Zamki i bajkowe chatki jak żywcem wyjęte ze średniowiecza, kamienne mosty i mury, wąskie uliczki i urokliwe kamieniczki – jak można ich nie kochać? Oto piękne średniowieczne miasta, renesansowe perełki i królewskie posiadłości sprzed wieków, gdzie przeniesiesz się w czasie.
Carcassonne, Francja
Carcassonne we francuskiej Langwedocji to synonim średniowiecznego miasta, w konsekwencji tutejsze fortyfikacje odwiedza rocznie około 3 mln turystów. Znajdują się one na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ślady osadnictwa w Carcassonne sięgają już 3500 lat przed naszą erą, natomiast w pierwszych wiekach naszej ery stały tu sporych rozmiarów murowane twierdze. Można przyjąć, że kształt znany obecnie twierdza Carcassonne przybrała w XIII w. Polecamy zapoznać się z rodzinną grą planszową Carcassonne, jeśli jeszcze jej nie znasz.
Zobacz: Tanie loty do Francji
Brugia, Belgia
W zestawieniu na najpopularniejsze średniowieczne miasta wśród turystów Brugia także znajduje się wysoko. To całkiem popularna destynacja, przyciąga także Polaków, którzy nie mogą się nie zauroczyć w tutejszych kanałach i kamieniczkach. Tak jak Bydgoszcz nazwana jest polską Wenecją, tak na Brugię mówi się flamandzka Wenecja. Najintensywniej Brugia rozwijała się między XII a XV wiekiem ponieważ była ważnym ośrodkiem handlu i właśnie wtedy powstała sieć kanałów. Całe historyczne centrum Brugii znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje między innymi gotycki ratusz.
Szydłów, Polska
Urokliwe średniowieczne miasta mamy także u siebie. Dzięki XIV-wiecznym murom efektywnie okalającym Szydłów, jest on zwany polskim Carcassonne. Najlepsze czasy dla Szydłowa nastały bez wątpienia za panowania Kazimierza Wielkiego. Trzeba tu zobaczyć zarówno zamek, jak i dawne mury miejskie, liczne kościoły oraz ruiny. Od 1 stycznia tego roku wedle ustawy Szydłów stał się miastem. Oprócz niego można wymienić w Polsce takie średniowieczne miasta jak Byczyna i Paczków, które też zachowały średniowieczny układ urbanistyczny.
Czytaj więcej: Szydłów – żywcem wyjęty ze średniowiecza
Najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce
Castle Combe, Anglia
Castle Combe licząca zaledwie 350 mieszkańców uznana została za najpiękniejszą wieś w Anglii. Przyznajemy: nie jest to może miasteczko, ale nie mogło tego miejsca zabraknąć w naszym zestawieniu. Pierwszą osadę wznieśli tam Rzymianie, natomiast w XII wieku stał tam normański zamek, a w XIV wieku fortecę rozebrano i kamienie z niej posłużyły do budowy tutejszych domów. Jeśli chodzi o średniowieczne miasta (i wioski oczywiście) to Anglia nie ma sobie równych.
Sprawdź: Tanie loty do Wielkiej Brytanii
San Gimignano, Włochy
Przepiękne renesansowe i średniowieczne miasta znajdziemy także we Włoszech. San Gimignano nazwano Manhattanem średniowiecza, a to ze względu na liczne wieże, które pochodzą z XIII i XIV w. Co ciekawe nie były to typowe budowle obronne czy kościelne wieże, a budynki na terenie posiadłości najbogatszych mieszczan, którzy w ten sposób konkurowali o posiadanie najwyższej wieży. Trzeba tu zobaczyć także kolegiatę, pałac, dawne kościoły i urokliwe place. Oj, warto tu zabłądzić!
Zobacz: Tanie loty do Włoch
Rothenburg ob der Tauber, Niemcy
Budowę systemu obronnego w tym mieście rozpoczęto już w 950 r. Stanął tam także zamek nad Taubrem. Potem powstał też klasztor, a miejscowość uzyskała status miasta cesarskiego. Rozkwitała i piękniała. Układ miejski jest typowo średniowieczny, a miasteczko niezwykle urodziwe. W czasie II wojny światowej zniszczonych zostało tam 306 domów, a także część średniowiecznych murów, ale potem podjęto trud odbudowy Rothenburga w dawnym duchu. Można odwiedzić tu historyczne piwnice, Muzeum Lalek i Zabawek, a także Średniowieczne Muzeum Kryminalne.
Zobacz: Tanie loty do Niemiec
Lacock, Anglia
Lacock to urodziwa wioska w angielskim hrabstwie Wiltshire. W całości objęta jest ochroną architektoniczną i ma status zabytku. W średniowieczu miejscowość wzbogaciła się dzięki kupcom handlującym wełną. Toczyły się tu m.in. zdjęcia do filmów Duma i Uprzedzenie, Kochanice Króla, czy też dwóch części sagi Harry Potter (Kamień Filozoficzny oraz Książę Półkrwi). W Harrym Potterze znalazł się konkretnie klasztor czyli Lacock Abbey, należący do króla Henryka VIII, a w XVI w. sprzedany w ręce prywatne. Realizowano tam zdjęcia ukazujące korytarze Hogwartu i salę do eliksirów.
Sprawdź: Tanie loty do Wielkiej Brytanii
Toledo, Hiszpania
Toledo nad Tagiem to perełka architektoniczna Hiszpanii. To miasto gdzie zmarł El Greco, siedziba prymasów Hiszpanii, a także stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha. Ślady osadnictwa w tym miejscu można wskazać co najmniej od 192 r. p.n.e. Trzeba tu przede wszystkim zobaczyć twierdzę Alcazar z XI wieku, zamek Castillo de San Servando i Katedrę Najświętszej Maryi Panny, jedną z najbardziej znaczących gotyckich budowli w Hiszpanii. Można tam podziwiać obrazy El Greco i Goi. Warte uwagi jest oczywiście całe miasto, po którym polecamy spacery bez końca w poszukiwaniu pięknych kościołów, pałaców i ruin.
Sprawdź: Tanie loty do Hiszpanii
Obidos, Portugalia
Obidos (a właściwie Óbidos) to niewielka, licząca ok. 3 tys. mieszkańców miejscowość w środkowej Portugalii. Ślady osadnictwa sięgają tu paleolitu, a miejscowość była ośrodkiem Celtów i Fenicjan, ale znane nam dziś Obidos wzniesiono w czasach rzymskich. Było tu forum, czyli centralny plac będący miejscem spotkań, a także rzymskie łaźnie. Dziś popularnością wśród turystów cieszy się m.in. średniowieczny rynek. Mimo że trzęsienie ziemi w 1755 r. zniszczyło część cennej zabudowy, Obidos nadal ma unikatowy charakter.
Sprawdź: Tanie loty do Portugalii
A Tobie które średniowieczne miasta w Europie przypadły do gustu?
i koniecznie lody u wielokrotnego mistrza swiata w San Gimignano 🙂