6 ciekawych aplikacji podróżniczych, dzięki którym nie będziesz czuł się zagubiony

Jeśli jesteś za granicą, za oknem ciemno, a do domu daleko, nietrudno o panikę. Podróżnik musi sobie radzić w każdej sytuacji. Oto 6 sprawdzonych aplikacji na telefon, dzięki którym nie będziesz czuł się zagubiony jak surykatka na pustyni. Albo dziecko we mgle.

MAPS.ME

Aplikacja podróżnicza z mapami offline
Aplikacja podróżnicza z mapami offline się przyda. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Unsplash

MAPS.ME to mapy offline, które działają jak zwykłe mapy satelitarne, ale nie jest Ci potrzebny dostęp do internetu by z nich korzystać. Ułatwią orientację w terenie nawet bez wifi, a to duża korzyść.

Gdy jeszcze masz dostęp do internetu, przybliżasz obszar, który Cię interesuje i mapa automatycznie się ściąga. Jest potem dostępna w trybie offline, czyli gdy internetu zabraknie. Możesz na niej zaznaczać miejsca w których byłeś, albo takie polecane przez innych podróżników.

Mapa offline jest przydatna by np. śledzić trasę z punktu A do B gdy jedziemy taksówką czy rikszą w obcym mieście. Kiedy poinformujemy kierowcę, że analizujemy przebytą drogę, zmniejsza się szansa, że będzie nas woził opłotkami by wyłudzić więcej pieniędzy.

Podobne aplikacje to OsmAnd i zwykłe Google Maps, które także mają taki tryb, że działają w trybie offline. Wszystkie są darmowe, dostępne na Androida i iOS.

iPolak

Erupcja wulkanu Agung na Bali
W przypadku katastrof naturalnych takich jak wybuch wulkanu albo tsunami, dzięki aplikacji iPolak będzie wiadomo, gdzie Cię szukać. Fot. Shutterstock

Ta aplikacja w prosty i szybki sposób pozwala sprawdzić, czy na terenie interesującego nas kraju występują jakieś ostrzeżenia dla podróżujących. Możemy śledzić aktualny stan konfliktów we wszystkich państwach dzięki informacjom Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ale to nie wszystko.

Znajdują się tam także adresy ambasad i konsulatów z danymi teleadresowymi. Dzięki pełnej bazie dowiesz gdzie znajduje się najbliższa placówka dyplomatyczna obsługująca obywateli RP. Są tam także aktualne wymogi wizowe i inne cenne informacje o każdym kraju.

Aplikacja pozwala nam zgłosić, w którym kraju jesteśmy. Informacja trafia do MSZ, dzięki czemu w razie jakichś nieprzewidzianych wydarzeń w tym kraju, polskie jednostki konsularne mogą łatwo dowiedzieć się o Twoim pobycie w tym miejscu i podjąć próbę kontaktu. Najlepiej, gdy wcześniej założysz konto w systemie Odyseusz. Przez aplikację można zalogować się do Odyseusza, a Twoje dane i informacje o wszystkich podróżach będą w jednym miejscu na Twoim profilu.

Couchsurfing

Dzięki couchsurfingowi łatwo poznaje się nowych ludzi. Fot. Pixabay

Kto nie chciałby podróżować za darmo? O wiele ciężej byłoby bez Couchsurfigu. Ten portal i aplikacja to okna na świat, a kto zwiedza świat budżetowo, nie wyobraża sobie rezygnacji z Couchsurfingu.

W bazie znajdują się tysiące użytkowników z tysiącami miejsc noclegowych na całym świecie. Darmowych miejsc noclegowych. Użytkownicy oferują spanie za darmo w swoim domu, a często także oprowadzanie po mieście, w zamian za to, że w innym miejscu na świecie dzięki tej platformie mogą otrzymać to samo.

Wystarczy wybrać miasto, które nas interesuje, termin pobytu i wyszukać, czy ktoś oferuje wtedy darmowy nocleg. Wypada mieć dla gospodarza jakieś podziękowanie – na przykład drobny upominek, choćby pocztówkę z Twojego miasta. Korzystanie z Couchsurfingu polega także na integracji hostów (czyli gospodarzy) z gośćmi, rozmowie, wymianie ich doświadczeń i wzajemnym poznawaniu się. W końcu żyjemy w jednej globalnej wiosce.

A co z bezpieczeństwem? W końcu nie chcemy trafić na arabskiego terrorystę spraszającego do domu samotne Europejki… Cóż – po prostu nie wybierajmy podejrzanego gospodarza.

Kierujmy się instynktem i czytajmy opinie innych użytkowników. Im więcej pozytywnych, tym lepiej. Pamiętaj o zaufaniu do podróżników: to nie ludzie jeżdżący po świecie, by kogoś obrabować, a Couchsurfing to nie spęd morderców, tylko otwartych na świat z zasady przyjaznych ludzi.

