Podręczny bagaż – poręczna podróż

Do niedawna podróżowanie tylko z bagażem podręcznym było domeną biznesmenów, podróżujących na jeden, dwa dni. Jednak każdy turysta, nawet wybierający się na dwutygodniową wyprawę, powinien rozważyć tę opcję. Powodem są wysokie opłaty za bagaż rejestrowany, szczególnie w przypadku podróży tanimi liniami. A skoro chcemy tanich lotów, podróż wyłącznie z torbą podręczną wydaje się koniecznością. Po drugie oszczędzamy w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i czas. Dzięki odprawie online nie trzeba stać w długich kolejkach na lotniskach. Po dotarciu na miejsce nie czekasz (czasem bardzo długo) na swój bagaż, masz też gwarancję, że linie nie zgubią twojego bagażu gdzieś po drodze. I jeszcze jedno: mając tylko jedną torbę nie martwisz się, że ją gdzieś zostawisz albo… nie udźwigniesz. Pozostaje więc tylko jedno pytanie: jak spakować się w bagaż podręczny w tygodniową albo dwutygodniową podróż? To wcale nie jest takie trudne.

Po pierwsze, w co się spakować?

W sklepach znajdziemy wiele supermodnych usztywnianych toreb. Poza tym, że ładnie się prezentują, mają one jedną wadę: są ciężkie. Skoro nasz bagaż to zazwyczaj maksymalnie 10 kg, warto oszczędzić nawet kilka deko na samym jego „opakowaniu”. Czyli lepiej wybrać lekką, tekstylną torbę lub plecak (ten drugi łatwiej nosić) – najlepiej taki, który otwiera się kompletnie na dwie części (łatwiej będzie się spakować). Jaki ma być rozmiar torby lub plecaka? Najczęściej podróżujemy Ryanairem, a ich normy to 25 cm x 40 cm x 20 cm (W przypadku Wizz Air bezpłatnie można przewieźć tylko mały bagaż podręczny – szczegóły niżej). Normy większości linii lotniczych dotyczące bagażu podręcznego znajdziesz poniżej. Pamiętaj o tym, że ten limit rozmiarowy obejmuje też kółka, rączki czy kieszenie toreb. Jeśli nadal nie jesteś przekonany do miękkich toreb, spróbuj sobie wyobrazić, że twardą torbę musisz umieścić w schowku nad fotelami w samolocie lub pod swoimi nogami… A tak na marginesie, miękka torba albo plecak wcale nie muszą być brzydkie.

Normy bagażowe najważniejszych linii lotniczych

  • Wizz Air: mały bagaż podręczny – jedna sztuka: 40 x 30 x 20 cm, 10 kg
  • Ryanair: jedna sztuka: 25 x 40 x 20 cm, 10 kg
  • EasyJet: jedna sztuka: 45 x 36 x 20 cm;
  • LOT: jeden bagaż, 55 x 40 x 23 cm, 8 kg, dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny mogą być przewożone przez pasażera: torebkę damską/męską, niewielki plecak, nerkę/saszetkę (max 2kg, wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm), laptopa, parasol, mały aparat fotograficzny lub lornetkę.

Po drugie – co spakować?

Tylko najpotrzebniejsze rzeczy… To jest prawda uniwersalna, niestety dość różnie rozumiana. Dla kogoś niezbędne może być mleko dla dziecka, dla kogoś innego suszarka… Ale jeszcze jedna teza jest prawdziwa. Większość z nas pakuje zawsze więcej, niż naprawdę potrzebuje. Cóż, pakowanie nie jest proste. Ktoś kiedyś napisał na jednym z forów, że krwawi mu serce jak musi zostawić w domu jakąś rzecz, bo nie mieści się w torbie… Trzeba się tego jednak nauczyć… Jak? Tworząc swoją własną, racjonalną listę niezbędnych rzeczy, które da radę zmieścić w naszym plecaku (torbie). Pamiętajmy o tym, żeby szykując ubrania wybierać te, które są lekkie, szybkoschnące, pasują do siebie, dają się szybko wyprać i nie wymagają prasowania. Odpadają zatem jeansy – są bardzo ciężkie i długo schną, ręcznik frotte lepiej zastąpić ręcznikiem z mikrofibry lub wiskozy, które szybko schną i są naprawdę bardzo chłonne (ręczniki szybkoschnące znajdziesz w sklepie LOTARO.PL). Część rzeczy będziemy mieć też na sobie, dlatego warto wybierać te, które są najcięższe i zajmują najwięcej miejsca w bagażu.

