Piękne, dzikie, tajemnicze – te greckie wyspy warto odwiedzić w 2019

Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami przyrody, dobrej kuchni, historii, czy kultury, na pewno znajdziecie się pod urokiem tych niezwykłych miejsc. O niektórych wyspach na pewno już wcześniej słyszeliście, inne czekają na odkrycie!

Zobacz też: Najlepsze okazje na wyspy greckie

Milos

piaszczysta plaża otoczona pomarańczowo-czerwonymi klifami wchodzącymi do lazurowego morza na tle zachmurzonego nieba
Jednym z miejsc wartych odwiedzenia na Milos jest Paliorema – opuszczona dawna kopalnia, w której wydobywano minerały. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Rzadkie gatunki fauny i flory, przepiękne plaże oraz formacje wulkaniczne w niesamowitych kształtach, kolorach i formach – leżąca na Morzu Egejskim Milos to prawdziwe cudo natury. Do wizytówek wyspy należą stanowiące niegdyś kryjówki piratów skały Kleftiko oraz plaża Sarakiniko przywodząca na myśl krajobraz księżycowy. Warto również odwiedzić otoczony czerwonymi skałami przylądek Vani i poczuć się jak na Marsie. Wybrzeże składa się z ponad 70 plaż, w tym kolorowej Paleohori oraz mieniącej się turkusowymi wodami Tsigrado, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych na Cykladach. Wyspa szczyci się także gorącymi źródłami znanymi z mocy uzdrawiania już od czasów starożytnych.

Milos wypełniona jest urokliwymi wioskami i miasteczkami. Tętniące życiem Adamas, sielska Zefiria czy klimatyczna stolica wyspy – Plaka, w której zachowała się tradycyjna architektura cykladzka z bielonymi domami i labiryntem uliczek. Z kolei wioska Trypiti słynie z odnalezionych tu ciekawych zabytków, w tym najstarszych w kraju chrześcijańskich katakumb i Starożytnego Teatru. Także tu odnaleziono słynny posąg Afrodyty, który obecnie stoi w Luwrze.

Sprawdź promocje na loty do Milos

Kefalonia

wnętrze jaskini z niebieskim jeziorem i niekompletnym stropem, przez który wpadają promienie słońca
Jaskinia Melissani słynie z legendy o nieszczęśliwie zakochanej w bożku Panie nimfie. Fot. Shutterstock

Niezwykłe krajobrazy, nimfy ginące z miłości oraz nieco szaleni mieszkańcy. Największej z Wysp Jońskich nie można odmówić uroku. Odnajdą się tu nie tylko wielbiciele przyrody czy spragnieni spokojnego wypoczynku, ale i wielbiciele wina. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest jaskinia Melissani, zwana też Jaskinią Nimf. Dzięki częściowo niekompletnemu stropowi, przez który docierają promienie słońca, wnętrze groty jest pięknie oświetlone. Na pewno też warto udać się do Parku Narodowego Ainos, który stanowi rewelacyjne miejsce na piesze wycieczki. Podczas wędrówki będziecie mogli podziwiać liczne endemiczne gatunki roślin i zwierząt.

Zobacz tanie loty do Kefalonii

Północ wyspy znacząco różni się zabudową od swojej południowej części – oparło się trzęsieniu ziemi z 1953 roku. Niewątpliwie kolorowe, tradycyjne domy dodają miasteczkom Assos i Fiskardo niezwykłego uroku. Wśród plaż do najbardziej malowniczych zalicza się zachwycająca turkusem swoich wód i otoczona białymi klifami Mirtos. Co roku znajduje się w zestawieniu najpiękniejszych europejskich plaż. Na balustradzie przy punkcie widokowym, zakochani zawieszają kłódki symbolizujące wielką, nieskończoną miłość.

