Nietypowe metody linii lotniczych na oszczędzanie paliwa

Oszczędności linii lotniczych na paliwie nie powinny nikogo dziwić. Paliwo to jeden z największych kosztów, które stale ponoszą przewoźnicy. Dlatego większość z nich stara się jak najbardziej ciąć wydatki. Podejmują się w tym celu przeróżnych sposobów, a niektóre z nich są dość nietypowe.

Oryginalne oszczędności na… papierze i nie tylko

Najlepszą metodą oszczędzania jest zmniejszenie wagi samolotów. Ale jak to osiągnąć bez drastycznych zmian? Przecież nie można wyrzucić siedzeń czy ograniczyć liczby pasażerów. Trzeba się wykazać sporą kreatywnością! Np. linia United zdecydowała o zmianie papieru, na którym drukowane są magazyny rozdawane na pokładzie. Waga każdego egzemplarza spadła o 30 gramów. Wydaje się to bardziej kosmetyczną zmianą, jednak jak donosi Los Angeles Times, dzięki temu linia jest w stanie zaoszczędzić 290 000 dolarów rocznie.

Każde odchudzenie samolotu nawet o kilka gramów to oszczędność na paliwie. Wystarczy przemnożyć to przez liczbę lotów i pasażerów, a oszczędności zaczynają się robić odczuwalne. United oprócz magazynów zmienił również wystrój łazienek, zainstalował lżejsze fotele i przestał sprzedawać produkty wolnocłowe podczas lotów. Zgodnie z obliczeniami linii, wszystkie te zmiany umożliwiły zaoszczędzenie aż 2 miliardów dolarów kosztów eksploatacyjnych.

Inne linie lotnicze również starają się zmniejszyć wagę swoich flot. Oto kilka przykładów:

  • JetBlue zmienił fotele oraz wymienił pokładowe systemy rozrywki na lżejsze.
  • Southwest do podobnych kroków dorzucił jeszcze wycofanie z serwowania napojów w szklanych butelkach na rzecz puszek.
  • American Airlines wymieniły papierowe, ciężkie instrukcje obsługi dla pilotów i stewardes na wersje elektroniczne przechowywane na tabletach.

Oszczędne projektowanie samolotów

Producenci samolotów również zwracają uwagę na oszczędność. Już na etapie projektowania dbają o zmniejszenie wagi maszyn. Najlepszym przykładem są Airbus A330neo i Boeing 737 MAX, które powstały z myślą o oszczędzaniu paliwa. Nie tylko dotyczy to wyposażenia, ale również nowych lepszych silników czy materiałów używanych do konstruowania samolotów. Dzięki temu nie tylko zyskuje środowisko, ale również my, jako pasażerowie, których bilety muszą liniom lotniczym pokryć koszty paliwa.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

  1. Najlepszą oszczędnością jest skasowanie lotu i niezwrócenie pieniędzy za bilety.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też