Największe zamki w Europie (Top 9). Jest też polski!

Zachwycają ogromem, zapierają dech w piersiach spektakularnymi widokami, wyraźnie dominują nad krajobrazem i ukazują potęgę królów, możnowładców i zakonów, które nimi władały. Oto największe zamki w Europie zdecydowanie warte zobaczenia.

Węgry, zamek królewski w Budapeszcie

Największe zamki w Europie: zamek królewski w Budapeszcie. Fot. Unsplash

Obok parlamentu, jest to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny budynek w Budapeszcie. Co ciekawe w postawieniu tu takiego giganta, “maczał palce” Ludwik Węgierski, oczywiście ten sam, który był królem Polski. Jeszcze wcześniej objął tron Węgier i właśnie z tego okresu (połowy XIV w.) pochodzą najstarsze znalezione fundamenty.

Kolejni królowie nakazywali dobudowę nowych części zamku. Musiał być piękny, jednak nie przetrwał do naszych czasów. W 1578 Turcy urządzili w nim sobie arsenał, a warownia wyleciała w powietrze. Kształt fortecy, którą podziwiamy obecnie, jest efektem przebudowy trwającej do 1966 r.

Powierzchnia użytkowa zamku to 44 674 m2. Twierdza pojawia się we wszystkich zestawieniach największych zamków Europy. 

Walia, zamek Caerphilly

Zamek Caerphilly, Walia. Fot. Pixabay

W zestawieniu największych zamków w Europie, musiała się znaleźć normańska twierdza Caerphilly w Walii. Położona jest na obszarze 12 hektarów i otoczona sztucznym jeziorem. Jej budowa rozpoczęła się w 1268 roku. Gdy w 1271 roku się zakończyła, była to największa forteca na terenie wyspy Wielka Brytania.

Dziś zamek to ruina, gdyż podupadał od XIV wieku, kiedy to opuściła go rodzina de Clare. W okresie międzywojennym w XX w. rozpoczęła się renowacja zamku, a dziś jest to bardzo malownicza atrakcja turystyczna.

Francja, zamek w Pierrefonds

Zamek w Pierrefonds. Fot. Pixabay

Najpiękniejsze i największe zamki w Europie znajdują się też we Francji. Widoczna na zdjęciu urokliwa warownia niczym z bajek o księżniczkach, to Château de Pierrefonds. Zamek w tym miejscu istniał już w XII wieku, przechodził liczne przebudowy, tymczasem obecny kształt to zasługa rekonstrukcji w XIX stuleciu. 

Przez lata twierdza była we władaniu francuskich królów. Ciekawostką jest, że później, w 1810 roku zamek za symboliczną kwotę 3000 franków, kupił Napoleon Bonaparte. Potem przejęli go Burbonowie, którzy w ogóle się nim nie interesowali, ale za II Cesarstwa warownię zaczęto remontować.

Zamek ten ma ok. 45 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Słowacja, zamek Spiski

Zamek Spiski, Słowacja. Fot. Unsplash

W top 9 “największe zamki w Europie” z pewnością musiał się znaleźć zamek Spiski. To słowacka twierdza z XI i XII wieku, obecnie w ruinie. Wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warownia broniła granicy państwa węgierskiego, z kolei w XV wieku stała się siedzibą rodu szlacheckiego Zápolyów. To tutaj urodził się Jan Zápolya, później król Węgier. Od 1780 roku zamek podupadał po pożarze aczkolwiek próbowano go potem ratować. Obecnie mieści się tam muzeum, a w okolicy wytyczono ścieżkę dydaktyczną z ciekawostkami historycznymi.

Zamek Spiski ma powierzchnię użytkową 49,485 m2.

Austria, Twierdza Hohensalzburg

Największe zamki w Europie: Hohensalzburg, Austria. Fot. Unsplash

Twierdza Hohensalzburg posadowiona jest na wzgórzu w Salzburgu. Ten ogromny średniowieczny zamek jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów w Austrii poza Wiedniem.

Budowa rozpoczęła się już w 1077 dla arcybiskupów w Salzburgu. W późniejszych wiekach zamkiem władali Habsburgowie. W czasie I wojny światowej urządzono tam więzienie dla żołnierzy włoskich.

Zamek Hohensalzburg ma 54,523 m2 powierzchni użytkowej.

Anglia, zamek Windsor

Zamek Windsor. Fot. Pixabay

To jedna z najstarszych i największych fortec w Europie. Jego budowa rozpoczęła się już w 1070 roku za Wilhelma Zdobywcy. To największy zamieszkiwany zamek w Europie jak również na świecie.  Jest jedną z rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej, a królowej Elżbiecie II zdarzało się tam przyjmować gości.

Imponująca twierdza ma 800 m długości i 18 baszt. Była między innymi więzieniem w czasie wojny domowej w latach 1642-1649.

Zamek Windsor ma powierzchnię użytkową 54,835 m2.

Do zamku łatwo dojechać ze stolicy Anglii. 

Niemcy, zamek Burghausen

Zamek Burghausen, Niemcy. Fot. Pixabay

Zamek Burghausen co prawda ma na świecie kilku większych konkurentów, ale w zestawieniu na największe zamki w Europie wyróżnia się czymś szczególnym. Jest najdłuższy na Starym Kontynencie. Jego długość wynosi ponad kilometr.

Należał m.in. do Wittelsbachów, ale w jego historii jest również polski akcent. W 1485 roku zamieszkała tam Jadwiga Jagiellonka, córka Kazimierza Jagiellończyka. W późniejszych latach zamek był m.in. garnizonem wojskowym.

Czechy, zamek na Hradczanach

Zamek na Hradczanach, Czechy. Fot. Pixabay

Zamek praski, czyli inaczej zamek na Hradczanach, jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa jako zajmujący największą powierzchnię na świecie. Chodzi jednak o powierzchnię działki, a nie powierzchnię użytkową, dlatego w naszym zestawieniu na największe zamki w Europie nie mógł zająć pierwszego miejsca.

To dawna siedziba królów czeskich i jedna z największych atrakcji Pragi. W skład kompleksu wchodzi nie tylko zamek, ale także po pierwsze cztery kościoły, w tym katedra św. Wita, a po drugie cztery pałace, w tym stary pałac królewski. Ponadto ogrody oraz m.in. słynna Złota Uliczka.

Sam zamek ma 66,761 m2 powierzchni użytkowej.

Polska, zamek w Malborku

Zamek w Malborku. Fot. Shutterstock

Zwycięzca mógł być bezspornie tylko jeden. Zamek w Malborku jest największy na świecie, jego powierzchnia użytkowa obliczona jest bardzo dokładnie i wynosi 143,591 m2. Co więcej zamek ma także największą kubaturę: 250 tys. metrów sześciennych.

Historia zamku w Malborku postawionego dla krzyżackiego komtura, sięga XIII wieku. Twierdza była siedzibą wielkich mistrzów krzyżackich, a nawet władz całych Prus. Zamek stał się nawet jedną z rezydencji królów Polski po wygranej bitwie pod Grunwaldem i ponadto dzięki postępującemu rozwojowi Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Które największe zamki w Europie widzieliście na własne oczy?

Czytaj także: Malbork – prawdy i mity. Sprawdź, czy wiesz wszystko o zamku

Może Cię zainteresować: Najbardziej malownicze zamki Europy

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też