Idealnie płaskie, trójkątne, okrągłe lub wielokątne atrakcje zawsze robią ogromne wrażenie: zwłaszcza, jeśli powstały w sposób naturalny. Są uwielbiane przez perfekcjonistów i miłośników symetrycznych fotografii. Oto niezwykłe geometryczne atrakcje z całego świata, zarówno stworzone przez naturę, jak i przez człowieka.
Tarasy ryżowe w Wietnamie
Azja Południowo-Wschodnia słynie z pięknych geometrycznych tarasów ryżowych. Najpiękniejsze można znaleźć w Chinach, Wietnamie czy też Indonezji. Układają się w piękne mozaiki i zielone schodki, których pięknem można się zachwycać bez końca. Widoczne na zdjęciu tarasy ryżowe Xa Lao Chai położone są w północnym Wietnamie w pobliżu Sa Pa, przy granicy z Chinami. Polecamy koniecznie zaplanować wycieczkę w okolice zielonych upraw podczas zwiedzania tego kraju. Tarasy ryżowe są obok zatoki Ha Long najpiękniejszymi naturalnymi atrakcjami północnego Wietnamu, choć oczywiście zostały stworzone za pomocą człowieka.
Sprawdź tanie loty do Wietnamu
Roraima
Góra Roraima w Ameryce Południowej wygląda jak kawałek tortu albo obrazek z gry Minecraft. Płaski szczyt o trójkątnym kształcie wyznacza granicę Brazylii, Wenezueli i Gujany. Taki typ góry nazywa się stoliwem i jest on charakterystyczny dla szczytów o budowie płytowej. Górna warstwa skał chroni te pod nią przed erozją. Roraima położona jest ponad 2800 m powyżej poziomu morza, ale zdumiewająca jest także jej wybitność: to aż 2338 m. Co ciekawe, Roraima mogła być inspiracją do stworzenia jednej z lokacji z filmu Odlot. Pamiętacie ogromną płaską górę, na którą polecieli główni bohaterowie?
Kamienne kule z Kostaryki
Nie chce się wierzyć, że takie kule jak na zdjęciu powstawały już na przełomie starej i nowej ery! Tym razem mowa o przedziwnych atrakcjach Kostaryki wykonanych ludzkimi rękami. Kto je stworzył, jak i przede wszystkim po co? Niesamowite “kulki” nazywane lokalnie Las Bolas, wykonywane były przez rdzennych mieszkańców Kostaryki z kwaśnych skał magmowych. Ten materiał jest podatny na obróbkę temperaturową. Ogrzewano fragmenty skał i szybko schładzano, by stawały się kruche i formowano je w kule.
Dlaczego ktoś podjął się takiego wysiłku? Dwie główne tezy są dość sprzeczne: jedna głosi, że kule były zamawiane przez osoby o wysokim statusie społecznym. Było to swoiste potwierdzenie czyjejś wysokiej rangi. Druga wersja mówi, że mogły być wykorzystywane do planowania upraw jako forma unikatowego kalendarza. Nie brakuje też teorii spiskowych, jakoby kule miały być układane na polach w geometryczne kształty w celu porozumiewania się z obcymi cywilizacjami.
Skrajnych perfekcjonistów musimy zmartwić: kule z Kostaryki po dokładnych pomiarach okazują się nieidealne. Mimo to wpisano je na listę UNESCO. W końcu najstarsze z nich powstały kilkaset lat p.n.e., to robi wrażenie!
Sprawdź tanie loty do Kostaryki
Tajemnicze “plamy” w Namibii
Odejdźmy na chwilę od skał. To, co widzicie na zdjęciu to nie cętki lamparta, ale także typowo afrykański widok. A właściwie nie jest typowy, bo do dziś biolodzy i geolodzy spierają się o to, jak powstają niezwykłe kręgi w Namibii. Te niecodzienne “plamy” na namibijskich sawannach występują tylko w tym rejonie globu. Zwane są Czarcimi Kręgami.
Wiadomo na pewno, że kręgi stworzone są z roślin gatunku euphorbia. Poza okręgami rośnie trawa, zaś w ich środku nie ma zupełnie nic poza piaskiem. Niektórym przypomina to obraz, jakby ktoś wypalił kwasem dziury w afrykańskiej sawannie. Jedna z teorii głosiła, że kręgi są tworzone przez termity. Obalono ją jednak, gdyż podobne zjawisko obserwuje się w pewnej części Australii, ale zupełnie nie ma tam termitów.
Rezerwuj tanie loty do Namibii
Sprawdź też: 7 miejsc na Ziemi, których tajemnicy nikt nie potrafi wyjaśnić
Salar de Uyuni
Salar de Uyuni to największe i najsłynniejsze solnisko świata, czyli niemal idealnie płaski obszar po solnym jeziorze pokryty cienką warstwą wody, w której wszystko odbija się jak w lustrze. To idealne miejsce do robienia geometrycznych zdjęć oraz fotografii ze złudzeniami optycznymi: wystarczy odrobina kreatywności, by uzyskać świetne efekty bawiąc się zjawiskiem perspektywy. Salar de Uyuni to jeden z najbardziej płaskich obszarów na Ziemi, a maksymalna różnica w poziomie wynosi 41 cm na obszarze ponad 10 tys. km kwadratowych. Wyschnięte jezioro położone jest na wysokości 3653 m n.p.m.
Grobla Olbrzyma
W procesach wulkanicznych powstają czasami bazaltowe słupy o wielościennym przekroju. Najpiękniej to zjawisko prezentuje się na północy Europy, m.in. w Islandii, ale też w Irlandii. Najbardziej znanym miejscem, gdzie można podziwiać tę niezwykłą geometrię jest Grobla Olbrzyma (Giants Causeway) w Irlandii Północnej. Bazaltowe słupy uformowały się podczas stygnięcia lawy po erupcji wulkanicznej około 50-60 milionów lat temu. Kilka podobnych miejsc można także wymienić w Polsce. Są to m.in. Organy Myśliborskie i Organy Wielisławskie na Dolnym Śląsku.
Czytaj także: Tajemnicza góra Wielisławka. Zobaczysz wulkan, a może odkryjesz złoto…
Sprawdź okazje na loty do Irlandii
Barcelona
Wiele jest miast na świecie opartych o siatkę przecinających się pod kątem prostym ulic. Ten model stosuje się m.in. w USA. Jednak w Europie to Barcelona przyciąga wzrok geometrią zabudowy poprzecinanej poprzecznie i podłużnie ułożonymi ulicami, do których dodano także diagonalne osie zbiegające się na Plaça de les Glòries Catalanes. Dzielnica Eixample o której mowa, powstała według projektu Ildefonsa Cerdy. Główne założenia planu zagospodarowania opierały się na odizolowaniu kwartałów szerokimi ulicami oraz niskiej zabudowie mieszkaniowej, nie większej niż szerokość ulic. Wszystko po to, by do mieszkań docierało dużo światła. Okna umieszczono także od strony dziedzińców.
Sprawdź także: Darmowe atrakcje turystyczne Barcelony
Rezerwuj okazje do Barcelony