Z podróżowaniem wiążą się niekiedy pewne nieprzyjemności. A to lot się opóźni, a to przytrafi się overbooking… tych rzeczy nie jesteś w stanie przewidzieć. Ale są również takie sytuacje, którym można bardzo łatwo zapobiec. Jedną nich jest właściwe ułożenie bagażu w kabinie samolotu.
Permanentny brak miejsca na walizkę w schowkach nad głowami pasażerów potrafi przyprawić o ból głowy. Jeśli nad twoim wyznaczonym fotelem nie ma już miejsca na bagaż, całkiem prawdopodobne będzie, że będziesz musiał upchnąć go w dostępnym jeszcze miejscu kilka rzędów za tobą. Być może początkowo i tak będziesz się cieszył, że w ogóle udało ci się znaleźć miejsce na walizkę. Nieco później może się okazać, że była to bardzo nietrafiona decyzja.
Podczas wysiadania będziesz albo musiał poczekać, aż wszyscy znajdujący się za tobą pasażerowie opuszczą pokład, albo będziesz jednym z tych okropnych ludzi, którzy przepychają się pod prąd, usiłując dostać się do swojego bagażu. Takie zachowanie wzbudza zazwyczaj całkiem uzasadnioną niechęć wśród współpasażerów.
Ze względu na czysto ekonomiczne aspekty prowadzenia linii lotniczej, przewoźnicy zwiększają liczbę siedzeń i pobierają opłaty za bagaż nadany. To z kolei skłania wielu podróżnych do maksymalnego wykorzystania możliwości bagażu podręcznego. Schowki nad głowami wypełniają się przez to w zastraszającym tempie. I choć nie masz wpływu na działania linii lotniczych, to możesz zadbać o własną wygodę na kilka różnych sposobów:
- wykup pierwszeństwa wejścia na pokład (jeśli zależy ci na czasie, to zdecydowanie warto wydać nieco więcej pieniędzy na pierwszeństwo wejścia na pokład. Dodatkowo jeśli zrobisz rezerwację grupową i w ten sposób wraz ze znajomymi czy rodziną wejdziecie na pokład, istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że wszyscy znajdziecie miejsce na bagaż. W niektórych liniach lotniczych mających programy lojalnościowe, priorytetowy boarding od razu ci przysługuje. Warto zatem sprawdzić swoje przywileje.)
- kupienie walizki lub torby, która zmieści się pod siedzeniem (to opcja dla minimalistów. Pod siedzeniem zawsze będziesz miał miejsce, ale musisz przyjąć założenie, że zabierasz ze sobą autentyczne minimum rzeczy. Za to gwarantujesz sobie bezproblemowe wysiadanie i brak konieczności poszukiwania miejsca na bagaż podręczny.)
- zostaw swój bagaż jak najbliżej wyjścia (jeśli twoje miejsce znajduje się z przodu samolotu – szukaj tam wolnego miejsca, analogiczna sytuacja jeśli będziesz siedział z tyłu. Zabranie swojej walizki po drodze do wyjścia jest zdecydowanie łatwiejsze niż rozpychanie się łokciami torując sobie drogę pod prąd.)
- poproś o pomoc stewardesę (jeśli twój lot jest wypełniony po brzegi może się okazać, że jedynie obsługa pokładowa będzie w stanie znaleźć miejsce dla twojego bagażu. Zdarza się, że twoja walizka trafi do pierwszej klasy, bo tylko tam będzie miejsce.)
Walizki do przedziału bagażowego, na pokład tylko mała torba podróżna.
Cytat : Dlaczego nigdy nie powinieneś zostawiać walizki za swoim miejsem w samolocie? ,,,,,,to nie prawda Pani Aleksandro ,mając na karcie pokładowej wejście i wyjście tylnymi drzwiami samolotu lepiej zostawić bagaż za swoim miejscem ,bo wychodząc tylnym wyjściem mając bagaż”za plecami ” idziemy w jego kierunku ,tak że nie NIGDY tylko wtedy kiedy wchodzimy przednim wejściem zostawiamy przed sobą a wchodząc tylnym zostawiamy za sobą . Pozdrawiam .
To oczywiście prawda. Czy taki tytuł byłby lepszy? Dlaczego nie powinieneś zostawiać walizki za swoim miejscem w samolocie wtedy kiedy wchodzisz przednim wejściem a kiedy wchodzisz tylnym przed sobą. Hm 🙂
Lol – kobieta rozmawia o tanich liniach, gdzie kazdy upycha bagaż podręczny, a za chwilę pisze że bagaz może być w pierwszej klasie. 🙂
Dziwi mnie zarówno taki banalny temat artykułu jaki ta cała konwersacja. Takie pitu pitu.