Sprawdź też Kefalonia atrakcje dziewiczej wyspy

Naksos

białe budynki w stylu cykladzkim ciągnące się do cypla z marmurową bramą na tle niebieskiego morza i czystego nieba
Portara, ogromna marmurowa brama stojąca na cypelku przy porcie, symbolizuje przejście do innego świata. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Największa cykladzka wyspa jest jednocześnie najbardziej zielona i zróżnicowana pod względem krajobrazu. Oczarowała Nikosa Kazantzakisa, autora „Greka Zorby”, który napisał o niej tak: „Gdyby raj istniał na ziemi, znajdowałby się tu”. Naksos bogata jest w legendy, starożytne zabytki, weneckie twierdze i bizantyjskie kościoły. Sieć szlaków jest bardzo dobrze rozbudowana i oznaczona, czyniąc wyspę doskonałym miejscem na piesze wycieczki. Skosztujecie tu doskonałych lokalnych produktów, w tym ponad 20 różnych rodzajów sera, podawaną w cienkich plastrach wędlinę zamponi oraz kitron – likier z cytronów produkowany w trzech odmianach.

W malowniczej stolicy wyspy – Chorze, labiryntem wąskich uliczek dotrzecie do zamku (tzw. kastro). W jego murach, w pięknej rezydencji mieści się Muzeum Weneckie, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne. Z kastro startuje też słynny pochód karnawałowy –
Lambadaforia (jedno z najważniejszych wydarzeń na wyspie ) z przebranymi w prześcieradła uczestnikami, którzy malują twarze na czarno i biało oraz niosą pochodnie przy dźwiękach bębnów. Na tej imprezie nie powinno was zabraknąć!

Sprawdź tanie loty do Naksos

Poros

stół zastawiony talerzami z owocami morza, kieliszkami z białym winem na tle portu z łódkami i jachtami
Jednym z powodów, dla których warto się wybrać na Poros jest doskonała kuchnia. Fot. Shutterstock

Piaszczyste plaże w sosnowych zatokach, kolorowe rezydencje ciągnące się wzdłuż nabrzeża i doskonała kuchnia. A to wszystko zaledwie rzut beretem od Aten. Życie koncentruje się w stolicy noszącej tę samą nazwę co wyspa. Malownicze miasteczko z neoklasycystycznymi rezydencjami i brukowanymi uliczkami właściwie leży na małej Sferii, która wynurzyła się z wody w 273 r. p.n.e. u brzegu antycznej wyspy Kalaureia, jak niegdyś zwana była Poros. I tu ciekawostka. Poros w rzeczywistości składa się z dwóch oddzielnych wysp połączonych ze sobą mostem. Główna, większa część zwana Kalavrią porośnięta jest lasami i praktycznie niezamieszkana. Z kolei Sferia to maleńki cypelek, którego połowę zajmuje właśnie portowa stolica.

Wyspa słynie ze wspaniałych zabytków. Warto zapuścić się w jej głąb, żeby zobaczyć ruiny antycznej świątyni Posejdona z VI w. p.n.e. ze wspaniałą panoramą zatoki i gór Peloponezu oraz opustoszały XVI-wieczny klasztor Zoodochou Pigis, który może się poszczycić cennym pozłacanym ikonostasem przywiezionym z Azji Mniejszej.

Patmos

panorama wyspy Patmos z białymi budynkami na brązowych wzgórzach otoczonymi niebieskim morzem
W grocie na Patmos św. Jan napisał Księgę Objawienia. Fot. Pixabay

