Przepiękny żaglowiec z epoki renesansu pamiętający czasy Krzysztofa Kolumba odkryto na dnie Bałtyku. Znalezisko jest tym bardziej niesamowite, że to najlepiej zachowany wrak z tej epoki, jaki kiedykolwiek odkryto. Oto Nieznany statek oraz inne najciekawsze wraki świata.
Nieznany statek
Odnaleziony na dnie Bałtyku żaglowiec to prawdopodobnie statek handlowy. Spoczywa w pobliżu Szwecji, a szwedzcy badacze nazwali go Okänt Skepp, czyli Nieznany statek. Wrakiem zajmują się także naukowcy z Centrum Archeologii Morskiej na Uniwersytecie w Southampton. Na ślad wraku natrafiono już w 2009 r., ale dopiero w tym roku go zbadano. Statek ma ok. 15-20 m długości i datuje się go na koniec XV lub na początek XVI wieku. To niezwykłe znalezisko!
Wilhelm Gustloff
To nie zatonięcie Titanica, a statku Wilhelm Gustloff, było największą katastrofą morską w historii. Przed wojną był to niemiecki statek wycieczkowy, a Adolf Hitler miał na nim swój prywatny apartament. W czasie wojny przekształcono go w okręt szpitalny. 30 stycznia 1945 roku Wilhelm Gustloff brał udział w ewakuacji Niemców z portu w Gdyni.
40 km w głąb morza na wysokości Łeby, w statek trafiły trzy torpedy radzieckiego okrętu S-13. Okręt poszedł na dno, a z nim 6600 potwierdzonych ofiar katastrofy, choć nieoficjalnie mówi się o 10 tysiącach. Statek spoczywa na głębokości 45 m, a ponieważ jest mogiłą wojenną, nurkowanie tam jest zabronione.
Titanic
Skoro o Titanicu była mowa, nie mogło zabraknąć go w zestawieniu. Wiele osób oglądało film o najbardziej znanej katastrofie morskiej świata tyle razy, że nie potrafi tego zliczyć. Titanic wypłynął w swój dziewiczy rejs punktualnie w południe 10 kwietnia 1912 roku. Zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia i spoczywa na dnie Oceanu Atlantyckiego na głębokości około 4000 m.
Czytaj także: Już wkrótce będziesz mógł zobaczyć wrak Titanica na własne oczy
Pancernik Nagato
Nagato był japońskim okrętem wojennym, pancernikiem flagowym biorącym udział w ataku na Pearl Harbor i ubezpieczającym bitwę o Midway. Przetrwał wojnę, a potem posłużył do eksperymentów. Zatonął jako okręt-cel podczas prób detonacji bomb atomowych na atolu Bikini. Zatopiła go druga próba jądrowa, 25 lipca 1946 roku. Postnuklearne cmentarzysko wraków na atolu Bikini jest jednym z najbardziej cenionych miejsc dla miłośników nurkowania. Wrak Nagato osiadł na głębokości 50 m, a niektóre elementy znajdują się na 40 m głębokości.
Zwiedzanie go możliwe jest jedynie podczas nurkowań zorganizowanych (trwające ok. 2 tyg. wycieczki na atol Bikini kosztują co najmniej kilka tysięcy dolarów i są przeznaczone dla licencjonowanych nurków). Atol Bikini ma 6 km kwadratowych powierzchni i otacza lagunę o powierzchni 594 km kwadratowych. Znajduje się ok. 2800 km od Papui Nowej Gwinei.
General Carleton
Najciekawsze wraki świata leżą też w Polsce. W Dębkach, niewielkiej miejscowości na polskim wybrzeżu, od wieków powtarzano legendę o ukrytym skarbie. Według niej w okolicach XVIII wieku w Dębkach pojawili się marynarze ze statku towarowego z cennym ładunkiem i zatrzymali w knajpie. Gdy wrócili na statek i poszli spać, rozszalał się sztorm i statek zatonął z wszystkimi marynarzami na pokładzie. Katelhut, gospodarz który ich gościł, miał zrabować skarby przewożone na statku, o których opowiadali marynarze. Skarb podobno zakopał, a potem zniknął.
Ta legenda okazała się przynajmniej w części prawdą. W 1995 r. 400 metrów od polskiego brzegu w Bałtyku znaleziono wrak przepięknego drewnianego angielskiego żaglowca towarowego, który mógł przewozić cenny ładunek. Był to zwodowany w 1777 roku General Carleton. Jego bliźniaczy statek, HM Bark Endeavour był tym, na którym James Cook ruszył w swoją pierwszą wyprawę. General Carleton spoczywa 5 m pod powierzchnią morza przykryty mułem.
Czytaj więcej: Najsłynniejsze wraki w Polsce
Najlepsze wraki świata do nurkowania: MS Zenobia
MS Zenobia był statkiem zbudowanym w Szwecji w 1979 roku. Zatonął rok później. Wyruszył z Malmö załadowany towarem (znajdowało się tam ponad 100 ciężarówek) i kierował się na Bliski Wschód. Po minięciu Cieśniny Gibraltarskiej zatrzymywał się w kilku portach w Grecji, a w okolicy Aten wystąpiły problemy techniczne. Były to problemy z balastem, a system pompujący wodę w wyniku awarii jeszcze pogorszył sytuację.
Zakotwiczono statek około 2 km od brzegów Cypru i załoga próbowała jeszcze ratować sytuację, ale gdy Zenobia przechyliła się do 45 stopni, ewakuowano załogę i pozwolono statkowi zatonąć. Dziś wygrywa w zestawieniach na najlepsze wraki świata dla nurków. Znajduje się ok. 2 km od Larnaki na głębokości 42 m. Wokół niego można zobaczyć rozsypane przewożone ciężarówki. Ośmiu nurków straciło życie eksplorując wrak Zenobii.
Sprawdź tanie loty na Cypr
Fajne