7 fantastycznych krajów, których niepotrzebnie się boisz

Poleciałbym, ale tam jest niebezpiecznie – jak często tak myślisz? Jeśli się to powtarza, być może masz nieaktualne informacje o zagrożeniach w danym państwie. Strach nie jest dobrym doradcą, a potrafi skutecznie zrujnować wypoczynek. Jeśli boimy się na zapas, sami ściągamy na siebie pecha.

Iran

Iran jest przepiękny i malowniczy, największy problem z nim związany to tak naprawdę pofatygowanie się o wizę. Fot. Shutterstock

Iran to kraj przesympatycznych ludzi. Z gościnności Irańczycy słyną bardziej niż Polacy – naprawdę! Można przeczytać dziesiątki relacji podróżników, a z każdej wyłania się obraz przyjaznych mieszkańców proponujących nocleg i posiłek. A jedzenie w Iranie naprawdę jest pyszne!

Skąd bierze się strach?

  • Iran z niewiedzy mylony jest z Irakiem, gdzie była wojna, trwały walki z Państwem Islamskim, a zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest wyższe niż w Iranie.
  • Ze względu na to, że służby bezpieczeństwa Iranu restrykcyjnie podchodzą do kontroli na przejściach granicznych, MSZ odradza podróże na pogranicze z Afganistanem i Pakistanem i Irakiem – chodzi o to, że turysta, który nie ma głowy na karku i zacznie zachowywać się podejrzanie, może być posądzony nawet o szpiegostwo.
  • MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w Iranie ze względu na potencjalne zagrożenie terrorystyczne, jednak jednocześnie dodaje że Iran można uznać za kraj stosunkowo bezpieczny.

Turcja

Antalya to bardzo popularny cel wycieczek, możemy spokojnie rezerwować tam wakacje. Fot. Shutterstock

Wakacje w Turcji znów są masowo wykupywane przez turystów, a kraj powraca do łask. Jeździmy tam zwłaszcza z biur podróży i na all inclusive. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które boją się i upierają, że jest tam niebezpiecznie wskazując na ostrzeżenia MSZ. Tymczasem nie dotyczą one kurortów, a pogranicza z Syrią.

Sprawdź wycieczki do Turcji

Skąd bierze się strach?

  • W Turcji dochodziło w przeszłości do ataków terrorystycznych, także w Stambule i Ankarze. Z tego względu MSZ wskazuje, że należy zachować ostrożność, w szczególności w miejscach mogących być celem ataków (takich jak atrakcje turystyczne, budynki użyteczności publicznej, miejsca demonstracji). Tymczasem identyczne ostrzeżenie ma Wielka Brytania (ataki w Londynie), czy Francja (zamachy w Paryżu), a wcześniej Hiszpania (zamachy w Madrycie, Barcelonie – ostrzeżenie zostało już cofnięte).
  • MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią, a także do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Australia

Australia znak kangur
Wyskakujących na drogę kangurów należy się bać. Pająków – paradoksalnie nie. Fot. Materiały prasowe KLM

W Australii zagrożenie terroryzmem nie występuje, ludzie boją się czegoś innego – węży, pająków, ataków kangurów i wszystkiego, co się rusza. Mawia się, że Australia to kraj, w którym wszystko dookoła chce cię zabić.

Bez przesady 🙂 Widzieliście kuoki? Kuoka to najsympatyczniejsze zwierzątko świata.

Wiecie, ile ofiar ugryzień pająków notuje się każdego roku w Australii? Zero! A kiedy ostatnim razem pająk zabił w Australii człowieka? Ponad czterdzieści lat temu! Od czasu wynalezienia antidotum na jad bardzo słynnego i często występującego w okolicach Sydney atraxa, śmiertelność spadła do zera. Na jad innych pająków także są antidota.

W Australii (i ogółem na świecie) nie należy się bać największych pająków, tylko tych małych. Jadowite okazy najczęściej mają 1-3 cm długości.

To, co zabija w Australii to węże (oprócz chorób i wypadków). Ich ofiarą pada każdego roku na świecie kilkadziesiąt tysięcy ludzi i część zgonów ma miejsce w Australii. Ale i tak to nic w porównaniu z kangurami, które często wpadają pod koła. Na nie naprawdę trzeba uważać!

Skąd bierze się strach?

  • Ze zdjęć, filmów i nakręcających nas “Top 10 najbardziej jadowitych pająków/węży w Australii”. Warto takie coś zobaczyć, ale do tego należy dodać lekturę źródeł, które podają liczbę ofiar. Pająki dużo łatwiej spotkać niż węże, ale liczba ich ofiar to 0.
  • Z poczucia dużej odległości do lekarza. Na outbacku bez zasięgu telefonu może być nieciekawie po ugryzieniu węża. Należy więc zakładać buty za kostkę.

Meksyk

leżaki nad basenem o zachodzie słońca
W Meksyku zobaczycie prędzej takie widoki niż same nieszczęścia. Fot. Shutterstock

Kartele narkotykowe, napady z bronią w ręku, dzikie tłumy w sombrerach, kieszonkowcy i groźne zwierzęta. Wiele osób boi się wakacji w Meksyku, tymczasem ten piękny i różnorodny kraj jest owszem trochę dziki, ale nie tak straszny jak go malują.

