Europa to nie tylko piękne zabytki, wiekowe miasta i zadbane dzielnice. Na naszym kontynencie kryją się również miejsca opuszczone, niesamowite i nieco niepokojące. Porzucone przez ludzi czekają na odkrycie. Oto opuszczone miejsca w Europie, począwszy od szpitali, na całych miastach kończąc.
Hotel Monte Palace, Sao Miguel, Azory, Portugalia
Opuszczony pięciogwiazdkowy hotel? Takie rzeczy tylko na Azorach! Odizolowany od głównych szlaków, wybudowany na szczycie góry hotel Monte Palace był otwarty jedynie przez rok. Przyczyną jego upadku było… ludzkie lenistwo. Piękna lokalizacja nad górskim jeziorem nie wystarczyła, by zachęcić turystów do zboczenia z głównych szlaków i noclegu na zupełnym odludziu. Od 1990 roku obiekt stoi pusty i niszczeje. Nadal można dostrzec luksusowe boazerie, przejść się pięknymi krętymi schodami i z dachu budynku obserwować panoramę na góry i jezioro. W hotelu Monte Palace znajdowały się również restauracje, salon fryzjerski, nocny klub – każdy chętny może obecnie postarać się zlokalizować te miejsca, choć natura już mocno wdziera się na ten teren.
Zobacz tanie bilety na Azory
Denbigh Insane Asylum, Walia
Pierwszy szpital dla osób chorych psychicznie w Walii to właśnie Denbigh Insane Asylum. Placówka działała nieprzerwanie 147 lat, aż do 1995 roku. Przez ostatnie dwie dekady popada w ruinę, stanowiąc nie lada gratkę dla poszukiwaczy przygód i dreszczyku emocji. Szpital został zdewastowany i rozgrabiony, by ostatecznie paść ofiarą ognia. Pożar strawił wszystko oprócz murów. Budynek nadal robi wrażenie swoją wielkością i wyglądem przypominającym bardziej zamek niż szpital. Jeśli chcesz zobaczyć niesamowite i opuszczone miejsca w Europie, to Walia będzie trafnym wyborem.
Sprawdź loty do Walii
Dolny Śląsk, Polska – opuszczone miejsca w Europie
Dolny Śląsk to królestwo opuszczonych pałaców. W zasadzie w co drugiej wiosce znajduje się jakaś pozostałość po dawnych właścicielach. Ruiny pałaców bardzo łatwo odnaleźć. Zazwyczaj gdzieś z krzaków wystaje porzucona wieża, a o czasach dawnej świetności przypominają jedynie zdziczałe parki. Ze względu na brak funduszy na remont, ocalałe z wojennej zawieruchy pałace niszczeją coraz bardziej. Stają się tym samym ciekawym miejscem do eksplorowania przez wielbicieli klimatycznych, opuszczonych miejsc. Główną przyczyną ich zniszczenia była działalność wojsk rosyjskich, grabież i dewastacja dokonana przez lokalnych mieszkańców lub lata zaniedbań w czasach PRL-u. Dobrym przykładem mogą być pałace takie jak Chwalimierz czy Maniów Mały.
Prypeć, Ukraina
Na fali popularności serialu HBO coraz więcej ludzi decyduje się na wyprawę do Czarnobyla na Ukrainie. Jedną z głównych atrakcji takich wycieczek jest możliwość zobaczenia porzuconego przez ludzi miasta Prypeć. Za czasów swojej świetności mieszkało tam kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w większości zatrudnionych przy obsłudze reaktora atomowego. To porzucone miasto przyciąga postapokaliptycznym klimatem, ale także tragiczną historią związaną z awarią elektrowni w 1986 r. W zależności od rodzaju wycieczki można zobaczyć porzucone w pośpiechu mieszkania, zagarnięte przez naturę ulice, a także park rozrywki. Miejsce nadal nie jest do końca bezpieczne, dlatego nie należy tam przebywać zbyt długo.
Może Cię zainteresować: Śladem największych światowych katastrof
Sprawdź też tanie loty z Polski na Ukrainę
Spreepark, Berlin, Niemcy – opuszczone miejsca w Europie
Spreepark znajduje się na południowy wschód od Berlina. Jest opuszczony od kilkunastu lat i widać to na pierwszy rzut oka. To miejsce jak z innego świata, dlatego nie należy się dziwić wystającym z trawy dinozaurom, obdrapanym karuzelom jak z horroru, czy porośniętym bluszczem diabelskim młynom. Park wybudowano za czasów NRD i przetrwał on upadek komunizmu, jednak ostatecznie . Z jego zamknięciem wiąże się ciekawa historia właściciel parku rozrywki został aresztowany za przemyt kokainy, którą ukrył w częściach jednego z rollercoasterów sprowadzanych z Peru. Dzisiaj jest to ciekawe opuszczone miejsce, łączące w sobie cechy baśni i horroru. Przyciąga miejskich odkrywców i odważnych fotografów.
Opuszczone miejsca w Europie – szpital dziecięcy w Weissensee
Skoro jesteśmy już w okolicach Berlina, warto wspomnieć o kolejnym opuszczonym miejscu w jego pobliżu. Ogromny, chylący się ku upadkowi budynek szpitala dziecięcego w Weissensee nadal zachwyca swoją architekturą. Wybudowano go w 1908 roku i od początku był przeznaczony dla dzieci. Była to wtedy jedna z najbardziej nowoczesnych placówek, która za cel obrała sobie walkę z rosnącą śmiertelnością niemowląt w Prusach. Obecnie budynek stoi pusty od 1997 roku i jest niezwykłym miejscem pokrytym oryginalnym graffiti, gdzie podłogę zajmują sterty suchych liści i łatwo jest się natknąć na osoby bezdomne.
Sprawdź jak tanio dojechać do Berlina
Buzłudża, Bułgaria
Bułgaria również ma swoje opuszczone miejsca. Jednym z nich jest Monument na szczycie Buzłudży, znany również jako Pomnik Komunizmu. Początkowo było to bardzo ekskluzywne miejsce, w którym spotykały się najważniejsze osoby w państwie. Na podłodze nadal widać ślady gigantycznej mozaiki, która rozpościerała się na 510 m kwadratowych. Ułożono ją z 35 ton szkła kobaltowego. Futurystyczna bryła budynku nawet w obecnym stanie robi wrażenie. Obiekt jest obecnie zamknięty, jednak jak to zwykle w takich przypadkach bywa, nie powstrzymuje to osób chętnych do wejścia do środka.
Zobacz tanie loty do Bułgarii
Może Cię też zainteresować: Opuszczone miejsca na świecie