Pałace kojarzą się w Europie głównie z przepychem i bogactwem. I tak zazwyczaj jest, ostatecznie były to przecież reprezentacyjne siedziby królewskie lub należące do bogatych rodów. Są jednak także i takie, które wyróżniają się na tle innych. Oto najdziwniejsze pałace na świecie.
Pałac Himeji, Japonia
Pałac Himeji jest jedną z najstarszych budowli średniowiecznej Japonii. To również jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych Kraju Kwitnącej Wiśni, który przyciąga tłumy turystów. Dlaczego znalazł się na naszej liście zawierającej najdziwniejsze zamki na świecie? Ponieważ zespół pałacowy Himeji składa się z aż… 86 budynków! Pierwotnie były to formacje obronne i przemysłowe z początku okresu szogunatu. Przy okazji jest to również arcydzieło drewnianej architektury łączącej funkcjonalność z wyjątkową japońską estetyką.
Sprawdź tanie loty z Polski do Japonii
Pałac Potala, Tybet – najdziwniejsze pałace na świecie
Jeden z najwyżej na świecie położonych pałacy to właśnie Pałac Potala. To zimowa rezydencja dalajlamy, powstała w VII wieku. Stanowi symbol tybetańskiego buddyzmu oraz dawnego statusu tej religii. Obecny wygląd pałacu pochodzi z XVII wieku. Usytuowany jest on na Czerwonym Wzgórzu, na wysokości 3700 m n.p.m. W skład zabudowań wchodzą pałace Biały i Czerwony, a także przyległe do nich budowle. W pobliżu znajduje się również klasztor Dżok’ang, czyli centrum duchowe buddyzmu tybetańskiego oraz letni pałac dalajlamy. Wszystkie te budowle są wpisane na listę UNESCO.
Znajdź tanie bilety z Polski do Chin
Fasil Ghebbi, Etiopia
Najdziwniejsze pałace na świecie to także te znajdujące się w Afryce. Np. Fasil Ghebbi, czyli kompleks warowny składający się z sześciu zamków, który w XVI i XVII wieku pełnił funkcję rezydencji cesarzy Etiopii. Zajmuje on powierzchnię blisko 70 000 m kwadratowych i otoczony jest murem długim na 900 m. Etiopski pałac łączy w sobie wpływy hinduskie i arabskie, ale posiada również wyraźne cechy stylu barokowego, który wprowadzili jezuiccy misjonarze. Przez swoją powierzchnię i rozmach, Fasil Ghebbi bywa nazywany afrykańskim Camelotem. Większość z pałacowych budynków zbudowany jest z drewna i gliny, jednak za czasów świetności zdobiły je ornamenty z kości słoniowej, złota i kamieni szlachetnych.
Zobacz tanie połączenia do Etiopii
Pałac Schönbrunn, Austria – najdziwniejsze pałace na świecie
Gigantyczna rezydencja w centrum europejskiego miasta? Czemu nie! Pałac Schönbrunn znajduje się w Wiedniu i stanowił niegdyś letnią rezydencję Habsburgów. W tym miejscu wszystko jest zaprojektowane z przepychem i rozmachem. Pałac ma 1441 komnat o ociekającym złotem, barokowym wystroju. Otacza go olbrzymi ogród w stylu francuskim z palmiarnią, secesyjną stacją metra oraz najstarszym w Europie zoo.
Zobacz tanie loty do Austrii
Alhambra, Hiszpania
Alhambra, czyli po arabsku czerwona wieża, swoją nazwę zawdzięcza kolorowi murów. Znajduje się na wzgórzu La Sabica w Granadzie i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsza warownia powstała w tym miejscu już w XIII wieku za czasów panowania arabskiej dynastii Nasrydów. Dlaczego znalazł się na naszej liście najdziwniejszych pałaców na świecie? Ponieważ jest to pałac – forteca. Został on wybudowany do celów militarnych, jednak z zachowaniem niezwykłego piękna i poczucia estetyki. To prawdziwa perełka Hiszpanii.
Znajdź tanie bilety lotnicze do Hiszpanii
Predjama, Słowenia – najdziwniejsze pałace na świecie
Predjama to bardzo dziwny obiekt. To zamek przyczepiony do skały, zdający się przeczyć zasadom fizyki. Nie jest zbyt duży, jednak jako warownia całkowicie samowystarczalny. Część mieszkalna dobudowana jest do jaskini – za murami stworzonymi przez człowieka ciągnie się system jaskiń, dzięki którym można się było w tym jaskółczym gnieździe bronić przez wiele miesięcy. Ukryte korytarze w skale i jaskinie ze studniami głębinowymi rozbudzają wyobraźnię turystów odwiedzających Słowenię. W zamku odnaleziono nawet skarb ukryty pod podłogą, zatem niespodzianek jest tam mnóstwo.
Zobacz tanie loty do Słowenii
Carcassonne, Francja
Carcassonne znajduje się na wschód od Tuluzy i było przez wieki największą europejską fortecą. Ale w rzeczywistości jest to w zasadzie… miasto. Za obronnymi murami znajdują się kościoły, domy, zamek właściwy, wieże i wiele innych zabytkowych budynków. Głównym materiałem budowy był kamień, dlatego Carcassonne jest bardzo spójne pod względem wizualnym. Zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, ale już wcześniej przyciągało swoim oryginalnym wyglądem rzesze turystów (rocznie przybywa ich ok. 3 mln).
Znajdź tanie bilety do Francji