Tanie loty do Gruzji sprawiły, że stała się ona popularnym kierunkiem wycieczek Polaków. Legendarna gościnność, stoły uginające się pod ciężarem pysznego jedzenia i mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia – to znaki rozpoznawcze tego kraju. Jeśli chcecie zobaczyć i przeżyć jak najwięcej, musicie znaleźć sposoby na podróżowanie po Gruzji. Opcji jest wiele i każda sama w sobie gwarantuje niezapomniane przeżycia.
Marszrutki – sposoby na podróżowanie po Gruzji
Podstawowym gruzińskim środkiem transportu są tzw. marszrutki (od słowa marszruta – wytyczona trasa). To niewielkie busy, podobne to tych funkcjonujących u nas na Podhalu, w których za opłatą kierowca dowiezie Was do bliższego lub dalszego celu podróży. Kiedy już znajdziecie promocje na loty do Gruzji i znajdziecie się na miejscu, musicie znaleźć odpowiednią marszrutkę. Najczęściej odjeżdżają one z większych dworców lub dużych placów parkingowych w centrach miast i tam należy ich szukać. Za szybą każdego pojazdu odnajdziecie karteczkę z kierunkiem podróży. Jeśli chcesz wysiąść gdzieś po drodze, zapytaj i ustal z kierowcą czy jest to w ogóle możliwe. Busy po drodze zabierają każdego chętnego, wystarczy na trasie skinąć ręką na kierowcę. Jeśli spotka Was nieszczęście i brak miejsca siedzącego – nie załamujcie się. Kierowca z uśmiechem na ustach zaproponuje podróż na stojąco.
Marszrutki często nie mają rozkładów jazdy, a na trasie nie zatrzymują się nawet na przystankach autobusowych. Miejsca postoju zna lokalna społeczność i to jest najważniejsze. Jeśli znajdziecie się na prowincji, nie wahajcie się więc pytać – miejscowi na pewno wskażą Wam miejsce postoju i przybliżony czas przyjazdu. Drogi w Gruzji są średniej jakości, szczególnie w górach. W połączeniu z brawurowym stylem jazdy oraz swobodnymi zasadami przewozu pasażerów tworzy to niebezpieczną, ale tutejszą tożsamość transportową. Tak się tutaj jeździ, tak jeżdżą Gruzini, więc skorzystanie z marszrutki jest najlepszą okazją do kontaktu z nimi. Rozmowa z przyjacielsko usposobionymi mieszkańcami, czy obserwacja ich żywiołowego charakteru pozostanie niezwykłym wspomnieniem z wycieczki.
Pociągi
Bezpieczniejszym i bardziej przewidywalnym środkiem transportu po Gruzji są pociągi. Łączą one ze sobą największe miasta i funkcjonują w dzień i w nocy. Ze względu na niesprzyjające ukształtowanie terenu, linie kolejowe ułożone są zasadniczo na linii wschód-zachód. Dziś, tak jak loty do Gruzji, również podróżowanie po niej staje się coraz bardziej przyjemne i komfortowe. Po skandalach korupcyjnych z początku wieku i restrukturyzacji Kolei Gruzińskich, rozpoczęły one modernizację taboru i infrastruktury. W 2009 i 2015 roku do służby weszło 12 nowych pociągów w tym nowoczesne, piętrowe składy szwajcarskiej firmy Stadler (na trasie z Tbilisi do Batumi). Bilety na pociąg można zakupić zarówno w dworcowych kasach jak i w Internecie. Na stronach gruzińskich kolei można również sprawdzić aktualny rozkład jazdy.
Taksówki – sposób na podróżowanie po Gruzji
Ten rodzaj transportu jest równie popularny jak marszrutki. Warto wiedzieć, że taksówki w Gruzji są nimi zazwyczaj tylko z nazwy. Często nie mają oznaczeń Taxi, to po prostu prywatne samochody Gruzinów, którzy chcą dorobić rozwożąc turystów po atrakcjach. O ile w busach mamy z góry ustaloną stałą cenę za przejazd, tak w taksówce powinniśmy się targować. Kierowca na pewno spuści z proponowanej ceny, jeśli chwilę z nim ponegocjujemy. Warto też maksymalnie wypełnić taksówkę, szukając towarzyszy podróży, wśród innych turystów kręcących się na postoju. Koszty rozłożą się dzięki temu na więcej osób. Gruzińskie taksówki warto wybrać z jednego ważnego powodu. Kierowcy są skłonni poczekać na nas podczas zwiedzania a następnie zawieźć nas w kolejne miejsce. To wygodniejsza forma podróżowania w przeciwieństwie do chaotycznych i nieregularnych kursów marszrutek.
Wynajęcie samochodu
Jeśli chcecie uniezależnić się od publicznych form transportu, warto zastanowić się nad wypożyczeniem auta. Istnieje wiele wypożyczalni, które działają na lotniskach czy w centrach większych miastach. Podczas wynajmu koniecznie pamiętajcie o kilku rzeczach. Przede wszystkim zawsze czytajcie uważnie umowę najmu i rozważcie możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia samochodu. Szans na jego uszkodzenie będziecie mieli bardzo wiele… Gruzja honoruje polskie prawo jazdy, a ruch jest prawostronny i… to generalnie jedyne zasady, które pokryją się z podróżami po naszych krajowych drogach.
Gruzini jeżdżą dość brawurowo i często łamią przepisy. Dużym zagrożeniem są również zwierzęta, szczególnie po zmroku. Prowadzenia pojazdu nie ułatwiają także piesi, którzy są wszędzie i sami pchają się pod koła. Warto pamiętać także, że drogi w Gruzji są słabej jakości, a powszechnym zjawiskiem jest czasowe zamykanie odcinków ze względu na śnieżne, błotne lub kamienne osuwiska. Jeśli to nie zniechęciło Cię jeszcze do wyboru tego środka transportu – spróbuj! Bycie kierowcą w obcym kraju, szczególnie o tak odmiennej kulturze jazdy, na pewno będzie ciekawym doświadczeniem.