Wedle samych mieszkańców, żadne inne miejsce na świecie nie zapewnia takiego spokoju i wyciszenia jak ta maleńka wyspa na Morzu Egejskim. Atmosfera panująca tutaj jest jednocześnie intymna i kosmopolityczna, co stanowi unikalne połączenie. Patmos zasłynęła dzięki wzmiance w Apokalipsie świętego Jana. Ten zesłany na wyspę, doznał w grocie objawienia. W 1999 roku zabytkowe centrum Chory (stolicy) z klasztorem św. Jana Teologa oraz Grota Apokalipsy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stolica wyspy jest bardzo urokliwa, choć została zbudowana, aby stawić opór atakom piratów. Wokół ufortyfikowanego klasztoru ciasno obok siebie postawiono domy, które charakteryzują się płaskimi dachami. Dzięki temu stanowiły one sieć transportową i komunikacyjną, w razie potrzeby szybkiego wzmocnienia newralgicznych części miasta. Prócz architektury, odwiedzający Patmos z pewnością docenią jej malownicze plaże oraz odbywający się corocznie w lipcu Międzynarodowy Festiwal Filmów Morza Egejskiego.

Chios

brukowana wąska uliczka z kamiennymi szarymi domami połączonymi białymi łukami
Obok mastyksu wyspa Chios słynie ze wspaniałej architektury, której różne wpływy przeplatają się ze sobą. Fot. Pixabay

Leżąca na wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego Chios pełna jest tajemnic i naturalnego piękna. Do dziś pozostaje jedną z najbardziej dziewiczych greckich wysp. Jej flagowym produktem jest mastyks (tzw. Łzy Chios) – miękka, aromatyczna żywica naturalna, pozyskiwana z balsamu wyciekającego z drzewa pistacji kleistej. Będąc na wyspie, nie można sobie odmówić wizyty w masticohoria, czyli średniowiecznych wioskach na południu Chios, gdzie przez setki lat wytwarzano mastyks. Należą do nich m.in. Mesta, Olympi i Armolia (ta ostatnia znana jest także z długiej tradycji w produkowaniu ceramiki). Więcej o ich historii dowiecie się w nowo otwartym Muzeum Mastyksu.

Północ zachwyca malowniczymi wąwozami – Giosonas i Kampia, z kolei południe zielonymi gajami oliwnymi i piękną plażą Mavra Volia, której nazwa nawiązuje do okrągłych, czarnych kamyków. Po wschodniej stronie leży miasto Chios, znane również jako Chora. Zobaczycie tu wiele historycznych budynków stanowiących o długiej historii wyspy. Nieopodal stolicy znajdują się warte odwiedzenia zabytki, w tym XI-wieczny bizantyjski klasztor Nea Moni ze wspaniałymi mozaikami oraz ruiny bizantyjskiej wioski Anavatos ze średniowiecznym zamkiem na szczycie góry oraz amfiteatrem na dnie wąwozu.

Zobacz tanie loty na Chios

Ikaria

koza stojąca na górzystym terenie na tle morza i błękitnego nieba
Pieczona lub gotowana kozina to potrawa królująca na ikaryjskich stołach podczas festiwali zwanych panigiria. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Mała górzysta Ikaria słynie z dwóch rzeczy: długowieczności swoich mieszkańców oraz festiwali religijnych zwanych panigiria. Wyspa stanowi tzw. „Niebieską Strefę” – jedno z pięciu miejsc na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej. W czym tkwi sekret? W zdrowej diecie, codziennej rutynie, bliskich więziach podtrzymywanych z rodziną i sąsiadami oraz wolnego tempa. Bo tu nikt nie patrzy na zegarek, szczególnie podczas ww. festiwali organizowanych na cześć lokalnych patronów i świętych. A te na Ikarii przeszły już do legendy! Najwięcej z nich wypada od maja do października i możecie być pewni, że nie zabraknie na nich wina, gotowanej lub pieczonej koziny oraz tańców, które trwają do późnej nocy.  

Ikaria to skarbnica naturalnego piękna. Przekonacie się o tym, przemierzając wąwóz Halaris ze szmaragdowymi jeziorami, bujnymi lasami, wodospadami i gorącymi źródłami. Na uwagę zasługują także plaże, w tym Nas, Faros i Armenistis szczycące się krystalicznymi wodami. Górskim wioskom też nie można odmówić czaru. Na tej wyspie nie zaznacie luksusu sensu stricto, ale nauczycie się lepiej żyć.

Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też