Retimno – Kreta w szykownej odsłonie

Piękne jaskinie i wąwozy, plaże odznaczone Błękitną Flagą, wspaniałe zabytki i doskonała kuchnia. Region Retimno, leżący między Chanią i Heraklionem, zachwyci każdego turystę planującego zarówno krótki city break, jak i dłuższy wypoczynek na Krecie.

Historyczne centrum Retimno

stare kamienice przy brukowanej uliczce
Historyczne centrum Retimno wypełnione jest wąskimi, brukowanymi uliczkami, przy których stoją pastelowe kamienice. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Retimno, a szczególnie jego historyczne centrum jest bardzo czarującym miastem z bogatą przeszłością. Znajduje się tu wiele zabytków pochodzących z epoki renesansu. Charakterystycznym punktem jest Fontanna Rimondi przy placu Titou Petychaki, która została zbudowana w 1626 r. i stanowiła niegdyś główne źródło poboru wody w mieście.

Kierując się w stronę starego portu weneckiego i latarni (w lecie stanowią bardzo gwarne miejsce), zobaczycie piękną budowlę zwaną Loggią, która w XVI w. pełniła rolę miejsca spotkań szlachetnie urodzonych. Jedną z największych atrakcji i znakiem rozpoznawczym Retimno jest leżąca na północy wenecka twierdza, w której często odbywają się spektakle teatralne, występy taneczne, koncerty oraz wystawy.

Grecka kuchnia i kreteńskie specjały

tradycyjny sposób wyrabiania ciasta filo
Giorgos Chatziparaschos, właściciel małego zakładu cukierniczego w historycznym centrum, potrafi czynić cuda z ciastem filo. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Najbardziej znanymi produktami Krety są oliwki i oliwa z oliwek, cytrusy, wino i raki, sery, miód tymiankowy oraz warzywa i aromatyczne zioła. Grecka kuchnia z nich słynie! Wśród dań na uwagę zasługuje pieczona jagnięcina, smażone ślimaki, placki serowe oraz apaki, czyli peklowane mięso wieprzowe, którego możecie spróbować m.in. w restauracji Asikiko w centrum miasta. Na doskonałe ryby i owoce morza, którym zwykle towarzyszy szklaneczka raki lub ouzo, warto wybrać się do starego portu weneckiego nieopodal latarni.

Z kolei wielbiciele słodyczy powinni udać się do pracowni ciasta filo, którego sława wybiega poza Kretę. Co prawda miejsce nie posiada szyldu, ale wystarczy zapytać jakiegokolwiek przechodnia, a ten wskaże wam drogę. Właściciel, Giorgos Chatziparaschos, od wielu już dekad wyrabia ciasto ręcznie, czyniąc z nim prawdziwe cuda. Łakocie można kupić na miejscu.

Atrakcje dla miłośników przyrody

Widok z jaskini na morze
Przyroda okolic Retimno zachwyca różnorodnością. Fot. Shutterstock

Region Retimno ma niezwykle urozmaicony krajobraz. Znajdziecie tutaj zielone doliny, małe rzeki i piękne piaszczyste plaże z krystalicznie czystą wodą, z czego większość została nagrodzona Błękitną Flagą.

Niepodzielnie królują tutaj jednak góry z najwyższym szczytem Psiloritis. Udając się na pieszą wycieczkę jednym z wielu szlaków, natraficie również na liczne jaskinie i niezwykle malownicze wąwozy. Okolica słynie z gajów oliwnych i produkcji wysokiej jakości oliwy. Większa część tutejszych terenów została objęta programem Natura 2000 ze względu na występowanie endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Klasztor Arkadi – symbol walki o niepodległość

klasztor arkadi pochmurny dzień
Klasztor Arkadi ma dla Kreteńczyków ogromne znaczenie symboliczne. We wnętrzu Katholikonu można podziwiać ikony, które noszą ślady krwawej rzezi. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Okolice Retimno wypełnione są wspaniałymi monastyrami. Do najsłynniejszych z pewnością należy klasztor Arkadi, który stanowi dla Kreteńczyków symbol walki o wolność. To tutaj trwały zmagania powstańcze w 1866 r., które zakończyły się wielką eksplozją i śmiercią niemal wszystkich uczestników, którzy nie chcieli poddać się wojskom osmańskim.

