wypoczynek z dala od zgiełku. W samej miejscowości jest kilka tawern i barów, które w lecie zapełniają się turystami w każdym wieku. W okolicy znajdują się ruiny weneckiej twierdzy, która miała chronić wyspę przed atakami piratów. Żeby się do niej wspiąć, należy pokonać około dwa kilometry. Warto obrać ścieżkę prowadzącą wzdłuż wybrzeża, ale pamiętajcie o założeniu wygodnych butów. Ze szczytu można podziwiać piękną panoramę.

Kefalonia i kosmopolityczne Fiskardo

tawerna w mieście Friscardo na wyspie Kefalonia
Fot. Pixabay

Latem w kafejkach przy nadmorskim bulwarze tętni życie, bo to tutaj każdego dnia zawija większość promów i statków wycieczkowych. Pojawiają się również celebryci, którzy na kilka chwil opuszczają swoje jachty, żeby wstąpić do pobliskiej restauracji na lunch lub na kawę. Na pewno nie raz usłyszycie anegdoty związane z hollywoodzkimi gwiazdami.

Fiskardo nie można odmówić uroku. Miasteczko najmniej ucierpiało w wyniku trzęsieniu ziemi, dlatego wciąż można oglądać kolorowe, dwupiętrowe rezydencje z eleganckimi balkonami, pokryte charakterystyczną czerwoną dachówką. W porcie warto odwiedzić malutkie Muzeum Oliwy, gdzie zobaczycie sprzęty, dzięki którym uzyskiwano ten drogocenny płyn.

Sprawdź najlepsze okazje na loty do Grecji:

Ładowanie…
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też