Gdzie najlepiej zobaczyć białe noce?

Białe noce to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń, jakie można obejrzeć na naszej planecie. Po prostu choć raz w życiu trzeba zobaczyć to niesamowite zjawisko! Nigdy niekończący się dzień to okazja do przeżycia czegoś cudownego. Gdzie najlepiej zobaczyć białe noce?

Zjawisko można oglądać od kwietnia do połowy sierpnia na dalekiej północy i od połowy czerwca do początku lipca w okolicach koła podbiegunowego. W zależności od kraju można inaczej doświadczyć niekończącego się dnia. Sprawdź, które miejsce będzie najlepsze dla Ciebie.

Białe noce w Rosji

Gdzie najlepiej zobaczyć białe noce? W Rosji! Legendarne Białe Noce w Petersburgu zaczynają się już w ten weekend (26 maja) i trwają do połowy lipca. I choć miasto znajduje się poniżej koła podbiegunowego, to i tak w tym czasie noce praktycznie przestają istnieć. Świętowanie długich zimowych miesięcy ma w Rosji wielowiekową tradycję.

Festiwale i zabawy po raz pierwszy odnotowane zostały w XVI wieku, a współcześnie Białe Noce są obchodzone bardzo hucznie, przyciągając każdego roku mnóstwo turystów. Jeśli jednak poszukujesz bardziej ekstremalnych wrażeń, wybierz się na daleką północ Rosji, np. na Wyspy Nowosyberyjskie, gdzie w 100% znika noc.

Poleć do Petersburga 

pałac w petersburgu
Fot. Shutterstock

Białe noce na Grenlandii

Być może Grenlandia nie wyda Ci się oczywistym miejscem, gdzie można podziwiać białe noce, jednak w rzeczywistości ma sporo do zaoferowania. Wystarczy polecieć do Nuuk, by w pełni wykorzystać światło dnia, czy to łowiąc ryby, latając paralotnią, czy wybierając się na wycieczkę po tamtejszych pustkowiach. Grenlandia to również dobre miejsce do oglądania morskiej fauny: w pobliżu fiordów często pojawiają się wieloryby.

Poleć na Grenlandię

kolorowe domki na Grenlandii
Fot. Shutterstock

Białe noce w Norwegii

Kiedy dzień trwa 24 godziny, aż żal tego nie wykorzystać! W Norwegii białe noce można przeżywać bardzo aktywnie: w grę wchodzi nawet całodobowe surfowanie, granie w golfa czy zwiedzanie objazdowe specjalnie wynajętymi busami. Koniecznie wybierz się do Svabaldu, gdzie dzika natura i niesamowite widoki przyprawią Cię o zawrót głowy. Będziesz mógł obserwować lisy polarne, wieloryby, niedźwiedzie i ptaki, a nawet wspiąć się na lodowiec. Pamiętaj jednak, że może być zimno w tamtych rejonach. Jeśli poczujesz, że potrzebujesz odtajać, wybierz się na Lofoty. W Norwegii białe noce trwają od końca maja do połowy lipca.

Poleć do Norwegii

wioska rybacka w Norwegii
Fot. Shutterstock

Białe noce w Szwecji

Skandynawia z perspektywy Polski jest najlepszą i najtańszą opcją na oglądanie białych nocy. Loty są tanie i łatwo dostępne, a warunki autentycznie dobre. Kolejnym krajem z tego regionu jest Szwecja. Jeśli wybierzesz się na jej północny skraj, będziesz mógł doświadczyć czegoś niezwykłego: unoszące się nad oceanem słońce nigdy nie chowa się za horyzont. Warto pojechać na odbywający się co roku pod koniec czerwca festiwal w Kirunie, podczas którego świętowany jest brak nocy.

Poleć do Szwecji

turysta z plecakiem przy znakach na szlaku
Fot. Shutterstock

Białe noce na Islandii

Gdzie najlepiej zobaczyć białe noce? Możesz się wybrać np. do Islandii. Islandia jest w ostatnich latach niezwykle popularnym kierunkiem podróży, dlatego białe noce w tym kraju mogą wiązać się z natłokiem turystów, ponieważ to szczyt sezonu. Ale jeśli chcesz zobaczyć to niezwykłe zjawisko właśnie na Islandii, musisz udać się na wyspę Grimsey. Jest to jedyne miejsce w kraju, gdzie w pełni można doświadczyć braku nocy. Reszta kraju znajduje się na południe od koła podbiegunowego. Grimsey zamieszkuje na stałe jedynie 100 ludzi, dlatego można tam obserwować prawdziwie dziką przyrodę.

Poleć na Islandię

człowiek patrzący na zachód słońca
Fot. Shutterstock

Białe noce w Kanadzie

Nieco bardziej odległa od Polski Kanada również doświadcza białych nocy. Na jej północnych terenach dzień trwa przez 50 dób, od maja do lipca, co daje olbrzymie możliwości do odkrywania dzikiej natury tego kraju. Jeśli będziesz chciał zobaczyć morskie zwierzęta, wybierz się na wyspę Baffin, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo zobaczenia wielorybów, orek, narwali i innych przedstawicieli dużej morskiej fauny.

Poleć do Kanady

jeleń przy jeziorze, w tle góry Kanady
Fot. Shutterstock
Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też