Silny ból głowy przy lądowaniu – jak sobie z nim radzić?

Długie godziny mocnego bólu głowy i uszu potrafią skutecznie zniechęcić przed lataniem. Szczególnie nieprzyjemny może okazać się silny ból głowy przy lądowaniu. Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie dokuczliwych objawów „samolotowego bólu głowy”.

Dlaczego boli nas głowa w samolocie?

Ucisk w uszach podczas lotu samolotem jest naturalnym zjawiskiem, spowodowanym zmianami ciśnienia w kabinie samolotu. Większa bolesność wynika z problemów w wyrównywaniu ciśnienia przez tzw. trąbkę Eustachiusza, łączącą ucho środkowe z tyłem gardła i nosa.

Ból nasila się podczas lądowania, zwłaszcza gdy samolot powoli traci wysokość. Nie wszyscy pasażerowie odczuwają objawy równie silnie. Bolesne skutki lądowania nasilają się u osób przeziębionych lub cierpiących na problemy z zatokami. W przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych, jak zapalenie zatok, uszu, gardła lub nosa, zaleca się przed lotem konsultację z lekarzem. Dyskomfort w trakcie lotu może być potęgowany przez niewyleczone zęby. Na złe samopoczucie pasażerów wpływa także negatywnie przeciążenie, powodujące silny ból głowy, mdłości i problemy żołądkowe.

Jak zmniejszyć ból głowy przy lądowaniu?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszanie bólu głowy i uszu. Mają one na celu wyrównanie ciśnienia między uchem środkowym a otoczeniem. 

  • Mocny haust powietrza – Najprostszy i często najskuteczniejszy sposób. Należy nabrać ustami duży haust powietrza. Następnie przy zamkniętych ustach i zatkanym nosie należy tłoczyć powietrze, kierując je na tylną ścianę gardła. Powtarzać kilkukrotnie.
  • Wymuszone ziewanie – Równie prosta i skuteczna metoda. Należy starać się ziewać długo i „szeroko”, wciągając duże partie powietrza.
  • Żucie gumy lub twardego cukierka – Jeszcze przed lotem należy zaopatrzyć się w zapas gum lub cukierków miętowych i żuć je w trakcie podróży, zwłaszcza na kilkanaście minut przed lądowaniem.
  • Specjalne zatyczki – na rynku dostępne są również specjalne zatyczki, które mają pomagać w wyrównywaniu ciśnienia. Nie są one jednak tak skuteczne w przypadku wszystkich pasażerów.
  • Powolne picie wody – niektórzy odczuwają także ulgę dzięki powolnemu piciu płynów. Dodatkowo woda przeciwdziała odwodnieniu i pomaga w zachowaniu odpowiedniej wilgotności wewnątrz nosa.
  • Masowanie skroni i świeża woda – Są to sposoby, które nie zmniejszają bezpośrednio bólu głowy, ale poprawiają komfort i samopoczucie w trakcie bolesnego lądowania.

Zatrzymaj ból u niemowlaków

Silny ból głowy przy lądowaniu może zdarzyć się także dzieciom – Fot. Shutterstock

Należy pamiętać, że dzieci są bardziej narażone na ból w trakcie lotu niż dorośli. Dzieje się tak z powodu mniej rozwiniętego ucha środkowego, zwłaszcza przez węższe kanaliki. Opiekun musi więc sam zadbać o bezbolesne lądowanie najmniejszych pasażerów. Starsze dzieci powinny wykonywać czynności takie, jak dorośli pasażerowie.

W przypadku niemowlaków dobrze sprawdza się karmienie w trakcie bolesnych momentów lotu – startu, lądowania i zmiany wysokości. W trakcie lotu należy podawać dziecku częściej płyny oraz dać smoczek do żucia.

Dowiedz się więcej: Dlaczego nie możesz zasnąć w nowym miejscu? Jak temu zaradzić?, Boisz się lecieć? Zobacz jakie jest ryzyko zarażenia Covid-19 w samolocie

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

1 KOMENTARZ

  1. Kiedyś mierzyłem ciśnienie w kabinie samolotu podczas lotu – spadło do nawet 750 hPa. Ale przeważnie jest ok. 800-850 hPa. więc ok. 80% atmosferycznego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też