Od rozbijania glinianych dzbanów na Korfu do wojen rakietowych na Chios. Wielkanoc w Grecji, która w tym roku przypada na 8 kwietnia, to jedno z najważniejszych świąt, które obchodzone jest w niezwykły sposób w różnych częściach kraju. Przekonajcie się sami!
Korfu. Najpiękniejsza Wielkanoc w Grecji
Każdego dnia od Niedzieli Palmowej, na Korfu odbywają się uroczystości co roku przyciągające na wyspę licznych turystów zarówno z Grecji, jak i z zagranicy. W Wielki Piątek mają miejsce ceremonie upamiętniające zstąpienie Chrystusa z krzyża. Tego dnia dziewczęta ozdabiają epitafia, które ruszają w miasto.
Najbardziej imponująca procesja, niosąca zmumifikowane ciało patrona wyspy – św. Spyridona, rozpoczyna się o godzinie 22. Uroczystościom towarzyszą występy grup Towarzystwa Filharmonicznego. W Wielką Sobotę w historycznym centrum miasta gromadzą się tłumy, żeby oglądać słynne zrzucanie z balkonów glinianych waz i dzbanów. Niesamowita atmosfera panuje podczas nocnej Mszy Zmartwychwstania, w której uczestniczą tysiące ludzi trzymających zapalone świeczki. Całość wieńczy pokaz fajerwerków symbolizujący zmartwychwstanie Chrystusa.
Syros. Wspólne święto dwóch religii
Syros jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie wierni wyznania katolickiego i prawosławnego zawsze obchodzą Wielkanoc w Grecji razem. Uroczystości pokrywają się z datą prawosławnego święta. W Wielki Piątek mieszkańcy udają się na ulice, podążając za procesją z epitafium, która rusza spod każdego kościoła w stolicy Ermupoli – czy to katolickiego, czy ortodoksyjnego.
Wszyscy wierni spotykają się na głównym placu Miaouli, gdzie przyłączają się do modlitwy i pieśni intonowanych przez chór z parafii prawosławnej Agios Nikolaos. Bardzo duże wrażenie robią odprawiane o północy w Wielką Sobotę msze w kościołach katolickim Agios Georgios w Ano Syros oraz prawosławnym Zmartwychwstania Pańskiego na wzgórzu Dili. Po ceremoniach nad wzgórzami Ermupoli odbywa się spektakularny pokaz fajerwerków.
Chios. Wojny rakietowe
Wielkanoc w Grecji potrafi być wybuchowa! W wiosce Vrontados, pomiędzy kościołami Agios Markos a Panagia Erethiani w Wielką Sobotę odbywa się niezwykła bitwa, której tradycje sięgają czasów tureckiej okupacji. Przygotowania do tego wydarzenia trwają miesiącami.
W Wielką Sobotę rakiety umieszczane są na drewnianych stojakach gotowe do odpalenia na dźwięk klaksonu. Ten pojawia się po Mszy Zmartwychwstania, zwalniając burzę ognia tuż po północy. Nocne niebo rozświetlają światła tysięcy rakiet. Niepowtarzalny spektakl obserwowany jest przez licznie zgromadzonych mieszkańców i turystów, który przybywają na wyspę specjalnie na to wydarzenie. Następnego dnia patyki pozostawione po wystrzeliwanych rakietach w każdym kościele są zliczane i ogłaszana jest zwycięska parafia.
Patmos. Miejsce pielgrzymek
Wielkanoc na Patmos to czas szczególny. Wyspa znana jest dzięki wzmiance w Apokalipsie św. Jana. To właśnie w tutejszej jaskini św. Jan Ewangelista doznał objawienia, które potem spisał w Księdze Apokalipsy. Grota znajduje się na drodze do zbudowanego ku czci świętego klasztoru, który stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Grecji.
Kluczowymi wydarzeniami w trakcie świąt wielkanocnych są ceremonia obmycia nóg dwunastu mnichom na centralnym placu w Chorze, rekonstrukcja Ostatniej Wieczerzy oraz czytanie Ewangelii w siedmiu (!) językach. To odbywa się w ramach liturgii miłości, która ma miejsce w Niedzielę Wielkanocną o godz. 15 w klasztorze św. Jana. Po zakończonej mszy opat ofiaruje zebranym czerwone jajka symbolizujące wieczne odrodzenie życia i natury.
Czytaj także: Zwyczaje wielkanocne na świecie – od grzebania śledzia po misteria pasyjne