Główna świątynia, Katholikon, nosząca ślady architektury renesansowej, została zbudowana w 1587 r. na miejscu wcześniejszego kościoła. Na terenie kompleksu znajdują się także dawne cele mnichów, kapliczki oraz pomieszczenia gospodarcze skupione wokół centralnego dziedzińca. Warto wstąpić do nowego muzeum, w którym zobaczycie m.in. naczynia i szaty liturgiczne, liczne ikony, sztandar z powstania oraz portrety poległych obrońców.

Eleftherna i słynne stanowisko archeologiczne

wystawa artefaktów z wykopalisk w elefthernie
Muzeum w Elefthernie jest pierwszym muzeum przy stanowisku archeologicznym na Krecie. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

W pobliżu kameralnej miejscowości Eleftherna znajduje się słynne stanowisko archeologiczne, starożytne miasto-państwo założone przez Dorów ok. VIII w. p.n.e. na północnym zboczu góry Psiloritis, zwanej także Ida (mityczne schronienie Zeusa). Zobaczycie tu pozostałości hellenistycznych murów obronnych, rzymskich budynków i chrześcijańskiej bazyliki dedykowanej Archaniołowi Michałowi.

Na tym terenie odkryto liczne artefakty obrazujące codzienne życie, wierzenia i zwyczaje mieszkańców starożytnej Eleftherny, które zostały wystawione w pobliskim, nowoczesnym muzeum. Ekspozycje robią duże wrażenie, a zastosowanie nowych technologii dodatkowo podkreśla ich unikatowość i wielką wagę.

Starożytna Lappa, dziewice i gorące źródła

dawne kamienice z pnączami bugenwilli
Starożytna Lappa to niezwykle malownicza osada, która zasłynęła z ciekawych znlezisk. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Czarująca starożytna Lappa, czyli obecne Argyroupolis, to wioska, która niegdyś stanowiła rozległe miasto, według legend założone przez Agamemnona. Malownicza okolica jest zróżnicowana pod względem architektonicznym – dawne rezydencje weneckie stoją po sąsiedzku ze współczesnymi domami i antycznymi pozostałościami dawnego miasta.

W jaskini nieopodal osady znajduje się pięć grobów, gdzie ponoć zostało pochowanych pięć świętych dziewic. W tym miejscu na ich cześć został zbudowany mały kościółek. W trakcie wykopalisk w starożytnej Lappie znaleziono wiele ciekawych artefaktów, które można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Retimno. Będąc w okolicy, warto również odwiedzić gorące źródła leżące pośród bogatej roślinności.

Karnawał w Retimno – barwne święto radości

uczestnicy wielkiej parady karnawałowej
Stroje uczestników karnawału często nawiązują do motywów baśniowych. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Kolorowe kostiumy, huczna zabawa i wspaniała atmosfera – tak pokrótce można opisać najciekawszą imprezę na Krecie. Pierwszy karnawał w Retimno zorganizowano w 1914 r. Od tego czasu, każdego roku przez trzy tygodnie w mieście odbywają się maskarady i liczne wydarzenia, w tym koncerty, parady uliczne i zabawy dla dzieci. W uroczystościach bierze udział ponad 100 tys. ludzi z Grecji i zagranicy.

Wizytówką kreteńskiego karnawału jest zabawa pod hasłem Poszukiwanie skarbu oraz niedzielna Wielka Parada z barwnymi platformami i tysiącami uczestników przebranymi w oryginalne stroje. W 2019 r. impreza przypadnie na pierwszą połowę marca. Nie może was tam zabraknąć!

Sprawdź najlepsze oferty na loty do Grecji:

Ładowanie…
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też