Jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży? Oto sprawdzone sposoby

Nikt nie chciałby doświadczyć utraty dokumentów lub pieniędzy podczas podróży. Na szczęście spokój na urlopie jest w naszych rękach. Przygotowując się do wyprawy powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć wartościowe rzeczy oraz mieć w zanadrzu plan B, dzięki któremu unikniemy stresu. W trakcie wycieczki mogą czyhać na nas złodzieje oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, oto kilka wskazówek jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży.

Zostawić w hotelu

Znaleźliście już promocje na loty i zabieracie się za szukanie noclegu? Jeśli planujecie spać w hotelu, warto zwrócić uwagę na opinie osób, które spędzały tam wakacje i poszukać takiego, w którym będziemy mogli bezpiecznie zostawić nasze wartościowe bagaże. Po przyjeździe do hotelu warto od razu wyciągnąć wszystkie kosztowności i schować je w pokojowym sejfie lub nieoczywistym miejscu. Na każde wyjście poza obiekt zabierajmy tylko część posiadanej sumy pieniędzy i przydatne w danej chwili dokumenty. Będziemy spokojniejsi ze świadomością, że nie mamy przy sobie wszystkich kosztowności. Jeśli jednak reputacja miejsca noclegowego wydaje nam się podejrzana, to nie pozostaje nam nic innego, jak nosić drogocenne przedmioty ze sobą.

Schowki to sposób jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży
Zastanawiając się jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży szukajmy bezpiecznego hotelu. Fot. Fotolia

Schowki to sposób jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży

Najważniejszą zasadą jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży jest rozmieszczenie ich w różnych miejscach. Dzięki temu możemy uniknąć utraty wszystkiego, podczas jednej kradzieży. Kosztowności możemy dzielić na różne schowki – ważne by nie rzucały się one w oczy złodzieja. Idealna okaże się płaska saszetka wieszana na szyi (pod koszulką), etui na telefon doczepiane na pasku pod luźną koszulą (zamiast widocznego wypchnięcia kieszeni spodni) czy specjalny pasek z ukrytą małą wewnętrzną kieszonką. Wszelkie kosztowności powinniśmy mieć raczej przed sobą, niż za plecami – na pewno nie w tylnej kieszeni spodni czy nerce obróconej na plecy bądź biodro.

Wartościowe rzeczy nie powinny również znaleźć się na pierwszej linii kradzieży – w jakiejkolwiek kieszonce plecaka, spodni, nerki wystawionej frontem do otoczenia. Dobrym sposobem na chowanie wartościowych przedmiotów są również miejsca nieoczywiste, znajdujące się w naszym bagażu. Ukrywanie zrulowanych banknotów lub dokumentów w skarpetkach, butelkach, butach itp. czynią je trudnymi do wyjęcia. Zbliżeniowe karty płatnicze warto chronić w portfelach lub etui z technologią antykradzieżową – zabezpieczającą przed sczytaniem danych bankowych lub kradzieżą środków przez złodzieja z czytnikiem.

Schowki to sposób jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży
Przed wyprawą trzeba zastanowić się jak zabezpieczyć dokumenty i pieniądze w podróży. Fot. Chiara Daneluzzi/ Unsplash

Oszukać złodzieja

Przygotowując się do podróży możemy przygotować się aby złodziej zabrał nam to, na co mu pozwolimy. Takim sposobem jest przygotowanie dla niego udawanego portfela. Umieszczamy go w łatwym do zdobycia miejscu i wypełniamy nieprzydatnymi nam już kartami (sklepów, programów lojalnościowych itd.), starymi rachunkami oraz drobną sumą pieniędzy. Ufamy przy tym, że przestępca zadowoli się łupem i odpuści nam głębszą analizę naszej osoby.

Atak z powietrza

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy błoto, warto zastosować wspomnianą wcześniej metodę chowania rzeczy w schowkach. Dodatkowo papierowe pieniądze, dokumenty lub mapy warto zabezpieczyć przed wilgocią chowając je np. w woreczki strunowe lub wodoszczelne mapniki.

Plan „B”

Tanie latanie sprawiło, że coraz więcej osób podróżuje po świecie, jednak czy w przypływie euforii, związanych z zakupem tanich biletów lotniczych, pamiętamy także o odpowiednim przygotowaniu? O zabezpieczenie się przed skutkami utraty dokumentów należy bezwzględnie zadbać przed podróżą. Przede wszystkim poinformujmy kogoś o tym kiedy i gdzie jedziemy oraz co będziemy robić. Warto tej osobie pozostawić pewną awaryjną sumę pieniędzy, którą będzie mogła dysponować w razie naszych problemów. Przed wylotem sprawdźmy położenie lokalnych posterunków policji oraz zapiszmy adresy i numery polskich placówek dyplomatycznych. Miejmy przy sobie numer na infolinię banku naszych kart płatniczych. Upewnijmy się także, że mamy pełny dostęp do administracji naszych danych na profilu gov.pl (profil zaufany). Posiadajmy przy sobie także jedno aktualne zdjęcie paszportowe.

W przypadku kradzieży dowodu osobistego sprawę należy jak najszybciej zgłosić na policję. Oficjalne potwierdzenie utraty dokumentu zabezpieczy nas przed możliwymi konsekwencjami wyłudzeń na nasze nazwisko. Jest również istotne dla ubezpieczyciela jeśli mamy wykupiony odpowiedni pakiet pomocowy. W Polsce powyższe zgłoszenie wystarcza do automatycznego unieważnienia dokumentu. Tymczasem za granicą musisz dodatkowo skontaktować się z polską placówką (np. konsulatem) i wtedy zastrzec dowód. Podobnie wygląda sprawa z paszportem – kontakt z konsulatem jest niezbędny do zastrzeżenia dokumentu. Wyrobienie nowego paszportu po kradzieży jest płatne (mogą przydać się odłożone w domu pieniądze) i wymaga m.in. wspomnianego zdjęcia.

Jeśli dojdzie do kradzieży kart płatniczych – kontakt z bankiem pozwoli natychmiast zastrzec i zablokować operacje przy ich użyciu.

dowód osobisty
W podróży koniecznie musimy dbać o nasze dokumenty i pieniądze. Fot. Shutterstock

Zabezpieczenie wartościowych przedmiotów należy zaplanować dokładnie i zawczasu, aby na miejscu nie improwizować, szukając najlepszych rozwiązań. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych nerwów i stresujących sytuacji. Bądźmy również przygotowani na najgorsze i weźmy pod uwagę plany awaryjne, tak, aby Polak był mądry przed szkodą.

Czytaj też: To koniecznie musisz wiedzieć przed lotem, żeby się nie stresować! 11 punktów do odhaczenia oraz Jak spakować się w bagaż podręczny – poradnik w 5 krokach.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też