Kefalonia – najpiękniejszy klejnot Morza Jońskiego

Wspaniałe krajobrazy, ciekawe zabytki i bogate dziedzictwo kulturowe sprawia, że wyspa Kefalonia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków wakacyjnych w Grecji. Znana jest także z doskonałych lokalnych produktów i malowniczych wiosek, które zachwycają turystów z całego świata. Zobaczcie kolejne atrakcje dziewiczej wyspy.

Kefalonia i jej malownicze wioski

kolorowe budynki na wzgórzu nad lazurowym morzem
Lazurowe wody i kolorowe domy sprawiają, że miasteczko Assos należy do najbardziej malowniczych na wyspie. Fot. Agnieszka Zawistowska

Kefalońskim miasteczkom i wioskom nie można odmówić uroku. Jedną z najpiękniejszych miejscowości jest nadmorska Assos położona w północno-zachodniej części wyspy. Kolorowe domy leżące nad lazurowym morzem, kwitnące bugenwille i stare kapliczki sprawiają, że uchodzi ona za niezwykle romantyczną. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Kourkoumelata charakteryzująca się pięknymi budynkami, zielonymi ogrodami, imponującymi kościołami i nowymi ulicami. Była to jedna z pierwszych miejscowości zaraz po Argostoli i Sami, w której zainstalowano elektryczność i podłączono sieć wodno-kanalizacyjną.

kamienny dom we wsi Drakopoulata na wyspie Kefalonia
Większość kamiennych domów w wiosce Drakopoulata niestety popadła przez lata w ruinę. Fot. Agnieszka Zawistowska

Zbudowana na zboczach góry w północnej Kefalonii wieś Drakopoulata zachwyca bujną roślinnością i pięknymi widokami na góry i morze. Większość dawnych kamiennych domów niestety popadła w ruinę, dlatego znalazła się ona pod ochroną. Drakopoulata leży zaledwie 2 km od Agia Efimia, malowniczego nadmorskiego portu. Wyspa Kefalonia skrywa wiele takich skarbów. Innymi malowniczymi wioskami wartymi zobaczenia są Kontogenada z zachowanymi domami z XVIII i XIX w. oraz Svoranata skupiająca tradycyjne gospodarstwa.

Półwysep Paliki – w relaksującej atmosferze

plaża z czerwonym piaskiem otoczona klifami z leżakami i parasolami ze słomy
Słynna plaża na półwyspie Paliki Xi uchodzi za naturalne spa, przyciągając każdego roku licznych turystów. Fot. Agnieszka Zawistowska

Niegdyś traktowany jako osobna wyspa, półwysep Paliki wyróżnia się łagodnymi wzgórzami, zielonymi polami uprawnymi i uroczymi wioskami. Tu znajduje się Lixouri – drugie co do wielkości miasteczko Kefalonii, gdzie życie toczy się w zupełnie innym rytmie niż w stolicy. Można tu dotrzeć samochodem lub statkiem z Argostoli w 20 min. Warto przespacerować się nabrzeżem, odwiedzić tętniący życiem plac oraz udać się do klasztoru Kipouria. Na południe od Lixouri leży słynna plaża Xi z czerwonawym piaskiem. Jej wody są ciepłe i płytkie, a w pobliżu znajdują się gliniane skały znane z leczniczych właściwości. Darmowe, naturalne spa!

brązowo-rude skały na tle morza
Oznaczony na żółto monolityczny kamień (oznaczony czerwoną strzałką) jest w ciągłym ruchu. Fot. Agnieszka Zawistowska

Skała Kounopetra, zwana inaczej ruchomym kamieniem, stanowi unikalne zjawisko naturalne. Monolityczny kamień wynurzający się z morza jest w ciągłym ruchu! Stając na nim, można odczuć lekkie drgania. Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć poruszającą się skałę, należy położyć patyk między kamieniem oznaczonym na żółto a sąsiednim głazem.

