Najbardziej odlotowe parki narodowe na świecie (Top 7)

Aż trudno uwierzyć, jak fantastyczne parki narodowe i rezerwaty przyrody istnieją na świecie. Możemy oglądać na przykład ogromne formacje skalne wyglądające jak z gry komputerowej albo podwodny świat korali. Oto 7 najbardziej odlotowych parków narodowych i rezerwatów na świecie.

Wielka Rafa Koralowa

kolorowe ryby przy rafie koralowej
Wielka Rafa Koralowa, Australia. Fot. Shutterstock

To niewątpliwie jeden z ziemskich cudów świata. Największe na Ziemi podwodne skupisko wielu gatunków korali, ale także ryb i innych morskich stworzeń. Park narodowy został na Wielkiej Rafie Koralowej utworzony 1975 roku, gdy zauważono jak potrzebna jest szczególna ochrona tego obszaru. Niestety koralowce z roku na rok bledną i jest ich coraz mniej. Wpływ na to ma m.in. ocieplenie się oceanów.

Tsingy de Bemaraha, Madagaskar

Tsingy de Bemaraha czyli skalny park na madagaskarze
Park Tsingy de Bemaraha na Madagaskarze. Fot. Shutterstock

To niezwykłe miejsce na Madagaskarze daje nam możliwość podziwiania niezwykłych formacji skalnych. Masyw położony jest na zachodzie wyspy i zbudowany z wapienia. Wysokie, spiczaste iglice wyglądają niesamowicie i z lądu i z powietrza. Koniecznie musicie tam pojechać! Park zajmuje powierzchnię 152 tys. ha. Już w 1927 r. został objęty ochroną, a od w 1990 r. wpisany jest na listę UNESCO.

Białowieski Park Narodowy

Żubr z Puszczy Białowieskiej
Żubr z Puszczy Białowieskiej. Fot. Shutterstock

Najstarszy park narodowy w Polsce także musiał się znaleźć w tym zestawieniu. Został utworzony w 1932 r. i wpisany jest na listę UNESCO. Symbol parku to żubr.

W Puszczy Białowieskiej żyje około 12 tysięcy gatunków zwierząt (w Polsce jest ich około 35-40 tys.), a dodatkowo fauna rozpoznana jest dopiero w połowie. Na terenie parku narodowego może znajdować się znacznie więcej niesklasyfikowanych do tej pory zwierząt. W Puszczy Białowieskiej znajdują się fragmenty lasu pierwotnego, czyli nigdy nie tkniętego przez człowieka.

Moglibyśmy wymienić o wiele więcej polskich parków narodowych mogących konkurować z najlepszymi na świecie. Odeślemy jednak do tekstu: Polskie parki narodowe.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu

człowiek podziwia Wielki Kanion Kolorado
Wielki Kanion Kolorado. Fot. Shutterstock

Wielki Kanion Kolorado w Arizonie w USA jest najbardziej znanym na świecie. Niezwykły przełom rzeki Kolorado tworzy kosmiczny krajobraz. W niektórych miejscach jest głęboki na niemal dwa kilometry.

Według jednej teorii powstawał przez miliony lat, podobnie jak Kanion Antylopy w Arizonie. Inna wersja mówi, że wystarczyło do tego kilka dni. Trudno dociekać, skoro kanion ukształtował się około 5-6 mln lat temu.

Charakterystyczne punkty widokowe to m.in. słynna Podkowa oraz platforma Skywalk, czyli najwyżej położony taras widokowy nad przepaścią. Wspominaliśmy, że ma szklaną podłogę?

Park Narodowy Serengeti

zebry na tle stada flamingów w Parku Serengeti
Park Narodowy Serengeti. Fot. Shutterstock

Park Narodowy Serengeti w Tanzanii jest bardzo duży, ma 14,7 tys. kilometrów kwadratowych i został objęty ochroną kilka lat przed Puszczą Białowieską, w 1929 r. Jest to jeden z najbardziej znanych parków narodowych na świecie.

Wybierany jest przez turystów na safari, bo łatwo spotkać tam flamingi, zebry, antylopy, gazele i bawoły – kopytnych są tam miliony. Łatwo dostrzec też żyrafy i słonie. Mieszkają tam również nosorożce, krokodyle, hieny i szakale. Najbardziej rozpoznawalne są jednak dzikie koty: lwy, lamparty i gepardy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji. Fot. Shutterstock

Trudno zrobić złe zdjęcie Jezior Plitwickich. W tym malowniczym chorwackim parku narodowym można spacerować godzinami, a i tak nie sposób się znudzić. Turkusowa woda, zieleń i piękne skały to najkrótszy opis tego miejsca. Można to wszystko oglądać z bliska dzięki ścieżce przyrodniczej na terenie parku i licznym drewnianym pomostom. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji.

Największe jezioro, Kozjak, ma aż 80 hektarów i niemal 50 m głębokości! Łącznie jezior krasowych jest 16 i łączą je liczne wodospady. Woda spada z progów wykonanych z trawertynu, znanego jako alabaster egipski. To jedno z większych skupisk trawertynu w Europie. To właśnie z niego zbudowane są m.in. skalne baseny w Pamukkale w Turcji.

Park narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone. Fot. Unsplash

Gorące źródła, gejzery, wodospady i wulkany błotne to wystarczające argumenty, by odwiedzić niezwykły Yellowstone. To najstarszy park narodowy na świecie, powstał w 1872 r. Już 2 mln lat temu dochodziło tam do eksplozji tzw. superwulkanu, który kształtował ten teren.

Można spotkać tam wiele fantastycznych gatunków zwierząt, m.in. niedźwiedzi brunatnych i czarnych, bizonów, łosi, zdziczałych mustangów, rysi kanadyjskich i rudych, kojotów, rosomaków, a także pum.

Moglibyśmy wymienić jeszcze więcej pięknych parków narodowych USA (np. Sekwoi, czy też Yosemite), ale Yellowstone nie mogliśmy pominąć.

Czytaj także: 7 miejsc, które chcesz zobaczyć, ale nie wiesz, że istnieją

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też