Wiele osób pracuje na międzynarodowych rynkach, wiele razy wyjeżdżając w różnego rodzaju delegacje lub pracując przez pewien czas zagranicą. Wysyłanie i utrzymywanie pracowników na międzynarodowych zleceniach jest ogromną odpowiedzialnością i trudnym zadaniem do zarządzania. Czołowa firma w tej branży – ECA International zajmująca się pomocą w zarządzaniu odszkodowaniami i świadczeniami dla pracowników międzynarodowych przemieszczających się po całym świecie na krótki, długi lub stały okres i zapewniając dane w zakresie oprogramowania, doradztwo i szkolenia przygotowała ranking miast, w których koszty utrzymania pracowników są najwyższe. Utworzono go na podstawie wyliczenia wydatków obejmujących 200 podstawowych produktów, potrzebnych do utrzymania pracownika zagranicą.
Hongkong utrzymał swoją pozycję najdroższego miasta na świecie. W ciągu ostatniego roku jego pozycja została wzmocniona wyższymi cenami i silniejszą walutą.
– Chociaż Hongkong został dotknięty rosnącą globalną inflacją w mniejszym stopniu niż inne regionalne i globalne miasta w ubiegłym roku, nadal pozostaje najdroższy na świecie – powiedział Lee Quane, dyrektor regionalny ECA International na Azję.
ECA International od 50 lat prowadzi badania nad kosztami życia. Badania przeprowadzono w 490 lokalizacjach na całym świecie. Brano pod uwagę takie czynniki jak średnia cena podstawowych artykułów spożywczych (m.in. mleko, olej kuchenny), czynszu, koszty wynajmu mieszkania, transportu publicznego, a także wartość lokalnej waluty.
Oto 20 najdroższych miast świata 2022:
- Hongkong, Chiny
- Nowy Jork, USA
- Genewa, Szwajcaria
- Londyn, Wielka Brytania
- Tokio, Japonia
- Tel Awiw, Izrael
- Zurych, Szwajcaria
- Szanghaj, Chiny
- Kanton, Chiny
- Seul, Korea
- San Francisco, USA
- Shenzhen, Chiny
- Singapur
- Pekin, Chiny
- Jerozolima, Izrael
- Bern, Szwajcaria
- Yokohama, Japonia
- Kopenhaga, Dania
- Oslo, Norwegia
- Tajpej, Tajwan