Jak wybrać plecak turystyczny? Na to powinieneś zwrócić uwagę

Jakie cechy powinien mieć dobry plecak turystyczny i na co zwrócić uwagę? Jak dopasować go do swoich potrzeb? Na czym można oszczędzić, a na czym nie warto? Przyda Ci się nasz poradnik jak wybrać plecak w kilku prostych krokach, bo niejeden bagaż już w naszych podróżach eksploatowaliśmy.

Wielkość plecaka dobrana do potrzeb

Na krótki trekking w górach lepszy jest mniejszy plecak. Fot. Pixabay

Zwróć uwagę na to, jakiej wielkości plecaka potrzebujesz. Wybierasz się na dwutygodniową zimową wyprawę górską w Alpy i podjeżdżasz tam samochodem, więc wygodnie spakować wszystko w jedną torbę, czy może jedziesz do Azji w trzymiesięczną podróż z plecakiem na plecach? Wbrew pozorom do tego drugiego celu wystarczy mniejszy plecak, bo i tak będziesz prał rzeczy w trakcie.

Jesteś kobietą czy mężczyzną: udźwigniesz 10 kilogramów, czy może 25? Proszę się nie obrażać, ale prawda jest taka, że jak będziesz miał plecak 45-litrowy, zapakujesz do niego 45 litrów, a jeśli 60-litrowy i tak zapakujesz go do pełna. Sama wiem, że wolne miejsce kusi 🙂

Jestem zwolenniczką zabierania mniejszych plecaków, jak i przekonania, że wszystkie te rzeczy które ze sobą bierzesz, prawdopodobnie nie są Ci potrzebne. Obecnie całe swoje życie mam spakowane w plecak 60-litrowy i od stycznia podróżuję z nim dookoła świata, ale po zastanowieniu spokojnie dałoby się zmieścić w 45 litrach zwłaszcza teraz: gdy ciepłe kurtki i buty górskie odesłałam do domu.

Warto nauczyć się oszczędnie pakować. Jest wiele rzeczy, z których z powodzeniem możesz zrezygnować wybierając się w długą podróż.

Trwałość materiału

kobieta z plecakiem chodzi z kijkami po górach
Lepiej kupić coś lepszego na lata. Fot. Shutterstock

Plecak jest mocno eksploatowanym elementem ekwipunku, warto zainwestować w taki z trwałych materiałów. Jak wybrać plecak odporny i trwały? Trzeba przyglądać się tkaninom, ale też czytać, pytać i sprawdzać. Przy okazji trzeba zwrócić uwagę na wodoodporność (i to, czy w ogóle jest to potrzebne). Plecak z czasem przeciera się, odrywają się w nim podszewki, dziurawią kieszenie. Warto zwrócić uwagę na to z jakich materiałów są wykonane właśnie podszewki czy też wnętrza kieszeni. Zewnętrzny materiał powinien być odporny na przetarcia.

Ważna jest jakość szwów i zapięć, a także na to czy w ogóle takie zapięcia są. Dodatkowy klips chroni suwak przed rozwaleniem, a czasami zwykły zamek po prostu puszcza. Plastikowe elementy takie jak klamry regulujące bywają najsłabszym ogniwem, więc muszą być wykonane z dobrej jakości tworzywa. Warto czytać opinie o danym producencie i linii sprzętu. Jeśli jest nowa i nie wiadomo jak plecak będzie wyglądał za kilka lat, dobrym pomysłem jest postawienie na sprzęt sprawdzonej firmy, która cieszy się dobrą opinią.

Jest takie powiedzenie, że biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy i sprawdza się także tutaj: po prostu lepiej kupić świetny plecak raz, tak by służył na lata niż beznadziejny sprzęt do wyrzucenia po sezonie. Nie należy jednak przesadzać z ceną, bo duży górski plecak bardzo dobrej jakości może kosztować i ponad 1500 zł, ale często podobny i także bardzo dobry można znaleźć za 350-500 zł.

Jak wybrać plecak dopasowany do ciała?

dziewczyna z plecakiem siedzi w górach i podziwia krajobraz
Źle dobrany plecak to mordęga dla pleców. Fot. Shutterstock

Plecak należy przymierzyć. Nie oznacza to, że odpada kupowanie go przez internet, można najpierw pójść do sklepu i przymierzyć wybrany egzemplarz, a potem zamówić go online. Ale bez przymierzania ryzykujesz, że plecak będzie niewygodny. Czy to duże ryzyko? Niekoniecznie, bo obecnie właściwie każdy sprzęt na rynku bardzo komfortowo się nosi. Plecaki mają z tyłu profilowaną piankę, wzmacniane plecy, dobrze wyprofilowane ramiona i szereg regulowanych zapięć (ściągaczy), które służą do dopasowania plecaka do sylwetki.

Przymierzenie plecaka pozwala jednak ocenić jak się on nosi, czy pasuje do wzrostu oraz czy łatwo się ściąga i zakłada. Z pustym plecakiem to nie to samo co z pełnym, więc dobrym pomysłem jest poproszenie obsługi w sklepie o włożenie czegoś do środka choćby na chwilę. Obsługa pomoże także wyregulować ramiona i pas biodrowy. Źle noszony plecak to gotowe bóle kręgosłupa. Dlatego zapamiętaj: Jak wybrać plecak – krok pierwszy. Plecak przymierzamy.

