Jak co roku Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) opublikowała World Happiness Report. Chcesz wiedzieć jak wygląda ranking najszczęśliwszych krajów świata 2022? Na którym miejscu znajduje się Polska? Zaraz to sprawdzimy!
Oczywiście najszczęśliwszym krajem na świecie nie jest niestety Polska. Nasz kraj znowu spadł w ogólnym rankingu i zajmuje obecnie 48. miejsce, za Chorwacją i Meksykiem. Ranking jest zapoczątkowaną w 2012 roku inicjatywą ONZ. W tym roku raport obchodzi dziesiątą rocznicę, a obejmuje 146 krajów. Jak tłumaczą twórcy rankingu, wskazuje on światło w ciemnych czasach. Pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także wzrost wsparcia społecznego i życzliwości. Walcząc z chorobami i wojną, należy pamiętać o powszechnym pragnieniu szczęścia i zdolności jednostek do wzajemnego wspierania się w trudnych czasach.
Za pomocą rankingu zbadano poziom szczęścia deklarowany przez mieszkańców poszczególnych krajów. Pod uwagę wzięto kilka kategorii, ale przede wszystkim World Happiness Report 2022 koncentruje się w tym roku na skutkach pandemii i tym, jak radzili sobie ludzie na całym świecie. Jaki wpływ na strukturę, jakość życia ludzi, ich samopoczucie wpłynął ostatni czas i jak rządy na całym świecie poradziły sobie z pandemią.
W ankietach wzięło udział 9 milionów ludzi z całego świata. Respondentów pytano o to, jaką mają opinię na temat jakości swojego życia oraz czy są z niego usatysfakcjonowani.
Bezkonkurencyjnym zwycięzcą piąty rok z rzędu jest Finlandia. Drugie miejsce również bez wielkiego zaskoczenia zajmuje Dania. Na trzecim miejscu zaobserwowano małą rotację, znalazła się tu bowiem Islandia, a wcześniej długo utrzymywała się na tej pozycji Szwajcaria. W tym roku uplasowała się na 4. miejscu. Zaraz za nią Holandia, potem Luksemburg, Szwecja i Norwegia. Zaskoczeniem natomiast może być Izrael na wysokim 9. miejscu i pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka Nowa Zelandia.
Oto najszczęśliwsze kraje świata 2022:
- Finlandia
- Dania
- Islandia
- Szwajcaria
- Holandia
- Luksemburg
- Szwejca
- Norwegia
- Izrael
- Nowa Zelandia
- Austria
- Australia
- Irlandia
- Niemcy
- Kanada
- Stany Zjednoczone
- Wielka Brytania
- Czechy
- Belgia
- Francja
Ranking był przygotowany jeszcze przed wojną w Ukrainie, więc przyszła wizja jest mocno uzależniona od tego, jak potoczy się sytuacja. Ale już wyraźnie widać, że nastąpił bardzo duży wzrost w sferze pomocy nieznajomym, wolontariacie i darowiznom na cele charytatywne.