Brexit i co dalej? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Dzisiaj, czyli w piątek o 23:00 czasu londyńskiego (północ czasu środkowoeuropejskiego), Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Wtedy również zacznie się okres przejściowy, który potrwa 11 miesięcy. Z czym Brexit będzie się wiązał dla podróżników? Sprawdźcie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy po Brexicie da się wjechać do Wielkiej Brytanii na dowód?

Tak. Przynajmniej podczas trwania okresu przejściowego, czyli do końca 2020 roku. Ta sytuacja może ulec zmianie, brytyjskie władze same jeszcze nie podjęły ostatecznej decyzji. Ewentualna informacja o konieczności podróżowania z paszportem będzie podana z wyprzedzeniem, dlatego radzimy śledzić oficjalne komunikaty. Ze swojej strony gwarantujemy, że cię o tym poinformujemy na tanie-loty.pl.

Czy do wjazdu do Wielkiej Brytanii po Brexicie potrzebna będzie wiza?

Jeśli będziesz podróżował do Wielkiej Brytanii z planem zostania krócej niż 3 miesiące, nie będziesz potrzebować wizy. Wystarczy dowód osobisty (podczas okresu przejściowego) lub paszport (jeśli stanie się on obowiązkowy). Po okresie przejściowym jeśli będziesz chciał spędzić na Wyspach Brytyjskich więcej czasu niż wspomniane 3 miesiące, będziesz musiał ubiegać się o dwie rzeczy. Albo o Euro TLR, czyli European temporary leave to remain, które to pozwolenie umożliwi ci pobyt do 36 miesięcy. Lub o tradycyjną wizę. Oznacza to, że będziesz musiał korzystać z paszportu podczas wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Przepisy dotyczące wiz mogą się zmienić, o czym będziemy informować.

Mimo, iż Wielka Brytania dziś o godzinie 23.00 czasu londyńskiego przestanie być członkiem UE, w okresie przejściowym…

Opublikowany przez Polish Embassy UK Piątek, 31 stycznia 2020

Czy loty z i do Wielkiej Brytanii będą odbywały się normalnie?

Tak. Linie lotnicze będą tak jak dotychczas obsługiwać połączenia na trasach na Wyspy Brytyjskie. Przez najbliższy rok bez zmian pozostają procedury bezpieczeństwa na lotniskach oraz potrzebne do podróży dokumenty. Po skończeniu okresu przejściowego mogą zostać wprowadzone nowe przepisy, ale to pozostaje na razie spekulacją.

Co jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii na stałe?

Jeśli masz brytyjskie obywatelstwo nie musisz robić nic. Jeśli masz rezydenturę (indefinite leave to remain lub indefinitive leave to enter) teoretycznie również nic nie musisz robić. Jednak ze względu na dość niepewną sytuację, warto wystąpić o status osiedlonego. Będziesz wtedy mógł opuścić Wielką Brytanię na okres do 5 lat (w przypadku indefinite leave to remain okres ten skraca się do 2 lat). Wnioski o przyznanie statusu osiedlonego można składać do 30 czerwca 2021 roku.

Osoby, które zamieszkiwały w Wielkiej Brytanii przez 5 lat (w każdym roku co najmniej przez 6 miesięcy) mają prawo otrzymać status osiedlonego, a osoby przebywające krócej status tymczasowy (pre-settled status).

Ubezpieczenie zdrowotne – co się zmieni po Brexicie?

W trakcie trwania okresu przejściowego nadal będzie obowiązywać Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Po upływie tego czasu, Wielka Brytania stanie się państwem trzecim, a zatem będzie trzeba wykupić na pobyt dodatkową polisę zdrowotną.

Fot. Pixabay

Czy po Brexicie nadal będzie można jeździć z polskim prawem jazdy?

Polskie prawo jazdy będzie akceptowane na brytyjskich drogach, przynajmniej w czasie trwania okresu przejściowego. Co będzie później, nie jest do końca pewne. Być może konieczne będzie posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Roaming a brexit

Rozmowy międzynarodowe oraz korzystanie z internetu będą się odbywały na tych samych zasadach co do tej pory. Do końca 2020 roku będzie obowiązywała unijna dyrektywa Roam Like At Home. Dodatkowe opłaty za roaming nie będą pobierane. Sytuacja może ulec zmianie dopiero po upłynięciu okresu przejściowego. Nie jest to jednak pewne, bo operatorzy mogą dojść do porozumienia i działać na tych samych zasadach, co teraz.

Co po zakończeniu okresu przejściowego?

Okres przejściowy trwający 11 miesięcy to czas na ustalenie nowych regulacji prawnych. Od początku 2021 roku Wielka Brytania i kraje Unii Europejskiej będą funkcjonować na nowo ustalonych zasadach. Jeśli w tym czasie nie uda się wypracować wspólnego stanowiska, to możliwe są dwie wersje zdarzeń. Albo okres przejściowy zostanie wydłużony, albo automatycznie wejdą w życie regulacje ustalone przez Międzynarodową Organizację Handlu.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też