Tu polecisz bez testów i kwarantanny! Lista krajów dostępnych dla Polaków

Każdy już jest naprawdę zmęczony tą pandemią. Chciałoby się spontanicznie kupić bilety i skoczyć gdzieś choćby na weekend nie oglądając się za siebie. Niestety mimo szczerych chęci podróżnicy wciąż muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami. Jest jednak lista krajów, gdzie bez problemów możesz odetchnąć. Pamiętaj jednak, żeby podróżować odpowiedzialnie. Przed wylotem zapoznaj się również z zasadami latania w czasie pandemii na pokładach poszczególnych linii.
Z uwagi na brak konieczności robienia testu czy odbywania kwarantanny, dominują Karaiby i Zanzibar! Dokąd jeszcze można polecieć?

Albania

Każda osoba podróżująca do Albanii musi mieć przy sobie wypełniony i wydrukowany druk wjazdowy. W podróży do Albanii nie trzeba przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID-19. Osoby wjeżdżające na terytorium Republiki Albanii przez lądowe przejścia graniczne nie podlegają 14 dniowej kwarantannie z wyjątkiem szczególnych przypadków stwierdzonych decyzją właściwych władz. Od godziny 22:00 do 6:00 obowiązuje tu godzina policyjna. Oczywiście należy pamiętać o zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Jeśli jesteś w Albanii i masz objawy infekcji należy skontaktować się z epidemiologiem ratunkowym pod dedykowanym numerem: 127 (telefon dyżurny obsługiwany jest w językach: angielskim, włoskim oraz albańskim).
  • Informacje na temat aktualnego stanu, zaleceń zdrowotnych i problemów związanych z rozprzestrzenianiem się infekcji można śledzić na stronach internetowych:
  • Albański Instytut Zdrowia Publicznego: http://www.ishp.gov.al/
  • Ministerstwo Zdrowia Republiki Albanii: http://shendetesia.gov.al/
  • Kancelaria Premiera (informacja dostępna w j. angielskim): https://kryeministria.al/en/
  • Szpital zakaźny im. Matki Teresy w Tiranie: http://www.qsut.gov.al/ (telefon: +355 4 2349233; pogotowie ratunkowe – w Tiranie: +355 4 2222235; adres: Rruga e Dibrës 372, 1000 Tirana)
Plaża Gjipe w Albanii – czartery Ryanair
Fot. Shutterstock

Dominikana

Dominikana plaża
Fot. shutterstock

To polecisz bez okazywania negatywnego wyniku testu i bez kwarantanny. Może się zdarzyć, że podróżni zostaną poddani szybkim testom na lotniku na miejscu, ale jest to rzadka praktyka.

Od 29.11.2020 r. wszyscy turyści, bez względu na wiek, przylatujący do Dominikany i odlatujący z niej są zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularza (e-ticket), dostępnego na stornie internetowej https://eticket.migracion.gob.do. W formularzu należy podać m.in. dane osobowe, szczegóły podróży oraz informacje o stanie zdrowia, a także wypełnić deklarację celną. Następnie podróżny dostanie kod QR, który służby graniczne zeskanują w trakcie odprawy.

Lotniska w Dominikanie zapewnią bezpłatny dostęp do internetu, aby pasażerowie, którzy nie wypełnili formularza przed podróżą, mogli to zrobić po przylocie. Na stronie https://viajerodigital.mitur.gob.do dostępny jest filmik z instrukcją wypełnienia formularza oraz listą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Prostą instrukcję przygotowało też biuro podróży Rainbow Tours. Podczas zakwaterowania w hotelu, robiony jest pomiar temperatury oraz wymagane jest wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia.

Ministerstwo Turystyki Republiki Dominikańskiej (MITUR) wdraża specjalne protokoły bezpieczeństwa i ochrony obejmujące wszystkie sektory przemysłu w tym dotyczące działalności turystycznej.

Kostaryka

Fot. Kunkle, Unsplash

Od 26 października 2020 władze Kostaryki nie wymagają dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu RT-PCR. Zniesiono także wymóg kwarantanny, która może jednak być zarządzona przez kompetentne służby kostarykańskie w szczególnych przypadkach. Po wylądowaniu w Kostaryce turyści są zobowiązani do przestrzegania protokołu sanitarnego w zakresie m.in. pomiaru temperatury, dezynfekcji rąk, zachowania odstępu i noszenia masek. Trzeba jednak pamiętać o zakupie ubezpieczenia zdrowotnego oraz wypełnieniu Health Pass, czyli Karty Zdrowia.

Zgodnie z wytycznymi MSZ ubezpieczenie zdrowotne musi być ważne na terytorium Kostaryki i gwarantować pokrycie kosztów leczenia co najmniej w wysokości 50 tys. USD oraz minimum 2 tys. USD na zakwaterowanie w razie konieczności przebycia kwarantanny.

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży.

