Słowenia jest doskonałym wyborem dla poszukiwaczy ekscytujących przygód. Oprócz raftingu, canyoningu i hydrospeedu na dzikich wodach słoweńskich rzek, można liczyć również na dobry widok z góry, korzystając z paralotni, lotni czy ultralekkiego samolotu. Oczywiście są również inne formy spędzania czasu, zdecydowanie bardziej rozpowszechnione. Zatem co robić w Słowenii, kiedy lubi się ruch?
Słowenia dla wielbicieli gór
Zapierające dech w piersiach widoki z alpejskich szczytów, idylliczne góry i doliny, szumiące zielone lasy, wzgórza z winnicami i rozległe równiny – do wyboru jest ponad 10000 km, przebiegających przez całą Słowenię, dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków. Świetną propozycją są trasy długodystansowe – większość ma charakter międzynarodowy – prowadzące z alpejskich szczytów do morza i z równin Prekmurje do magicznego Krasu. Na wędrowców czekają przytulne górskie chaty idealne na dłuższy postój. Oto kilka przykładowych tras.
Via Bela Krajina
Tak tak, nazwa tej trasy to po prostu Piękna Kraina. Szlak prowadzi przez południowo-wschodnią Słowenię. Podziwiać można naturalne krajobrazy wzdłuż rzeki Kolpy, od miejscowości Semič do Metliki. To dobry sposób na poznanie Słowenii dla aktywnych.
Szlak wzdłuż Soczy, czyli co robić w Słowenii
Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Soczy, niezwykle czystej i wypływającej wprost z lodowca. Jej bieg można śledzić przez 25 km, aż do miejscowości Bovec. Jest to fragment większej trasy alpejskiej, dlatego wcale nie trzeba na nim poprzestać, jeśli nadal będzie się miało siły na marsz. W trakcie trasy można podziwiać malownicze kaniony, drewniane mosty czy dawne domostwa.
Górski szlak Koroska
Szlak prowadzi przez trzy doliny: Mežica, Drava i Mislinje, łącząc górskie pasma Alp – Karawanki, Pohorj i Kozjak, biegnąc wzdłuż rzeki Savinja. Szlak zamknięty jest w pętlę i liczy sobie aż 230 km. Można oczywiście go skrócić wedle własnego uznania.
Dolina Logarska – Słowenia dla aktywnych
Piękna trasa doliną Logarską jest najlepiej oceniana, jeśli wybierze się bardziej wymagającą jej wersję, czyli górą, a nie dołem. Zobaczyć można wodospady Rinka, górskie drewniane schroniska, a nawet trawersować dwutysięczniki Planjava i Ojstrica.
Trasy rowerowe w Słowenii
Zróżnicowane tereny Słowenii są atrakcyjne dla miłośników wypraw rowerowych. Kolarze szosowi i rowerzyści górscy mogą korzystać z 14 rowerowych szlaków. Dobrze utrzymane trasy idealnie nadają się na rodzinne wycieczki. Bardziej wymagający rowerzyści chętnie wybierają trasy długodystansowe, natomiast parki rowerowe czekają na osoby spragnione mocnych wrażeń. W słoweńskich miejscowościach coraz częściej dostępne są e-rowery. Oto kilka propozycji tras rowerowych w Słowenii.
Co robić w Słowenii? Wybrać się do Bovec!
Bovec jest jeden z piękniejszych regionów Europy. Łącznie prowadzi tam 395 km tras rowerowych, w tym 100 km przez góry. Jazda na rowerze może być tam wyzwaniem, ale w pełni rekompensują je widoki. Dobrze się tu odnajdą zarówno kolarze górscy jak i ci nastawieni bardziej na rekreację.
Tolmin i Kobarid
Wokół tych miejscowości powstały 73 trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Łącznie to 2200 km bardzo zróżnicowanych szlaków rowerowych z wieloma podjazdami, ścieżkami prowadzącymi przez las i nieubite drogi. Krajobrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie, oferując rowerzystom to, co najlepsze na Słowenii.
Kranjska Gora – Słowenia dla aktywnych
Nie tylko rowerzyści w świetnej formie dobrze się odnajdą na trasach w Słowenii. Początkujący albo po prostu chcący wypocząć fani dwóch kółek również znajdą tam coś dla siebie. Dobrym miejscem dla nich będą okolice Kranjskiej Góry. Rodziny z dziećmi czy osoby starsze na pewno wybiorą dla siebie któryś fragment z ponad 150 km tras.
