Przewożenie zwierząt w samolocie – 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Pierwszy raz podróżujesz ze zwierzakiem za granicę? Chcesz przewieźć psa lub kota samolotem? Oto przydatne wskazówki które możesz chcieć poznać przed podróżą. Przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania o przewóz zwierząt w samolocie.

Tylko psy, czy także koty?

Drogą lotniczą mogą być przewożone psy, koty i szereg innych zwierząt. Fot. Pixabay

W samolocie można przewieźć nie tylko psa. Gatunek zwierzęcia w zasadzie nie ma znaczenia. Ogrody zoologiczne, jeśli zachodzi taka potrzeba, transportują samolotami na znaczne odległości nawet egzotyczne gatunki zwierząt (choć najczęściej w samolotach cargo). Pasażer rejsowy zapyta raczej o psa lub kota. Ale jeśli macie ochotę przewieźć samolotem świnkę morską, królika albo węża, bardzo możliwe że nie będzie to najmniejszym problemem.

Zazwyczaj zasady dotyczące przewozu zwierząt przez konkretną linię dotyczą psów lub kotów. W przypadku rzadziej spotykanych gatunków warto wykonać telefon do przewoźnika i zapytać o szczegóły.

Gdzie będzie zwierzę podczas lotu

pies na wakacjach w samolocie z biletem w zębach
W kabinie pasażerskiej podróżują zazwyczaj tylko małe pieski. Fot. Shutterstock

Zwierzę może być przewożone zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym. Najczęściej jednak wykonuje się przewóz zwierzęcia w luku bagażowym w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.

W kabinie pasażerskiej zwierzęta mogą lecieć wtedy, kiedy nie zaistnieją uniemożliwiające to okoliczności. Co to znaczy w praktyce? Linie lotnicze mogą podać szereg przyczyn, by zwierzątko nie leciało z nami, a w luku. Może to być m.in. rozmiar zwierzęcia. Małe pieski i kotki mogą zazwyczaj podróżować w kabinie pasażerskiej. W luku pasażerskim znajdą się za to najprawdopodobniej wszelkie gryzonie, gady, płazy, pajęczaki i owady.

Temperatura i bezpieczeństwo

kot na wakacjach wygląda przez okno samochodu
Jeśli samolot przewozi zwierzęta, ustawia się w luku odpowiednią temperaturę. Nie trzeba się martwić że psa lub kota przewieje i się przeziębi. Fot. Shutterstock

To, że zwierzę przewożone jest w luku bagażowym nie oznacza, że jego klatka lub transporter będzie obijany przez rzucane byle jak walizki i przygniatany ciężkimi bagażami innych osób. Dla zwierząt wyznaczona jest specjalna część luku.

Miejsce, w którym podróżują zwierzęta, ma zapewnione odpowiednie natlenienie i wentylację. Jest także ogrzewane. Na pewno wiele razy odbierając bagaż na lotnisku zauważyliście, że walizki są zimne. To z powodu temperatury panującej na zewnątrz samolotu. Może ona spaść nawet poniżej zera. Jeśli jednak w luku są przewożone zwierzęta, jest on odpowiednio ogrzewany.

Opłaty

Jeśli chcemy zabrać na wakacje pieska lub kotka, może nas to słono kosztować. Fot. Pixabay

Za przewóz zwierzęcia trzeba dodatkowo zapłacić. Opłaty te określa każdy przewoźnik z osobna, a przewóz zwierzęcia należy zadeklarować już w momencie rezerwacji biletu. Niektóre systemy rezerwacji tego nie sugerują, więc należy zatelefonować do linii lotniczych. Należy się liczyć z opłatą co najmniej tej wysokości, co za dodatkowy bagaż rejestrowany.

Sprawdź najtańsze bilety lotnicze

Szczepienia

głowa buldoga francuskiego
Trzeba pamiętać o szczepieniach przed lotem. Fot. Pixabay

Każdy pies i kot powinien mieć ważne szczepienia. Może zdarzyć się, że nikt tego nie sprawdzi. Jednak najlepiej szczepić swoich pupili na bieżąco i dzięki temu uniknąć potem niespodzianek na lotniskach. Szczepienia muszą być oczywiście wynotowane w książeczce zdrowia. To dokument, który należy mieć ze sobą podróżując ze zwierzęciem. W obrębie UE należy pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciw wściekliźnie.

Mikroczipy

smutny pies czeka na właściciela
Pies w niektórych krajach musi być zaczipowany. Fot. Pixabay

Kolejną sprawą są mikroczipy. To rejestratory wszczepiane zwierzętom pod skórę w celu m.in. ich łatwiejszej lokalizacji. Czipy stają się coraz powszechniejsze. Na tyle, że Wasze zwierzątko musi być w taki czip wyposażone podróżując na terenie Unii Europejskiej. Aktualne wytyczne zawsze podaje Główny Inspektorat Weterynarii. Możliwe jest podróżowanie także z tatuażem wykonanym przed lipcem 2011 r., w ten sposób znakowane były psy, koty i fretki. Istnieje europejska sieć Europetnet, w której zarejestrowane są wszystkie zwierzęta w Europie posiadające odpowiedni czip. W razie ich zagubienia można je łatwo znaleźć.

Ograniczenia

Ograniczenia dotyczą m.in. kontenera w jakim jest przewożone zwierzę. Fot. Pixabay

Jakie jeszcze ograniczenia i regulacje dotyczą podróżowania ze zwierzęciem? Przede wszystkim, trzeba zapewnić odpowiedni kontener dla pupila podróżującego w luku. Musi on mieć w transporterze odpowiednio dużo miejsca, by móc wstać, położyć się, a także obrócić. Należy także zapewnić mu jedzenie i wodę na cały czas trwania podróży.

Weterynarze polecają, by koniecznie dać psu lub kotu dobrze znany przedmiot, przesiąknięty zarówno jego jak i naszym zapachem. Ulubiony kocyk, zabawkę, znajomą poduszkę lub przytulankę. Nie należy prać takich rzeczy przed lotem! Zwierzęciu przyda się także dużo naszej obecności i głaskania przed podróżą. Niektórym psom i kotom przydadzą się w określonych sytuacjach tabletki na uspokojenie. W celu ich dobrania należy skonsultować się z weterynarzem przed podróżą.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też