Wygoda noszenia, czyli stop obcierającym paskom

mężczyzna z plecakiem fotografuje kanion niedaleko vik na islandii
Będziesz chodził z plecakiem dużo, a więc nie może Cię podrażniać. Przymierz go nie tylko w kurtce, ale w koszulce bez rękawków. Czasami będziesz go nosił niemal na gołe ciało. Fot. Shutterstock

Przy okazji sprawdzania jak plecak się nosi, trzeba zwrócić uwagę na jakość ramion, pasa biodrowego i klipsa zapinanego na piersi. Jeśli obcierają, mają szorstki nieprzyjemny dla skóry materiał albo ramiona plecaka są za sztywne i mają za mało pianki, w przyszłości noszenie takiego bagażu będzie nieznośne. Nie tylko irytujące, po prostu nie do przejścia. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na to, czy plecak nie odstaje i ciężar ergonomicznie się rozkłada. To czy nie wpija się i nie obciera jest równie ważne, gdy pytamy jak wybrać plecak.

Antywłamaniowy czy nie

Lepiej wyrobić sobie nawyk pilnowania plecaka i niezostawiania go luzem, niż na siłę kupować antywłamaniowy. Fot. Unsplash

Gdy wybieramy się w długą podróż, oprócz wielkiego plecaka, przyda się mały, kompaktowy. Możemy go zabierać na zwiedzanie miasta i różnych atrakcji, a w samolocie jest to nasz bagaż podręczny. Na rynku są dostępne plecaki antywłamaniowe: takie z zamkiem tuż przy plecach, którego suwaki można przesunąć tak, że są ukryte przy jednym z ramion. Taki plecak jest wodoodporny, odporny na przecięcia np. nożem, a także nie posiada kieszeni dostępnych z zewnątrz, do których złodziej mógłby się dobrać. Jak wybrać plecak, z którym poczujesz się bezpiecznie? Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość.

Założenie jest w porządku. Sama mam taki plecak i mogę śmiało powiedzieć, że nie zawsze się sprawdza. Na rynku jest dostępnych kilka plecaków tego typu. Mój poza słabą jakością wykonania (rozwalający się zamek, pękające plastikowe klamry regulujące, prująca się podszewka, odpadające ramiona) nie sprawdził się jeśli chodzi o pojemność. Jest to bardziej sztywny plecak, do którego można wsadzić laptopa, aparat czy ładowarki i do tego głównie mi służył. Nie był jednak bardzo pojemny i elastyczny.

W kwestii bezpieczeństwa podczas podróży po świecie, polecam wyrobić sobie nawyk pilnowania swoich bagaży niezależnie od tego jak plecak wygląda. Rozsądny podróżnik ma oko na swoje plecaki. Ostatecznie w tłumie nosiłam plecak z przodu, na piersi (w związku z rozwalającym się niespodziewanie zamkiem), co może być ogólnym sposobem na pilnowanie swojej torby w tłumie. Ostatecznie kupuję nowy mały plecak i tym razem postawię na coś w stylu trekkingowym z dobrego materiału, z większą ilością kieszeni.

Kieszenie, schowki, drugie dna

Dodatkowe kieszonki, paski, siatki, wyjścia na słuchawki: gadżety mogą mieć znaczenie. Fot. Pixabay

Plecak antywłamaniowy miał dla mnie tę wadę, że wewnątrz była jedna kieszeń główna i kilka bardzo luźnych kieszonek w środku, w większości niezamykanych. Ostatecznie wszystkie przedmioty z nich wypadały, a w plecaku był jeden wielki bałagan. Cenię organizację, bo pozwala utrzymywać porządek i zwyczajnie oszczędza czas. Lubię wiedzieć gdzie co jest i mieć do tego szybki dostęp. Dlatego zwyczajnie lubię plecaki z różnorodnymi kieszeniami.

Jak wybrać plecak z przydatnymi kieszeniami? Przydaje się płaska tylna przegroda plecaka (tuż przy plecach) idealna na laptopa lub dokumenty. Kolejna przegroda powinna być szersza, by zmieścić tam np. ubrania czy małą kosmetyczkę. Na zewnątrz dobrze mieć kieszeń na podręczne przedmioty: komórkę, chusteczki, czy balsam do ust. Wodę można trzymać w zewnętrznej bocznej siatce lub kieszonce. Jeśli lubicie organizację, powinniście postawić na kieszenie. Warto mieć troczki do przytroczenia różnych rzeczy (np. śpiwora i karimaty). Minus? Taki plecak “z bajerami” wymaga większej ilości materiału, więc jest cięższy.

Waga samego plecaka

Ważne jest nie tylko ile się spakuje do środka, ale też jak ciężki jest sam plecak. Fot. Unsplash

Powiedzieliśmy nieco o wadze plecaka, warto ten temat rozwinąć. W zależności od użytego materiału wykonania, plecaki mogą ważyć bardzo różnie. Zdecydowana większość tkanin używanych na plecaki to tworzywa sztuczne o dużej wytrzymałości, często wodoodporne, a przy tym lżejsze. Na przykład wojskowe grube plecaki starego typu z metalowymi sprzączkami same potrafiły ważyć ładnych kilka kilogramów, a dzisiejsze plecaki tej samej wielkości mniej niż połowę tego. Zanim pomyślisz jak wybrać plecak, weź do ręki kilka i porównaj, czy znacząco nie różnią się wagą. Być może nie jest to duża różnica, ale szczególnie podczas dłuższych wypraw każdy gram się liczy.

Czytaj także: Walizka czy plecak na podróż? Plusy i minusy

Gdzie wybrać się z plecakiem na pierwszy raz? Może na początek Polska, sprawdź: 9 sposobów podróżowania po Polsce, które nie przyszły Ci do głowy

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też