Top 9 najbardziej wyjątkowych granic na świecie

Granice państw wytyczane są na wodzie, w wysokich górach, a nawet przez środek czyjegoś domu. Warto na własne oczy zobaczyć choć kilka z nich. Oto najciekawsze granice na świecie.

Argentyna, Brazylia i Paragwaj

Wodospad Iguazú
Wodospad Iguazú. Fot. Unsplash

To najsłynniejszy na świecie trójstyk, czyli miejsce zetknięcia trzech krajów. W Polsce możemy wybrać się na aż sześć trójstyków. Oto tekst o nich:

Trójstyk – stań w trzech państwach jednocześnie!

Ten, o którym mówimy, to zetknięcie trzech wielkich państw w Ameryce Południowej tym ciekawsze, że trójstyk Argentyny, Brazylii i Paragwaju zbiega się z ujściem rzeki Iguaçu do Parany. Zaś niedaleko tego trójstyku, na granicy argentyńsko-brazylijskiej można podziwiać wodospad Iguazú.

Belgia i Holandia

Granica państw w Baarle
Granica państw w Baarle. Fot. Pixabay

Jest miasteczko, w którym granica Belgii i Holandii przebiega przez domy, a nawet przez kawiarnie. Możecie wypić kawę siedząc w Baarle-Hertog w Belgii i rozmawiać w cztery oczy z przyjacielem, który siedzi już za granicą, w Baarle-Nassau w Holandii. Z tego powodu miejscowości te samoistnie stały się atrakcją turystyczną.

Nawet dozwolona prędkość się tam różni. Po belgijskiej stronie można jeździć 50 km/h, a po holenderskiej 60 km/h. Skomplikowana jest też numeracja domów. Jest budynek, którego jedna brama nosi numer 10 i znajduje się w Belgii, a brama obok ma numer 1 i jest już w Holandii. Dużym problemem są też remonty ulic. Często bywa bowiem tak, że jedna ulica należy do dwóch państw.

Polecamy odwiedzić Baarle. Ciekawymi atrakcjami są tam muzeum świec i XIX-wieczna pompa (po stronie holenderskiej).

Chiny i Nepal

gdzieś między Chinami a Nepalem himalaje
Granica między Chinami a Nepalem prowadzi przez najwyższe góry świata. Fot. Unsplash

Granica między Chinami, a konkretnie ich regionem autonomicznym, Tybetem, a Nepalem jest o tyle ciekawa, że przebiega przez najwyższą górę świata, Mount Everest. Jest to tym samym najwyżej położona granica świata na wysokości 8848 m n.p.m. 

Na szczycie góry staje kilkuset himalaistów rocznie. Jak na tak wysoki szczyt to całkiem sporo. Dla Nepalczyków jest to święta góra, Bogini Matka Ziemia.

Kanada i USA

kolorowo oświetlony wodospad Niagara
Niagara na granicy Kanady i USA. Fot. Shutterstock

To najdłuższa na świecie granica międzypaństwowa. W dodatku Kanada jest jednym z nielicznych krajów, które graniczą tylko z jednym państwem, co czyni to miejsce jeszcze ciekawszym. Na granicy Kanady i USA znajduje się m.in. wodospad Niagara.

Ciekawy jest też sposób wytyczenia granicy. Przez ponad 8 tysięcy kilometrów w lesie między Kanadą a USA ciągnie się przecinka – by nikt nie miał wątpliwości, że pas wycięty wśród drzew to właśnie granica. Przebiega ona mniej więcej wzdłuż równoleżnika  49°N.

Z daleka, na przykład na mapie, granica wygląda na całkiem prościutką. W rzeczywistości jest zygzakowata i ciągnie się zakosami. Po prostu wyznaczanie jej ręcznie za pomocą sznurka i kompasu w gęstym lesie pełnym niedźwiedzi trudno wykonać perfekcyjnie. Na swoim szlaku drwale wyrębujący las zostawiali monumenty pamiątkowe, których nijak nie da się połączyć prostą kreską.

