ONZ opublikowało swój coroczny raport o poziomie szczęścia na świecie. Choć dzisiaj, pytanie o szczęście może się wydać nieco nie na miejscu, to jednak warto zmienić temat wszechobecnej dyskusji i poczytać o czymś przyjemniejszym niż codzienne statystyki zachorowań. Być może uda nam się czegoś nauczyć od najszczęśliwszych krajów na świecie?
Raport obejmuje 156 krajów. By go stworzyć ONZ przeprowadziło badania wśród mieszkańców. Mieli oni wskazać, jak bardzo czują się szczęśliwi w swoich państwach. Pod uwagę brano również wysokość średniego wynagrodzenia, wolność, zaufanie, długość życia, hojność i wsparcie społeczne. Polska znalazła się na 43. miejscu w rankingu (tutaj znajdziesz pełny raport).
A oto pierwsza dziesiątka najszczęśliwszych krajów na świecie.
Luksemburg
Luksemburg wymieniany jest wśród najbardziej bezpiecznych krajów na świecie. Już sam ten fakt mówi wiele o poziomie szczęścia jego obywateli. Dodatkowo może się on poszczycić wprowadzeniem całkowicie darmowej komunikacji zbiorowej jako pierwszy na świecie!
Dodatkowo zamiłowanie mieszkańców księstwa do spędzania czasu na świeżym powietrzu przyczyniło się do zbudowania gęstej sieci szlaków pieszo-rowerowych oraz pól kempingowych. Aktywność fizyczna pozwala na zachowanie zdrowia dłużej i tym samym dłuższego cieszenia się z życia.
Austria
Nie ma znaczenia, czy pragniesz spędzić romantyczny weekend we dwoje, planujesz wyprawę na zakupy czy szukasz kulturalnych atrakcji – Austria zapewnia wszystko. Albo zapewniała, kiedy jeszcze było może tam pojechać. Mieszkańcy nadal jednak mogą korzystać ze świetnej komunikacji publicznej, sprawnie działającej służby zdrowia i cieszyć się sporymi zarobkami. A to sprawiło, że Austria znalazła się na 9. miejscu rankingu najszczęśliwszych krajów świat 2020.
Nowa Zelandia
Kraj niesamowitych krajobrazów – Nowa Zelandia. Co sprawia, że jej mieszkańcy są bardzo szczęśliwi? Zapewne oprócz odcięcia od problemów tego świata (ze względu na odległość do reszty krajów) źródłem powodzenia Nowozelandczyków jest racjonalne podeście do polityki i gospodarki. W tym kraju można również liczyć na bardzo dobrą służbę zdrowia oraz wysokie zarobki.
Szwecja
Na 7. miejscu rankingu najszczęśliwszych krajów świata znalazła się Szwecja. To jeden z kilku krajów skandynawskich znajdujących się w pierwszej dziesiątce. Najwyraźniej liberalne podeście do życia, stabilna gospodarka i rozsądne wydawanie publicznych pieniędzy wpływa na odczuwanie szczęścia u obywateli.
Holandia
Prężnie działający kraj z niezwykłą liczbą atrakcji, czyli Holandia, znalazła się na 6. miejscu. Jednym z większych problemów z jakimi musieli się borykać Holendrzy to… nadmiar turystów. Wprowadzane zostały w zeszłym roku specjalne przepisy, które miały ograniczyć napływ odwiedzających, obecnie stały się nieco niepotrzebne. Co nie zmienia faktu, że Holendrzy należą do nacji uważających się za szczęśliwe.
Norwegia
Kolejny skandynawski kraj w zestawieniu. Na 5. miejscu – Norwegia. Skąd tak duże poczucie szczęścia u obywateli tego kraju? Przede wszystkim wskazują na bardzo dobrą opiekę medyczną i wysokie zarobki. Dzięki nim można oczekiwać długiego życia w komforcie. A z racji niezwykłej natury tego kraju i zamiłowania do ruchu, kondycję Norwegowie mają wyborną i z radością patrzą w przyszłość.
Islandia
Mały kraj, a jakże szczęśliwi ludzie. Tuż przed podium znalazła się Islandia. Choć to wyspa z dala od wszystkiego, to najwyraźniej coś sprawia, że jej mieszkańcy są szczęśliwi. Choć może to właśnie jest przyczyną a nie utrudnieniem. Na pewno pomaga tamtejszy hart ducha i nieustępliwość, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego.
Szwajcaria
Na trzecim miejscu najszczęśliwszych krajów świata znalazła się Szwajcaria. Cóż można powiedzieć: dojrzałość społeczeństwa stanowi tam barierę dla populizmu, a to z kolei chroni przed złymi decyzjami rządzących. Obywatele dobrze zarabiają, szkolnictwo jest na wysokim poziomie, a służba zdrowia dba o to, by Szwajcarzy żyli długo i w dobrym zdrowiu.
Dania
Drugie miejsce wśród najszczęśliwszych krajów świata zajęła Dania. Kraj hygge i spokoju, gdzie ludzie być może nie są bardzo otwarci, za to jak się ich już bliżej pozna to potrafią być bardzo ciepli. Na wysokie miejsce na liście miał wpływ zarówno wysoki poziom bezpieczeństwa jak i jakość opieki medycznej oraz poziom zarobków.
Finlandia
Najszczęśliwszym krajem świata jest… Finlandia. Tegoroczny czempion wygrywa we wszystkich kategoriach rankingu, a poziom zadowolenia z życia jego mieszkańców przekłada się automatycznie zarówno na ich poziom życia jak i zdrowie oraz finanse. Świetnie działająca opieka medyczna i socjalna daje wszystkim Finom szansę na udane i bezpieczne życie.