Jak spakować się w bagaż podręczny – poradnik w 5 krokach

Jak spakować się w bagaż podręczny? Wiele osób chciałoby poznać magiczną sztuczkę jak to zrobić. Można nauczyć się szybko i sprawnie pakować. To przydatne w erze polityki dopłacania za każdą kolejną walizkę w tanich liniach lotniczych. Oto szybki poradnik jak spakować się w pięciu krokach – nawet w malutką walizkę.

Jak spakować się w bagaż podręczny – krok 1: poznaj rozmiar

sklep z walizkami
Przewoźnicy chcą różnych walizek. Musimy poznać wymiary zanim zaczniemy się pakować w bagaż podręczny. Fot. Pixabay

Każda linia lotnicza ma inne maksymalne wymiary bagażu podręcznego. Co więcej, te wytyczne co jakiś czas mogą się zmieniać. Ważne jest, by znać aktualne wymogi już na etapie wyboru walizki, w którą spakujemy się na podróż.

Tutaj znajdziesz aktualne wymiary i wagę jakie powinien mieć bagaż podręczny w poszczególnych liniach:

Wymiary i wagę bagażu podręcznego znajdziesz także na swojej karcie pokładowej i wśród informacji mejlowych, które otrzymasz po kupnie biletu. Dostępne są także po zalogowaniu się na profil pasażera, jeśli akurat go posiadasz. Tam możesz wybrać także dodatkowe opcje bagażu, jeśli okaże się on za mały.

Na tym etapie podejmij także decyzję: walizka czy plecak.

Walizka na pewno zachowa swoje wymiary i jej nie rozepchasz, a Twój bagaż podręczny zmieści się w luku. Jest też sztywna i lepiej chroni Twoje rzeczy. Plecak jest wygodniejszy, jeśli będziesz dużo chodzić.

Oto lista za i przeciw, która na pewno Ci się przyda: Walizka czy plecak na podróż? Plusy i minusy

Krok 2: tylko najpotrzebniejsze rzeczy

walizka a w niej kot
Jak spakować się w bagaż podręczny? Oszczędnie. Im mniej zabierzemy, tym lepiej. Fot. Pixabay

Zazwyczaj w podróż bierzesz zdecydowanie za dużo. Nie zawsze potrzebna Ci jest lokówka, roczny zapas kosmetyków i wiertarka udarowa.

Spokojnie, na miejscu są sklepy. Jeśli zapomnisz szamponu albo skarpetek, zawsze możesz je kupić. Lepiej jest zapłacić za jedną rzecz, niż za cały bagaż rejestrowany. Dasz radę wszystko zmieścić!

Jak spakować się do bagażu podręcznego i o niczym nie zapomnieć? Przydatne jest zrobienie listy rzeczy do zabrania. Spisując ją możesz sobie wyobrażać jak będzie wyglądał Twój dzień na wakacjach i co Ci się wtedy przyda.

Mamy dla Ciebie także gotową listę rzeczy do zabrania. Możesz ją wydrukować albo przejrzeć online. To wszystkie przedmioty jakie mogą Ci wpaść do głowy, ale ponownie przypominamy – połowy z nich i tak na pewno nie potrzebujesz.

Gotowa lista rzeczy do spakowania

Krok 3: ciężkie daj na spód

plecak aparaty i akcesoria do spakowania
Zanim zaczniesz się pakować, zbierz wszystkie rzeczy w jednym miejscu. Fot. Unsplash

Pora na właściwe pakowanie bagażu podręcznego. Dobrą radą jest zebranie wszystkich potrzebnych rzeczy w jednym miejscu i dopiero potem rozpoczęcie układania ich w walizce lub plecaku.

Warto przy tym kierować się kilkoma wskazówkami:

  • W plecaku najcięższe rzeczy powinny znaleźć się na samym dole i przy plecach (im wyżej i dalej od pleców, tym bardziej plecak będzie przeważał do tyłu).
  • W walizce najcięższe rzeczy powinny zostać spakowane jako pierwsze, w dolnej części walizki.
  • Nieregularne przedmioty należy położyć na dnie walizki i otoczyć je mniejszymi, np. do butów powsadzać zrolowane skarpetki, otoczyć buty ubraniami.
  • Bagaż podręczny masz cały czas przy sobie. Potrzebne rzeczy, dokumenty, karty pokładowe, telefon, powinny znaleźć się w miejscu, do którego masz szybki dostęp. Na przykład w najbardziej zewnętrznej kieszeni walizki, w kurtce, w torebce lub w nerce.
  • Lekkie rzeczy powinny znaleźć się na górze plecaka.
  • Jeśli w miejscu wylotu jest ciepło, a na miejscu zimno, wyjątkiem od reguły może być kurtka, którą należy spakować tak, by łatwo wyjąć ją z bagażu po przylocie.

Krok 4: roluj, zwijaj, kompresuj

kobieta próbuje zamknąć walizkę i klęczy na niej
Żeby uniknąć takich widoków, należy układać zrolowane ubrania ciasno jedno przy drugim. Fot. Shutterstock

Bagaż podręczny nie jest z gumy. Po co Ci duży szampon? Jest on kompletnie niepotrzebny. Jeśli jedziesz na kilka dni, wystarczą miniszampony albo próbki. Te pierwsze kupisz w każdej drogerii, drugie warto zbierać na podróż. Rozdają je w kasach (drogerii, aptek), u lekarzy (np. u dermatologów), w gazetach (kolorowych pismach), dodają do zakupów w perfumeriach.

Koszulki czy spodenki warto zrolować. Wbrew pozorom mniej się pogniotą niż przy składaniu w kostkę. Zrolowane skarpetki można upchnąć do butów.

Po spakowaniu ubrań w torby foliowe można odciągnąć z nich powietrze odkurzaczem, by zajmowały one mniej miejsca. Szczególnie sprawdza się to przy puszystych rzeczach, takich jak swetry, polary czy kurtki puchowe. Ta rada jest cenna zwłaszcza zimą.

Krok 5: zważ bagaż i zmierz

walizki i plecaki stojące na lotnisku
Ostatecznie swoją walizkę zmierzysz i zważysz na lotnisku. Ale co jeśli wtedy będzie za póżno? Pixabay

Jeszcze przed wyjściem z domu warto zmierzyć i zważyć swój bagaż podręczny. Jak to zrobić?

  • Do zważenia bagażu najlepiej nada się waga sprężynowa, inaczej waga ręczna lub specjalna waga bagażowa działająca na tej samej zasadzie. Ciekawą wagę za niecałe 30 zł możesz kupić tutaj: waga bagażowa.
  • Waga łazienkowa nie zawsze nam pomoże.  Ma dolny limit czułości i może nie zważyć dobrze lekkiego bagażu. Lepiej wejść na wagę samemu, a potem z walizką w rękach i policzyć różnicę.
  • Bagaż zawsze mierzymy z wszystkimi wystającymi elementami: uchwytami, paskami itd. Walizka zaczyna się na rączce i kończy na kółkach. Nie liczą się wymiary samego jej korpusu.

Uniesiesz swój bagaż podręczny? No to w drogę! Sprawdź jeszcze, czy masz dokumenty i… ładowarkę do telefonu – tego przedmiotu podobno zapominamy najczęściej.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też