Czechy i Niemcy

Brama Pravčicka w Czeskiej Szwajcarii w Czechach blisko Saskiej Szwajcarii czyli granicy z Niemcami
Brama Pravčicka w Czeskiej Szwajcarii w Czechach blisko Saskiej Szwajcarii, czyli granicy z Niemcami. Fot. Pixabay

Tylko spójrzcie… To być może najpiękniejszy region pograniczny świata. Tu Saska Szwajcaria graniczy z Czeską Szwajcarią, czyli spotykają się Czechy i Niemcy.

Saska Szwajcaria i Czeska Szwajcaria to tak naprawdę jeden obszar będący parkiem narodowym, ale przedzielony granicą państw. Obowiązuje także nazwa zbiorcza: Szwajcaria Sasko-Czeska.

Tak obrazowo rejon niemieckiej Saksonii nazwał szwajcarski malarz Adrian Zingg, a analogiczna nazwa przyjęła się dla strony czeskiej. Można tam podziwiać piękne widoki i ciekawe skały z piaskowca oraz szczyty Gór Połabskich.

Chiny i Mongolia

Całujące się dinozaury na granicy Chin i Mongolii. Fot. Phil MacDonald, CC BY-SA 3.0

W Erenhot (zwanym też Erlian) na granicy chińsko-mongolskiej stanęła rzeźba całujących się brontozaurów. Miejscowość słynie z parku dinozaurów. Na pustyni Gobi w tych rejonach odnajdywano wiele szkieletów prehistorycznych gadów. Można zapoznać się z ciekawostkami na ich temat w tamtejszym muzeum dinozaurów.

Hiszpania i Maroko

Słynna skała w Gibraltarze. W tle widać Maroko
Słynna skała w Gibraltarze. W tle widać Maroko . Fot. Shutterstock

Gdybyśmy Wam powiedzieli, że możecie być w Hiszpanii i Afryce jednocześnie, pewnie byście nas wyśmiali. Ale istnieje chociażby Ceuta – hiszpańska jednostka administracyjna na kontynencie afrykańskim granicząca z Marokiem. Znajduje się naprzeciwko Gibraltaru.

Tym samym myliliście się, jeśli myśleliście że nie ma lądowej granicy między Hiszpanią a Marokiem, a jedynie wodna – Cieśnina Gibraltarska. Nie tylko Ceuta jest eksklawą hiszpańską na terenie Maroka. Granica lądowa przebiega także przy Melilli oraz Peñón de Vélez de la Gomera.

Rosja i USA

Granica między Rosją a USA jest wodna, biegnie przez Wyspy Diomedesa. Zachodnia należy do Rosji, a wschodnia do USA. Między nimi przebiega międzynarodowa linia zmiany daty.

Z terytorium USA można obserwować jutro w Rosji. Innymi słowy gdy patrzy się na nią z USA, Rosja zawsze jest krok do przodu. Ciekawe… Kraje te dzielą dwie mile, a jednocześnie 21 godzin.

Austria, Słowacja i Węgry

Na trójstyku granic Austrii, Słowacji i Węgier znajduje się park rzeźb. Jest ich niewiele, ale dla tych którzy zmęczą się ich oglądaniem, idealny do odpoczynku będzie trójkątny stolik. Przy każdej z jego krawędzi stoi ławka symbolizująca inne państwo. Kraje można rozpoznać dzięki ich godłom umieszczonym na blacie stołu.

Niestety stolik nie leży idealnie na trójstyku granic, znajduje się w całości na terenie Węgier. To nie przeszkadza jednak w zrobieniu sobie zdjęcia sugerującego, że to właśnie na środku blatu znajduje się granica trzech państw. To dość popularna atrakcja turystyczna.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

  1. W praktyce granicę przekracza się albo łódką/promem albo przejściem ze strefą wolnocłową (dla wielu atrakcja prawie dorównującą wodospadowi) sporo od samego wodospadu. Tarasy i kładki nie przechodzą na całkiem drugi brzeg. Co nie ujmuje uroku samej granicy 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też