W Egipcie odkryto ruiny starsze od piramid w Gizie

Archeolodzy odkryli najstarszą jak do tej pory wioskę w delcie Nilu. Zabudowania pochodzą z wcześniejszych czasów niż słynne piramidy w Gizie.

Odkrycie niesamowitego znaleziska zostało obwieszczone światu w niedzielę. Wioska powstała w neolicie, około 2500 lat przed nastaniem faraonów na tym terenie i wybudowaniem słynnych piramid. Grupa archeologów z Francji i Egiptu na znalezisko natknęła się w północnej części kraju, w pobliżu Tell al-Samara. 

Znaleziono kilka silosów, wewnątrz których znajdowały się kości zwierząt oraz pozostałości roślin. Oprócz tego odkryto kamienne narzędzia i gliniane garnki. Sugerują one zaawansowaną technikę upraw roślin, pasującą do starożytnych czasów oraz dotychczasowych odkryć w delcie Nilu.

Ruiny wioski pomogą naukowcom w uzyskaniu informacji dotyczących sposobu życia prehistorycznych społeczności 5000 lat p.n.e. Stanowią również cenne dane z zakresu agrokultury  starożytnego Egiptu. To kolejne w ostatnim czasie okrycie archeologiczne w tym kraju. W tym roku odnaleziono także wielowiekowy grobowiec kapłanki, a nawet nietknięty… ser. To ostanie znalezisko jest tym ciekawsze, że stanowi najstarszy przykład wyrobów mleczarskich na świecie!

Najwyraźniej Egipt pod swoimi piaskami nadal skrywa wiele tajemnic.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też