Niektórym przytrafia się to często, innym rzadziej. Ale chyba każdy choć raz miał problem z zaśnięciem w nowym miejscu. Nawet bezstresowa podróż i wcześniejsze położenie się do snu nie niwelują problemu. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie możesz zasnąć w nowym miejscu? I jak temu zaradzić?
Dlaczego nie możesz zasnąć w nowym miejscu?
Efekt pierwszej nocy znany jest nawet naukowcom. Powstały na temat problemów ze snem w nowym miejscu liczne prace. Podczas wszelkiego rodzaju eksperymentów dotyczących ludzkiego snu, wyniki z pierwszej nocy zawsze są odrzucane, ponieważ stanowią przekłamanie. Ludzie po prostu zazwyczaj gorzej wtedy śpią. Podobnie jest w przypadku podróży. Po przyjeździe na miejsce nawet jeśli zmęczenie jest olbrzymie i tak zaśnięcie jest problematyczne.
Zatem dlaczego nie możesz zasnąć w nowym miejscu? Okazuje się, że ludzki mózg zaczyna wtedy inaczej niż zwykle funkcjonować. Półkule mózgu mają różny poziom aktywności, a jedna z nich po prostu cały czas przełączona jest w tryb czuwania. Badania wskazują, że zazwyczaj tą półkulą z lżejszym snem jest półkula lewa. Jest ona bardziej wrażliwa na hałasy i łatwiej reaguje nawet w nocy na najmniejsze zmiany otoczenia. Im późniejsza noc, tym bardziej wyrównana praca obu półkul. Dopiero po kilku godzinach mózg śpi równomiernie.
Taki brak równowagi w pracy mózgu wiąże się z koniecznością monitorowania nowego otoczenia i jest pozostałością po naszych przodkach. Musieli oni czuwać, by obudzić się w sytuacji zagrożenia i w ostatecznym rachunku po prostu przeżyć. Nasze mózgi po prostu nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że pokój hotelowy jest bezpiecznym miejscem i nadal reagują jakbyśmy byli w strefie zagrożenia.
Jak ułatwić sobie zasypianie w nowym miejscu?
Jeśli lecisz na ważne spotkanie, warto polecieć dzień lub dwa wcześniej, by choć jedną dodatkową noc spędzić w hotelu i przyzwyczaić. się do niego. Nie zawsze taka opcja jest możliwa, dlatego warto po prostu spędzić w nowym pokoju jak najwięcej czasu przed snem i się z nim oswoić. Pomóc może zabranie ze sobą przedmiotów codziennego użytku, których widok sprawi, że poczujemy się bardziej jak w domu. Niekiedy pomaga swojski zapach, zatem znane perfumy również mogą się przydać.
By ułatwić sobie zasypianie można również starać się wykonywać te same czynności, co w domu. Taka domowa rutyna pozwala organizmowi się zrelaksować i wprowadzić na dobry tor. Uspokajające dźwięki także mogą pomóc. Choć z drugiej strony zatyczki do uszu również mogą być pomocne. Przede wszystkim jednak, trzeba przetestować na sobie obie te metody. Któraś na pewno będzie skuteczna.
U nas problem z zasypianiem np. podczas wakacyjnego wyjazdu miała moja córka. Na szczęście opaska na oczy starpak i ukochany miś zaczęły pomagać 🙂