Przykładowa lista niezbędnych rzeczy (na tydzień/dwa tygodnie)

DOKUMENTY: paszport (dowód osobisty, jeśli podróżujemy do krajów UE), prawo jazdy, wydrukowane karty pokładowe lub bilety lotnicze, karty płatnicze, gotówka, wydrukowane informacje o zakwaterowaniu i miejscu, do którego lecisz – wszystko to masz przy sobie – nie wliczasz tego do bagażu. Warto zrobić też kopie dokumentów i schować je do plecaka.

AKCESORIA: aparat fotograficzny, dodatkowe baterie alkaliczne lub ładowarka, telefon z ładowarką i zestawem słuchawkowym, mały przenośny komputer (opcjonalnie – możesz mieć w nim wgrane przewodniki, wiele hosteli oferuje możliwość dostępu do internetu, chociaż polecamy zabrać telefon typu smartphone, obsługujący połączenia WiFi oraz posiadający kartę pamięci, na której możesz mieć wgrany przewodnik w formie elektronicznej oraz mapy), długopis, mały notatnik, okulary przeciwsłoneczne, adapter turystyczny, linka do suszenia bielizny.

UBRANIA (kobiety): Kurtka (na sobie), lekki płaszcz przeciwdeszczowy, bluzka i spódnica (lekkie, ale w miarę eleganckie w razie potrzeby), 2 T-shirty (zastąpią też piżamę), 2 bluzki z długim lub krótkim rękawem w zależności od pogody, 2 pary spodni (przynajmniej jedne takie, którym da się odpiąć nogawki) – jedna para na sobie), 1 szorty lub lekka sukienka, 2-3 pary fig, 2 staniki, 2 pary skarpet, rajstopy (w razie potrzeby do spódnicy), kostium kąpielowy (najlepiej dwuczęściowy – góra zastąpi Ci stanik w razie potrzeby), lekkie buty trekkingowe (na nogach), klapki lub sandały, wygodne eleganckie buty do spódnicy (tylko jeśli planujesz wyjście w jakieś eleganckie miejsce lub spotkanie w interesach), lekka bluza polarowa lub sweterek, lekka chusta (urozmaici Twój strój, dodatkowo można jej użyć jako nakrycie ramion np. na plaży).

UBRANIA (mężczyźni): Kurtka (na sobie), lekki płaszcz przeciwdeszczowy, bluza z kapturem lub marynarka (na sobie), koszula z długim rękawem, 2-3 T-shirty lub koszule, 2 pary spodni (przynajmniej jedne takie, którym da się odpiąć nogawki) – jedna z nich na sobie, pasek do spodni (na sobie), para szortów, 2-3 pary bokserek, 2-3 pary skarpet, kąpielówki, lekkie buty trekkingowe (na nogach), klapki lub sandały, wygodne eleganckie buty (tylko jeśli planujesz wyjście w jakieś eleganckie miejsce lub spotkanie w interesach).

KOSMETYKI: mydło (zwykle szare mydło nadaję się świetnie do mycia, prania, golenia), mała buteleczka (75 ml) szamponu, mała buteleczka (75 ml) odżywki do włosów, szczoteczka i pasta do zębów (najlepiej kilka malutkich “próbek”, maszynka do golenia, krem z filtrem (max 100 ml), minidezodorant, próbki perfum, mini-zestaw do makijażu + buteleczka 20 ml płynu do demakijażu oczu (kobiety), lekarstwa (tylko jeśli potrzebne), mały grzebień.

Trzeba pamiętać, że wszystkie płyny muszą być zapakowane w przezroczystą torebkę strunową (można je kupić w supermarketach), buteleczka lub tubka nie może przekraczać 100 ml, a wszystkie razem nie mogą mieć pojemności większej niż 1 litr.

Po trzecie – jak pakować?

Każdy ma swój sposób na pakowanie: składanie, rolowanie, zawijanie w tobołek. Każdy musi opracować swój sposób. Zainteresowanych, którzy nie wiedzą jak spakować się, wiążąc rzeczy w tobołek, odsyłamy na stronę poradnikową.

Po czwarte – czego nie wolno pakować do bagażu podręcznego?

Ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalny jest przewóz m.in. takich przedmiotów jak: broń, amunicja, petardy, sztuczne ognie, noże, spirytus, scyzoryk, rozpuszczalniki, zapałki, farby, trujące substancje etc. Pełna lista przedmiotów, których nie można zabierać na pokład, dostępna jest na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wyjazd tylko z bagażem podręcznym jest naprawdę możliwy! Jeśli czegoś zapomnisz lub koniecznie będziesz czegoś potrzebować, zawsze możesz to kupić na miejscu. Pamiętaj: jeśli nie jesteś pewien, czy dana rzecz przyda ci się podczas podroży, lepiej jej nie bierz. Spróbuj! Jesteśmy pewni, że polubisz podróżowanie tylko z bagażem podręcznym!

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też