Co robić w Słowenii? Uprawiać sporty wodne!
Sporty wodne wspaniale chłodzą w upalne lato. Najprościej jest po prostu cieszyć się relaksującą kąpielą. W Słowenii jest 48 zarejestrowanych naturalnych kąpielisk wodnych. W miastach są nowoczesne, odkryte baseny miejskie. Z kolei niezliczoną ilość atrakcji oferują aquaparki. Wielbiciele podwyższonej adrenaliny pokochają spływy rwącymi spienionymi rzekami na tratwach, w kajakach i canoe. Coraz większą popularność zyskuje spokojne podziwianie krajobrazu z stand-up paddle board. Słowenia to także fantastyczne miejsca dla miłośników wędkowania.
Więcej informacji o tym, co robić w Słowenii znajdziecie na stronie slovenia.info.
Narty w Słowenii
Infrastruktura słoweńskich ośrodków narciarskich idealnie nadaje się zarówno dla początkujących jak również bardziej zaawansowanych narciarzy. Na tych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności, w niemal każdym ośrodku czekają szkoły narciarskie organizujące także atrakcje i kursy nauki na nartach i snowboardzie dla dzieci. Dodatkowo można wykupić wspólny karnet narciarski na wszystkie ośrodki, a ośrodki są oddalone od siebie maksymalnie dwugodzinną jazdą samochodem.
Oprócz narciarstwa zjazdowego, do chętnie wybieranych zimą aktywności należą: narciarstwo biegowe, wspinaczka górska i na rakietach śnieżnych, ski touring, freeride oraz wspinaczka lodowa. Najodważniejsi próbują swoich sił podczas śniegowych zmagań takich jak airboarding, snow rafting, skijoring i wiele innych. Gdzie warto pojechać na narty w Słowenii? Oto kilka opcji.
Kranjska Góra
W jednym miejscu znajdują się zarówno bardzo wymagające trasy zjazdowe jak i spokojne, łagodne stoki dla początkujących. Do dyspozycji narciarzy jest duży wybór hoteli oraz pozastokowych atrakcji. Są muzea, restauracje oraz spa. Po wysiłku na desce czy nartach zasłużony odpoczynek można zrealizować w którymś z licznych hoteli, a infrastruktura na stokach jest na najwyższym poziomie.
Rogla, czyli gdzie jechać na narty w Słowenii
Znajdziesz tu szlaki dla każdego stopnia zaawansowania narciarskiego. Są ośle łączki oraz stoki tylko dla zawodowców. Jednak nie tylko narciarze i snowbordziści docenia Roglę. Swoje miejsce powinni tu również odnaleźć wielbiciele biegówek – świetnie przygotowane szlaki ciągną się kilometrami.
Krvavec, śnieżny raj dla dzieci
Oprócz świetnie utrzymanych stoków dla dorosłych narciarzy, w Krvavcu znajdziecie również mnóstwo atrakcji dla dzieci. Jest tam Śnieżny Park, szkółka narciarska oraz wiele wypożyczalni sprzętu. Dodatkowo możliwe są nocne jazdy, a nawet wypożyczenie rowerów śnieżnych.
Pohorje
W Pohorje znajduje się najdłuższy całodobowy stok narciarski w Europie. Oświetlone zbocze jest samo w sobie atrakcją turystyczną. Odbywają się tam również zjazdy zaliczane do Pucharu Świata. Jednak stoki nie są tam jedynie przeznaczone dla zawodowców. Swoje miejsce odnajdą także początkujący.
Jazda konna w Słowenii
Dla wszystkich chętnych na sporą dawkę ruchu podczas wypoczynku w Słowenii dobrym pomysłem będzie wybranie się na przejażdżkę konną. Istnieje wiele ośrodków jazdy, gdzie można nie tylko wynająć konia, ale również podszkolić się w swojej technice jazdy. Do najbardziej znanych należą Lipica, Ljutomer i Bohinj, ale na koniach można również pojeździć w Bledzie czy Mariborze. Ciekawe trasy są w Dolenjskiej, Indriji i Posavju.