Nie ma tam dużego bezpośredniego zagrożenia przestępczością (na przykład ze strony gangów narkotykowych, które są, ale nie notuje się incydentów z udziałem turystów), a drobne kradzieże zdarzają się wszędzie. By znaleźć groźne skorpiony czy pająki należy mieć niezłe szczęście (albo niezłego pecha), a i tak na ich jad są antidota.

Skąd bierze się strach?

  • Z ogólnej niewiedzy na temat krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Cały ten rejon świata utożsamiany jest jako naznaczony wysoką przestępczością. W Meksyku zdarzają się wojny karteli narkotykowych, zwłaszcza w stanach Sinaloa, Baja California, Chiapas, Guerrero, Nuevo Leon oraz Michoacaale, ale małe jest prawdopodobieństwo naszego udziału w jakichś zamieszkach.
  • MSZ przestrzega przed atakami zbrojnej partyzantki w Chiapas i Guerrero, a także kontrolami policji, wojska.
  • Przestępczość pospolita ogólnie jest wysoka, ale przed kradzieżami i tak zwanymi krótkimi porwaniami dla okupu da się bronić (mając zwyczajnie głowę na karku, sprawdzając taksówki, nie chwaląc się pieniędzmi).

Ukraina

jaskółcze gniazdo, krym, ukraina
Jaskółcze Gniazdo na Krymie. Fot. Shutterstock

Wojna na Krymie to nie powód, by nie jeździć na wakacje do Lwowa. Brak bezpieczeństwa na Ukrainie obrósł mitem, a Polacy boją się tam latać. Zupełnie niepotrzebnie, bo to ogromny kraj, a w dużej jego części nieobjętej działaniami militarnymi panuje spokój.

Skąd wynika strach?

  • Z ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę. MSZ przestrzega przed podróżami do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk na Półwysep Krymski. Ale do Kijowa czy Lwowa możemy bezpiecznie jechać.
  • Ze względu na aneksję Półwyspu Krymskiego przez Rosję, nie ma możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej.

Wietnam

łódki na plaży o zachodzie słońca
Wietnam to przepiękny kraj. Fot. Shutterstock

Wojna w Wietnamie – to pierwsze skojarzenie wielu osób z tym krajem. Tymczasem trudno o drugi tak piękny, różnorodny i bogaty kulturowo kraj. Jest popularnym celem turystów, ale dość rzadko polskich. Pokutuje przekonanie, że jest tam biednie i niebezpiecznie. O ile to pierwsze nie mija się z prawdą, o tyle nasze bezpieczeństwo nie jest zagrożone bardziej niż w sąsiednich krajach. Turyści wracają z Wietnamu zadowoleni.

Skąd bierze się strach?

  • Ze skojarzenia Wietnamu z wojną i działaniami zbrojnymi. To przeszłość.
  • Z wyobrażenia Wietnamu jako niebezpiecznego państwa. Tymczasem nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. Tak jak wszędzie zdarzają się kradzieże kieszonkowe.

Tunezja

tunezja tunis zwany arabska madera
W Tunezji poziom bezpieczeństwa określa się jako wyższy niż przed zamachami ze względu na liczne patrole. Fot. Shutterstock

Tutaj także można jeździć na all inclusive do hotelu pod palemkami, bo takie wakacje są organizowane. Wzmożono kontrole i patrole po zamachach terrorystycznych, stawia się na bezpieczeństwo turystów, a liczba rezerwacji wakacji w Tunezji zaczęła wzrastać.

Ten bardzo popularny niegdyś kierunek tanich wakacji w egzotycznej Afryce ma szansę znowu robić furorę. Władze Tunezji bardzo się starają, nie rozumieją też dlaczego polscy agenci biur podróży podobnie jak brytyjscy odradzają podróże do Tunezji. Niemcy tego na przykład nie robią i dzięki temu niemieccy turyści chętniej tam latają.

Ogólnie poziom bezpieczeństwa w Tunezji określa się jako wyższy niż przed zamachami.

Skąd bierze się strach?

  • W Tunezji doszło do zamachów terrorystycznych wymierzonych w turystów (w Tunisie i Susie). Siłą rzeczy MSZ nadal określa zagrożenie zamachami terrorystycznymi jako wysokie na terenie całego kraju. Na terenie Tunezji obowiązuje stan wyjątkowy.
  • MSZ przestrzega przed podróżami w rejon granicy z Algierią ze względu na napiętą sytuację polityczną. Ale ogólnie odradza się samodzielnie wyjazdy poza kurorty wypoczynkowe, które są pod specjalną ochroną.
  • Ogólnie Tunezja źle się kojarzy niektórym turystom. Jednak według MSZ pobyt w kurortach w ramach wyjazdów grupowych organizowanych przez zarejestrowane biura podróży jest bezpieczny.
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też