Meksyk

leżaki nad basenem o zachodzie słońca
Fot. Shutterstock

Granice Meksyku pozostały otwarte od początku pandemii. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny po przylocie do Meksyku. Od podróżnych nie są też wymagane testy. Zwiększone są natomiast kontrole graniczne – należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, potwierdzenie zakwaterowania z informacją o długości pobytu i locie powrotnym. W podróży do Meksyku nie jest wymagana wiza przy pobycie nieprzekraczającym 180 dni, należy natomiast uzupełnić kartę turystyczną. Wymagany jest paszport – minimalny okres ważności wynosi 6 miesięcy. Przed wylotem należy uzupełnić formularz: Questionnaire of Identification of Risk Factors in Travellers.

Po wypełnieniu formularza otrzymuje się kod QR, który wydrukowany lub w wersji elektronicznej należy okazać po wylądowaniu na lotnisku w Meksyku. Każdy uczestnik powinien uzyskać osobny kod QR. Jeśli kilka osób generuje kod z jednego urządzenia, przed każdym kolejnym uzupełnieniem formularza należy załadować stronę na nowo. Ważne! Jeśli przelot odbywa się z przesiadką, w formularzu należy podać dane lotu i nr siedzenia zgodnie z ostatnim odcinkiem lotu, który kończy się lądowaniem w Meksyku.

Szwajcaria

Pixabay

Osoby, które w ciągu ostatnich 10 dni przebywały w którymś z państw i regionów wysokiego ryzyka, po przyjeździe do Szwajcarii muszą zgłosić ten fakt władzom kantonalnym i podlegają obowiązkowej kwarantannie. Nie ma znaczenia obywatelstwo osoby wjeżdżającej do Szwajcarii, o obowiązku kwarantanny decyduje wyłącznie to, w jakich państwach i regionach dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 10 dni.

Polska nie znajduje się aktualnie na szwajcarskiej liście państw i regionów wysokiego ryzyka, zatem osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski (o ile w ciągu ostatnich 10 dni nie przebywały w żadnym z państw lub regionów z listy) nie muszą poddawać się kwarantanie. Nie jest wymagane przedstawienie negatywnego testu na COVID-19.

W całej Szwajcarii obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających usta i nos podczas przejazdów komunikacją publiczną (tj. w pociągach, tramwajach, autobusach, kolejkach linowych i na statkach), a także podczas przebywania na dworcach, lotniskach i przystankach.

Noszenie maseczek obowiązkowe jest we wszystkich miejscach publicznych znajdujących się w zamkniętej przestrzeni, a także w miejscach publicznych w przestrzeni otwartej, gdzie niemożliwe jest zachowanie odpowiednich odległości między ludźmi (np. na targach, przed sklepami, na uczęszczanych deptakach).

Szwecja

Szwecja
Ines dAnselme/ Unsplash
  • Wjazd i wyjazd bez ograniczeń dla obywateli UE, w tym obywateli Polski
  • Brak wymaganych testów na COVID
  • Brak kwarantanny, również przy wjeździe do Szwecji
  • Nie wprowadza się ograniczeń w transporcie i podróżowaniu na terenie Szwecji, ale szwedzki MSZ zachęca do unikania wyjazdów do regionów podwyższonego ryzyka
  • Rekomenduje się w miarę możliwości unikanie miejsc bardziej zatłoczonych
  • Utrzymane zostaje funkcjonowanie transportu publicznego
  • Szwedzkie władze apelują, aby osoby, które zaczynają czuć się chore, pozostawały w domu oraz ograniczyły spotkania towarzyskie. Zaleca się pozostanie w domu, aż choroba całkowicie minie
  • Władze regionalne uzyskały uprawnienia do wprowadzania lokalnych ograniczeń

Tanzania (Zanzibar)

Restauracja na skale Zanzibar, Tanzania
Fot. Shutterstock

To chyba obecnie najpopularniejszy kierunek wśród Polaków. Jeśli kraj wylotu lub linia lotnicza nie wymaga inaczej – w Tanzanii nie są wymagane testy na obecność koronawirusa. Testy po przylocie do Tanzanii mogą być zlecone wyłącznie u osób z objawami związanymi z COVID-19. Brak kwarantanny dla przyjeżdżających, obowiązuje jednak pomiar temperatury ciała na lotnisku, noszenie maseczek, zachowanie dystansu i odkażanie rąk.

Turyści mogą mieć badaną temperaturę na lotnisku po przylocie. W trakcie podróży obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Zaleca się zachowanie dystansu i częste odkażanie rąk. Turyści są zobowiązani do wypełnienia formularza lokalizacyjnego dostępnego na pokładzie lub w jakimkolwiek innym środku transportu.

Należy pamiętać, że przy wjeździe do Tanzanii, w tym na Zanzibar, paszport, którym się posługujemy, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

1 KOMENTARZ

  1. Ubezpieczenie do Kostaryki jest wymagane tylko na czas wyjazdu, minimalne 22 dni są dla rezydentów 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też