Tam nie leć. To najgorsze kierunki na podróż

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) raz na 2 lata wydaje ważny dla nas – podróżników raport. Ważny, bo pokazuje kraje, które są najlepszymi i najgorszymi kierunkami na podróż. Ranking obejmuje 140 krajów. Analizowany jest zestaw czynników jak i sytuacja polityczna, które umożliwiają zrównoważony rozwój sektora Travel & Tourism (T&T). Ten z kolei przyczynia się do rozwoju i konkurencyjności kraju.

Jak czytamy na stronie WEF – podróżowanie jest jedną z niewielu, czysto subiektywnych przyjemności w życiu. Jedni lubią podróżować każdego roku w to samo miejsce, inni wolą schodzić z utartych ścieżek. I właśnie z tego względu trudno jest dokładnie określić, co sprawia, że ​​kraj jest naprawdę warty odwiedzenia. Niektórzy ludzie są po prostu bardziej skłonni do podróżowania w zakątki odległej Afryki niż spędzania tygodnia w świetle Paryża. Jednak udaje się co 2 lata stworzyć ten ważny raport.

W rankingu krajów najlepiej przygotowanych na przyjęcie turystów pierwsze miejsce zajęła Hiszpania. Na drugim miejscu znalazła się Francja i kolejno: Niemcy, Japonia, USA, UK, Australia, Włochy, Kanada i Szwajcaria. Zjednoczone Emiraty Arabskie okazały się być najbardziej atrakcyjnym krajem Bliskiego Wschodu, a Mauritius zajmując 54. miejsce był najwyżej notowanym krajem w Afryce.

Indeks opracowano na podstawie pomiaru 90 indywidualnych wskaźników, które można podzielić na kategorie:

  • zrównoważony rozwój środowiska
  • zdrowie i higiena
  • zasoby naturalne i kulturowe
  • międzynarodowa otwartość

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) ostrzega, że wiele krajów znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym turystyki. Co to oznacza konkretnie? To, że ​​wzrost liczby odwiedzających zaczął zagrażać przeciążeniem lub zniszczeniem zasobów, które paradoksalnie przyciągały turystów.

Ale do rzeczy: oto najgorsze kierunki na podróż:

Sierra Leone, Afryka Zachodnia

Fot. Annie Spratt/ Unsplash

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Sierra Leone zachowanie szczególnej ostrożności. Nie można też wykluczyć ataków terrorystycznych. Występuje wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością – zwłaszcza w dużych miastach. Znane są przypadki napadów rabunkowych w taksówkach, a nawet w hotelach. Na drogach w całym kraju zdarzają się bandyckie napady. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe i gangi, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Sierra Leone nadal odbudowuje się po wieloletnim konflikcie. Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona.

Burkina Faso, Afryka Zachodnia

Fot. Pixabay

Państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Dawniej Górna Wolta, w 1984 prezydent Thomas Sankara nadał mu nową nazwę, która oznacza kraj prawych ludzi w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca rezygnację z podróży, które nie są konieczne na terytorium Burkiny Faso, w tym do stolicy kraju, Wagadugu.

W Burkina Faso występuje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Dochodzić może do ataków w centrach głównych miast – na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Możliwe są porwania o charakterze terrorystycznym. Odnotowuje się wzrost przestępczości pospolitej. Na głównych drogach krajowych dochodzić może do napadów bandyckich z użyciem broni. Ze względu na liczne kontrole policyjne należy zawsze mieć przy sobie paszport, a podczas kontroli zachować spokój i unikać prowokacyjnych zachowań.

Haiti, Karaiby

Fot. Sinjin Thomas/ Unsplash

Republika Haiti – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Graniczy z Republiką Dominikany. Od 7 lutego 2019 r. na terenie całego kraju organizowane są antyrządowe protesty. Dochodzi do starć pomiędzy siłami rządowymi a demonstrantami, w wyniku których rannych zostało kilkadziesiąt osób, odnotowano też ofiary śmiertelne. W związku z protestami możliwe są czasowe utrudnienia w ruchu oraz problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu. MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach na Haiti jest nielegalny. Osobom przebywającym na miejscu zaleca się stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie komunikatów na temat bezpieczeństwa.

Na całym Haiti, w tym w stolicy kraju, odnotowuje się wysoki poziom morderstw, napadów rabunkowych, włamań do samochodów i domów. Zdarzały się przypadki napaści na turystów przez uzbrojone osoby podszywające się pod policjantów, porwań dla okupu oraz napaści na przyjezdnych na drodze prowadzącej do/z lotniska.

Haiti leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami.

Angola, Afryka Środkowa

Fot. Yolande Conradie/ Unsplash

Angola to państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do prowincji Kabinda (poza stolicą prowincji), w szczególności na tereny bezpośrednio graniczące z Republiką Konga i Demokratyczną Republiką Konga. Operują tam uzbrojone grupy separatystyczne i dochodzić może do napadów.

MSZ zaleca również rezygnację z podróży, które nie są konieczne do prowincji Lunda Norte i Lunda Sul, w których wydobywane są diamenty. Władze miejscowe mogą wprowadzać tam czasowe restrykcje w poruszaniu się. Na pozostałym terytorium Angoli zaleca sie zachowanie szczególnej ostrożności, w związku z podwyższonym poziomem przestępczości pospolitej, a także wysokim ryzykiem sanitarno-epidemiologicznym. W Luandzie, w tym na plażach oraz na głównych szlakach komunikacyjnych dochodzić może do napadów i kradzieży.