Niemal identycznie co Couchsurfing wygląda Airbnb. Jest to jednak aplikacja oferująca płatne noclegi u osób na całym świecie. Nie korzysta się z hosteli i hoteli i śpi się u gospodarza, jednak wymaga on za to zapłaty – czasami symbolicznej, ale często niestety wysokiej.

Google Translator

grupa ludzi z przewodnikiem podczas free walking tour
Nie musimy mówić w każdym języku świata. Aplikacje ułatwiają nam życie. Fot. A. Zawistowska/ Akcja Grecja

Nie musisz znać chińskiego by jechać do Chin, ani portugalskiego by pojechać do Brazylii. W końcu nie każdy, kto przyjeżdża do Polski, zna nasz ojczysty język.

Z pomocą spieszy aplikacja Google Translator, która działa na Androida i iOS. Do telefonu możesz po prostu mówić, a on tłumaczy Twoją wypowiedź symultanicznie na inny język. Prawda, że proste?

Żeby było jasne: tekst możemy także wpisać ręcznie, a nawet sfotografować. Mówienie nie jest jedyną metodą wprowadzenia go do translatora, ale najwygodniejszą podczas swobodnej konwersacji.

Tłumacz Google działa z miesiąca na miesiąc lepiej, to znaczy tłumaczy wierniej niż jakiś czas temu. Zachowuje nawet logikę i składnię, a były z tym problemy. Co więcej, Google Translate od niedawna działa także offline. Pakiety danych potrzebne do tłumaczenia musimy jednak pobrać wcześniej, gdy mamy dostęp do internetu.

XE Currency

świnka skarbonka z pieniędzmi
Ile tak naprawdę wydaliśmy? Zamiast się głowić, wystarczy wpisać kwotę w przelicznik walut. Fot. Shutterstock

Ile to by było na złotówki? Często zadajemy sobie takie pytanie w podróży. Co prawda nie warto żałować i przeliczać każdego grosza, tylko raz na jakiś czas pofolgować sobie na wakacjach. Nie ma co przekładać cen z Polski na te w Norwegii czy Anglii lub USA, bo nijak mają się do siebie i szybko zrobi nam się słabo.

Z drugiej strony – każdy przelicza, nawet jeśli się do tego nie przyznaje. Kontrolowanie wydatków to nic złego. Trzeba też być świadomym jaką cenę podaje nam sprzedawca. Zasada, że pierwsza cena podawana przez ulicznego kupca jest kilka razy wyższa od realnej, sprawdza się wszędzie. Szybki przelicznik walut pozwoli nam mieć rękę na pulsie i nie dać się naciągnąć.

XE Currency to jedna z aplikacji do przeliczania kwoty w lokalnej walucie na inne waluty (na przykład na złotówki). Można nawet obserwować kurs danej waluty na wykresie i śledzić, czy się ona umacnia, czy osłabia.

Revolut

kobieta pisze na telefonie
Revolut to krok naprzód w transakcjach bezgotówkowych bez prowizji. Fot. Unsplash

Wymiany walutowe taniej niż w kantorze – szybko i bez prowizji? To możliwe!

Dzięki Revolutowi możemy złotówki przeliczyć na jedną z wybranych walut unikając niekorzystnych przewalutowań i prowizji bankowych, a tym samym oszczędzając pieniądze. Zasilamy swoje konto w aplikacji daną kwotą, a potem możemy tymi środkami płacić w dowolnej wybranej walucie przez internet po atrakcyjnym kursie.

Możemy także wyrobić sobie kartę płatniczą do konta Revolut by używać jej w sklepach jak tradycyjnej karty. Jej wyrobienie kosztuje 9 zł.

Kursy walut w aplikacji są aktualizowane na bieżąco. Oczywiście najlepiej zasilić konto daną walutą, gdy jest ona słaba, a wymieniać ją, gdy podrożeje. Tym samym można zarabiać dzięki Revolutowi.

Dzięki Revolutowi możemy też przesłać pieniądze znajomym odnajdując ich po numerze telefonu. Wystarczy kliknąć. Możemy także tworzyć wirtualne karty oraz wykupować inne usługi, na których Revolut zarabia (na przykład ubezpieczenia).

Aplikacja bardzo przejrzyście pokazuje, jak przebiegała dana transakcja i ile wynosił przelicznik. Nie ma żadnych ukrytych kosztów. Działa na Androida i iOS,. Jest darmowa.

Czytaj więcej: Z Revoluta korzysta już 250 000 Polaków

Szukasz alternatywy dla Ubera w Tajlandii, Indonezji albo na Filipinach? Czytaj także: Grab – aplikacja, która ułatwi Ci życie w Azji!

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też