Nie tylko wino – Kefalonia i jej lokalne produkty

karmelizowane orzeszki w kolorze czerwonym i naturalnym w srebrnych salaterkach
Jednym z najbardziej znanych tradycyjnych produktów Kefalonii są mandoles – karmelizowane migdały. Fot. Agnieszka Zawistowska

Czy jest lepszy sposób na poznanie danego miejsca niż poprzez jego smaki? W Kefalonii znajdziecie wiele wyjątkowych produktów obok flagowego wina Robola, które znane są doskonałej jakości. Najsłynniejszym smakołykiem są mandoles – tradycyjny słodki przysmak w postaci karmelizowanych migdałów, które barwione są na czerwono (za pomocą szczególnej odmiany wodorostów). Dostaniecie je tylko tutaj. Warto też spróbować miejscowego sera feta, który ma specyficzny smak. To dlatego, że kozy, których mleko używane jest to produkcji sera, pasą się na zboczach blisko skał morskich.

I na koniec coś dla wielbicieli piwa. Od paru lat na wyspie, w miejscowości Karavomilos mieści się mikrobrowar Kefalonian Beer. Właściciel chętnie opowiada o procesie tworzenia piwa – lager oraz czerwonego piwa, zwanego ‘siora’, z nutami karmelu i winogron.

W obronie przed atakami piratów

wejście do zamku chronionego żelazną zardzewiałą bramą
Niegdyś imponujący zamek Agios Georgios służył za stolicę Kefalonii do 1757 roku.

Zamek Agios Georgios górujący nad wsią Peratata najpewniej został zbudowany 800 lat temu, ale to Wenecjanie nadali mu ostateczny kształt. Wewnątrz fortecy znajdowało się wiele prywatnych i publicznych budynków, które zaczęły popadać w ruinę, gdy przeniesiono stolicę do Argostoli. Do dziś zachowały się zewnętrzne mury zamku wraz z kościołami. Jednym z najpiękniejszych jest Evangelistria, który wyróżnia się stylem barokowym charakterystycznym dla Wysp Jońskich i bizantyjskimi malowidłami ściennymi. Zamek Agios Georgios jest otwarty dla turystów w miesiącach letnich.

kamienna droga prowadząca obok jednej z zachowanych bram fortecy
Zbudowany przez Wenecjan zamek w Assos uważany jest za jeden z największych w Grecji. Fot. Agnieszka Zawistowska

Zamek Assos, uważany za jeden z największych zamków w Grecji, znajduje się na półwyspie o tej samej nazwie. Został zbudowany przez Wenecjan w XVI w. w celu ochrony wioski przed piratami. Niewiele pozostało z weneckiej twierdzy, ale polecam wspiąć się na szczyt, bo panorama jest tego warta. Jedynymi zachowanymi fragmentami fortyfikacji są pozostałości murów i łukowa brama wejściowa. Dwie z czterech oryginalnych bram twierdzy wciąż stoją. Do zamku wiedzie 1,5 km trasa. Można wejść na wzgórze szlakiem przy morzu i wrócić brukowaną alejką, podziwiając kolorowe budynki miasteczka.

Arcydzieła bizantyjskiej sztuki sakralnej

wystawa złoconych ikonostasów
W muzeum przy klasztorze Agios Andreas można podziwiać liczne wielowiekowe arcydzieła sztuki sakralnej. Fot. Agnieszka Zawistowska

W wiosce Peratata znajduje się przepiękny klasztor Agios Andreas pochodzący z czasów bizantyjskich. Ponownie został ustanowiony w 1579 roku, kiedy trzy siostry zakonne kupiły ziemię, na której niegdyś stała kaplica apostoła Andrzeja i założyły mały klasztor. Na jego terenie znajduje się ciekawe muzeum eklezjastyczno-bizantyjskie powstałe pod koniec lat 80. XX w. Zobaczycie tu prawdziwe arcydzieła sztuki sakralnej, w tym: rzeźbione ikonostasy, piękne ikony oraz freski. Wszystko stworzone przez artystów w okresie czterech ostatnich stuleci. Kolekcję, którą wyspa Kefalonia się szczyci, możecie oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-14.00. Wstęp: 3 euro.

Katavothres – wyspa Kefalonia i jej fenomen

młyn wodny usytuowany między murami na tle morza i wzgórza
Katavothres to jedno z najciekawszych zjawisk geologicznych na świecie oraz okolica znana z niezwykłej urody. Fot. Agnieszka Zawistowska

Na przylądku Agii Theodori, w pobliżu wejścia do portu Argostoli, zobaczycie jedno z najbardziej zadziwiających zjawisk geologicznych na świecie. (A jak zdążyliście się już przekonać, wyspa Kefalonia jest z nich znana.) W Katavothres woda morska wpada do szczelin w przybrzeżnych skałach i znika pod ziemią. Następnie przemierza podwodne tunele znajdujące się poniżej poziomu morza. żeby dotrzeć do jeziora Melissani w półsłonej postaci i stamtąd kieruje się do morza w Karavomilos (okolice Sami). W efekcie przepływa prawie 15 km wszerz wyspy i kończy bieg po drugiej jej stronie. Odkrycia dokonali w 1963 roku austriaccy geomorfolodzy, wpuszczając w okolicach Katavothres purpurowy barwnik, dzięki czemu ustalili trasę „znikających” wód.