Głupoty gadasz! Wielokrotnie się zdarza że wszyscy wysiadaja jednym wyjściem jeśli jest rękaw podczepiany. A tego nie wiesz jak będzie się odbywało wysiadanie. Wielokrotnie się zdarza że wsiadssz Zwłaszcza na Okęciu dwoma wejściami albo proszą tylko do jednego mimo że wejście z płyty. Dolatujesz do Barcelony i wyjście z rękawa wszyscy jednym albo np Ibiza raz podstasiaja autobusy i oba wyjścia czynne albo jest tejaw i wszyscy do przedniego wyjścia Nie ma reguły więc masz problem jak w artykule.
A może Pani Aleksandro uczyć kultury a nie straszyć, szybkie wyjście z samolotu nie przyspieszy odbioru bagażu na lotnisku ani nawet przejazdu autobusu lotniskowego. Większość pasażerów wstaje oraz po lądowaniu pomimo sygnału zapiętych pasów, a wystarczy tylko kultura i życzliwość oraz dużo uśmiechu.
Przyznam, że nie sądziłam, że kogoś przestraszę. Mowa tylko o tym, w jaki sposób można sobie i innym ułatwić życie. Opuszczenie samolotu może przebiegać sprawnie i szybko, jeśli z wyprzedzeniem pomyśli się o miejscu na swój bagaż podręczny. Docenią to głównie ci, którzy nie podróżują z bagażem rejestrowanym. Brak konieczności przepychania się po walizkę pozwoli też na uniknięcie szybszego odpinania pasów i wstawania przed czasem.Innymi słowy – każdy wygrywa!
:A kiedy wychodzisz tylnym przed sobą : gdyby to Panj ujęła od razu w tytule miało by to sens,a tak dopiero po sugestii czytelnika Pani to dodaje ,,ot logika aby wyjść cało z opresji ?? ,a tak ogólnie to tak jak pisał
Takie porady skutkują tym, że ludzie wchodzący przednim wejściem zapychają luki bagażowe z samego początku. Wtedy pasażerowie z przednich rzędów muszą szukać miejsca w dalszej części samolotu. Mówimy głównie o naszych turystach.
Według mnie, najważniejsze, czego mozna uczyć podróżnych to cierpliwość. Pani porady są dla cwaniaków, którzy po lądowaniu muszą natychmiast uciec z samolotu… często wprost do autobusu stojącego na płycie. Po nawet 9 godzinnym locie, ludzie sie tratuja, żeby wysiąść jak najszybciej, jakby od tych kolejnych 5 minut zależało ich życie.
Sugerując, że dobrze jest zostawic bagaż z przodu samolotu, tylko powiększy Pani chaos na pokładzie. Jak na doświadczonego podróżnika, trochę dziwne.
Czasem od tych 5 minut zależy to czy dalej lecisz do domu czy jesteś w czarnej d… Kiedy samolot jest opóźniony i jest terminowany do rękawa na drugim końcu lotniska w stosunku do kolejnego, np. We Frankfurcie. Niestety samoloty lubią się spóźniać i nie zawsze na lotnisku czekają na ciebie z tranferem.
Prawda jest taka że pierwszeństwo funkcjonuje tylko przy odprawie a nie przy wejściu na pokład. Z reguły po odprawie jesteśmy ściśnięci wszyscy razem w jednym korytarzu az otworzą się drzwi i wszyscy wypadają na płytę i z reguły kto pierwszy ten lepszy, na schodach do samolotu nie raz widać skandakuczne zaxhwanoi. Więc chyba coś z tym pierwszeństwem nie funkcjonuje tak jak powinno.
I najprostsze rozwiązanie… Nie śpiesz się jak dzikus, tylko poczekaj te 5 min.
Bo rodacy uwielbiają tworzyć, tkwić i kombinować w kolejkach. Co to za różnica czy pierwsi wyjdziemy z samolotu czy ostatni? Tak samo z wsiadaniem, co za idiotyzm… kwintesencja polaczkowania.
Lubię takie pszegaduszki.wazny jest kierunek wyjścia a nie tył czy przód samolotu trochę logiki inteligi
Ja zawsze jak gdzieś lecę jestem jedną z ostatnich osób opuszczających samolot 🙂
A dlaczego preferuję się zostawienie bagażu tam gdzie popadnie.Masz przydzielone miejsce siedzenia takie sam powinien być do dyspozycji schowek. Często latam i już nieraz zwracałem uwagę takiej osobie że miejsce jego walizki jest tam gdzie siedzi…skutkuje.