Niesamowite zjawiska na świecie – wędrujące głazy, skamieniałe drzewa i inne cuda

Żyjemy w czasach, gdzie wszystko zostało już zbadane i wyjaśnione. I z jednej strony jest to pozytywne, jednak z drugiej można odnieść wrażenie, że brakuje nam nieco magii. Dla wszystkich spragnionych zobaczenia czegoś tak niezwykłego, że aż nie mieści się w głowie – mamy nasze zestawienie. Oto 5 niesamowitych zjawisk na świecie, które sam możesz zobaczyć!

Wędrujące głazy

Kamienie należą do materii nieożywionej. To jasne jak słońce. Są jednak wyjątki od tej reguły! Pewne niesforne kamienie w Dolinie Śmierci w USA stale się przemieszczają. Zagadka ich ruchu przez wiele lat była nieodgadniona. Wyobraź to sobie: na pustyni, płaskiej jak deska, co kilkadziesiąt lub kilkaset metrów pojawiają się kamienie. Rzucają się w oczy, bo to jedyna wystająca rzecz w promieniu kliku kilometrów. Za nimi wyraźnie widać ślad ich wędrówki. Niesamowite, prawda? Dopiero całkiem niedawno okazało się, że przyczyną ruchu kamieni jest lód, tworzący się ze względu na różnicę temperatur między nocą a dniem. Jego cienka warstwa pojawiająca się na chwilę przed świtem w połączeniu z mocnym wiatrem pozwalała kamieniom się poruszać.

Skamieniałe drzewa

Skoro była mowa o materii nieożywionej, to kolejnym przykładem niezwykłej zamiany będą drzewa, również znajdujące się na terenie USA. Kamienie się poruszały, a teraz dowiesz się, że drzewa skamieniały. Na terenie Parku Narodowego Skamieniałego Lasu można zobaczyć wiele niesamowitych drzew, które przestały być materią ożywioną wieki temu. Ich drewno przestało być drewnem, a stało się kolorowym twardym jak skała materiałem. Przyczyną takiego zjawiska są zmiany klimatyczne. Początkowo na terenie lasu znajdowały się bagna. Z biegiem czasu zamieniły się w pustynię, a uwięzione drzewa zaczęły wchłaniać wszelkie znajdujące się w pobliżu minerały. Po tysiącleciach drzewa ponownie ujrzały światło dzienne, jednak już nie przypominały dawnych siebie.

Kolorowe drzewa

Skoro już mowa o drzewach, to nie tylko te skamieniałe potrafią być niezwykle kolorowe. Żywe organizmy również! Istnieje np. taka roślina jak eukaliptus tęczowy, którego pień przybiera wszelkie kolory tęczy. W dodatku w odcieniu pastelowym. Takie drzewa można podziwiać w Indonezji, Papui Nowej Gwinei i na Filipinach. Kolor swoich pni eukaliptusy zawdzięczają taninom, czyli barwnikom naturalnym wnikającym w specyficzną korę drzew.

Zorza polarna

Niesamowite światła w różnych kolorach na niebie to niekoniecznie musi być tęcza. W rejonach kół podbiegunowych można zaobserwować Aurora Borealis i Aurora Australis. Zorze są tak niesamowitym zjawiskiem, że przyciągają wielu podróżników w najbardziej zimne rejony północnej półkuli i najbardziej niedostępne rejony półkuli południowej. Taniec świateł na niebie wynika z występowania burz magnetycznych na Słońcu. Ogromne ilości naładowanych cząstek z powierzchni gwiazdy trafiają wtedy na pole magnetyczne Ziemi i wtedy powstają piękne zorze. Kolor zorzy zależy od wysokości na której następuje wzbudzenie atomów i od rodzaju atomu. Na ogół jeśli zderzenie następuje z azotem widzimy kolor czerwony i niebieski, jeśli z tlenem zielony i różowy. Kolor żółty jest wynikiem mieszania się barwy zielonej i czerwonej. 

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też