W odwiedzinach u świętego Gerasimosa

klasztor z kremową fasadą i czerwoną kopułą na marmurowym placu w otoczeniu drzew
Święty Gerasimos założył klasztor, żeby opiekować się biednymi ludźmi. Z czasem budynek stał się ośrodkiem charytatywnym. Fot. Agnieszka Zawistowska

Wyspa Kefalonia ma swojego patrona – św. Gerasimosa, którego klasztor znajduje się w pobliżu miejscowości Valsamata pod górskimi stokami Ainos. Mnich znany był z cudownych zdolności do leczenia chorób psychicznych. Każdego roku, 16 sierpnia w klasztorze odbywa się litania ku czci świętego, którego relikwie wystawiane są dla wiernych. Następnie zgromadzeni przenoszą się na dziedziniec kościoła, gdzie odbywa się uczta, której towarzyszą muzyka i tańce.

otwór w skale prowadzący do celi patrona wyspy Kefalonia
W celi, w której niegdyś urzędował święty, pachnie gumą balonową. Fot. Agnieszka Zawistowska

Największą atrakcją dla zwiedzających klasztor jest cela, w której przez lata mieszkał św. Gerasimos. Żeby się do niej dostać, należy zejść po metalowej drabince do jaskini, a następnie przedostać się do celi przez niewielki otwór. Tylko na czworakach! Wedle legendy, tylko prawdziwi wyznawcy są w stanie dostać się do komnaty. W rzeczywistości każda szczupła osoba może tego dokonać.

Wyspa Kefalonia i jej dziedzictwo kulturowe

historyczne stroje i przedmioty umieszczone w gablocie Muzeum Historii i Kultury - wyspa Kefalonia
Muzeum Historii i Kultury w Argostoli potrafi przenieść odwiedzających w czasie. Fot. Agnieszka Zawistowska

Tradycyjne stroje, biżuteria, wspaniałe ikonastasy i meble z epoki – wszystko to zobaczycie w niezwykle ciekawym Muzeum Historii i Kultury w Argostoli powstałym dzięki Fundacji Corgialenios. Wnętrza przenoszą odwiedzających w czasie, dzięki czemu można poznać dawny styl życia i zwyczaje mieszkańców wyspy od okresu panowania Wenecjan po 1953 r. Zobaczycie tutaj historyczne dokumenty, portrety, przedmioty z prywatnych kolekcji używane w codziennym życiu, mapy, zdjęcia i sztukę eklezjastyczną.
Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-14.00. Wstęp: 3€.

Przyrodnicza oaza nieopodal stolicy

staw w ogrodzie botanicznym nieopodal Argostoli na wyspie Kefalonia
Cephalonia Botanica to miejsce poświęcone ekspozycji i konserwacji rodzimej flory. Fot. Agnieszka Zawistowska

Cephalonia Botanica – ogród botaniczny leżący ok. 2 km od centrum Argostoli, skupia wiele roślin typowych dla greckiej flory, występujących tylko na obszarze Wysp Jońskich. Dawniej zaniedbany gaj oliwny, dziś urokliwe miejsce zapewniające spokój i relaks. Przy wejściu otrzymacie audio przewodnika, dzięki któremu łatwiej poruszać się po ogrodzie. Nie tylko będziecie mieli okazję podziwiać piękną florę, ale i plenerową wystawę sztuki.

Ogród można odwiedzać od maja do października, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-14.00 (ostatnie wejście 13.30). Opłata za wstęp wynosi 5€. Warto wiedzieć: w ramach jednego biletu możecie zwiedzić również malutkie muzeum w budynku Fundacji Focas-Cosmetatos przy głównym placu w Argostoli. Na jego tyłach wyświetlany jest film obrazujący skutki ogromnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego wyspa Kefalonia ucierpiała w 1953 r.

Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też