Poważnym niebezpieczeństwem w głębi kraju są miny – pozostałość z okresu działań wojennych. Nie wolno zbaczać z regularnie uczęszczanych dróg. Nie wszystkie pola minowe są wyraźnie oznaczone (warto zasięgnąć opinii mieszkańców).

Mauretania, Afryka

Fot. Pixabay

Mauretania, nazwa oficjalna Islamska Republika Mauretańska – państwo w północno-zachodniej Afryce, nad Atlantykiem. Graniczy z Senegalem, Mali, Algierią i Saharą Zachodnią. Znaczną część kraju stanowią pustynne terytoria saharyjskie. Mauretania jest państwem zagrożonym terroryzmem. Na terenie całego kraju, a w szczególności przy granicy z Mali, może dochodzić do napadów rabunkowych na drogach oraz porwań o charakterze kryminalnym i terrorystycznym.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.

Demokratyczna Republika Konga, Afryka Środkowa

Fot. Pixabay

Drugie co do wielkości państwo Afryki, położone w jej środkowej części, w dorzeczu rzeki Kongo, u której ujścia posiada 37 km dostępu do Oceanu Atlantyckiego. Nazwa, oznaczająca myśliwy, pochodzi od ludu Bakongo. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do następujących prowincji Demokratycznej Republiki Konga:

  • Kasai, Kasai-Central, Kasai-Oriental;
  • Nord-Ubangi, Sud-Ubangi, Bas-Uele, Haut-Uele;
  • Ituri, Nord Kivu, Sud Kivu, Maniema, Tanganyika, północna część Haut-Lomami,
  • a także na pozostałe terytorium DRK, w tym do stolicy, Kinszasy

Od sierpnia 2018 r. w prowincjach Nord Kivu i Ituri trwa epidemia wirusa ebola. W związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowań w Goma – największym mieście regionu – (17 lipca 2019 r) Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała epidemię jako zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Aktualne informacje o epidemii są dostępne na stronie WHO (https://www.who.int/ebola/en/).

W wielu miejscach działają uzbrojone grupy, które dopuszczają się zabójstw oraz porwań cudzoziemców. Podróżowanie do tych prowincji może wiązać się z zagrożeniem życia. W stolicy kraju wzrosła przestępczość pospolita, w tym liczba napadów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta. Należy unikać poruszania się w pojedynkę i pieszo, zwłaszcza w nocy. Trzeba wystrzegać się fałszywych kontroli policyjnych, które często okazują się próbą kradzieży. W trakcie kontroli zaleca się przedstawianie władzom miejscowym tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów.

Burundi, Afryka Wschodnia

Fot. Pixabay

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca rezygnację z podróży, które nie są konieczne na terytorium Burundi, w tym do stolicy, Budżumbury. Sytuacja polityczna w Burundi pozostaje napięta i nie można wykluczyć nagłej eskalacji. W nieodległej przeszłości dochodziło w Burundi do krwawych zamieszek i starć z siłami zbrojnymi. Na obszarach przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga i częściowo z Rwandą dochodzić może do starć sił zbrojnych z rebeliantami i przemytnikami. W parkach narodowych dochodziło w przeszłości do operacji sił zbrojnych. Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych. W Bużumburze turyści mogą paść ofiarą licznych przestępstw pospolitych (kradzieże pieniędzy, szczególnie podczas pobierania gotówki w bankomatach, kradzieże kieszonkowe, włamania i kradzieże samochodów). Należy unikać poruszania się po zmroku. Zdarzają się też napady na biura i domy cudzoziemców pracujących w instytucjach pomocowych i przedstawicielstwach firm zachodnich.

Liberia, Afryka Zachodnia

Fot. Adrianna Van Groningen/ Unsplash

To państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Liberii zachowanie szczególnej ostrożności. Na terenie całego kraju występuje zagrożenie napadami rabunkowymi. Nie można też wykluczyć ataków terrorystycznych. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży. W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona.

Czad, Afryka Środkowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże na terytorium Czadu. Występuje tam wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi ze strony islamskich ekstremistów, w tym Boko Haram. Dochodzić może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Nie można wykluczyć porwań o charakterze terrorystycznym. W dużej części kraju mogą mieć miejsce operacje sił zbrojnych. Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych. Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów i z ochroną. W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.

Jemen, Środkowy Wschód

Fot. Ramzi Alshaikh/ Unsplash

Na końcu listy 140 krajów znajduje się Jemen. Nie bez powodu. Tragiczna sytuacja w kraju ciągnie za sobą dziesiątki tysięcy żyć. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Jemenie zginęło już 10 tys. osób. Dane te są jednak od długiego czasu nieaktualne. Aktywiści szacują, że wojna pochłonęła życie ok. 100 tys. Jemeńczyków. Organizacje pozarządowe mówią o dziesiątkach tysięcy dzieci, które zmarły z niedożywienia. Polska Akcja Humanitarna założyła w Jemenie stałą misję. Obecnie w Jemenie trwa jedna z największych katastrof humanitarnych na świecie. Pomocy potrzebuje aż 80 proc. mieszkańców (24 miliony), 20 milionów ludzi jest zagrożonych głodem, 7,5 mln nie wie, kiedy zje kolejny posiłek. Nie wspominając o dzieciach. A do tego zalegające na ulicach śmieci, które w tropikalnym klimacie stanowią poważne zagrożenie epidemiologiczne.

Jemen to państwo położone w południowo-zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim, oraz na archipelagu Sokotra we wschodniej Afryce. Jemen graniczy od północy z Arabią Saudyjską, a od wschodu z Omanem. Od południa ma dostęp do Morza Arabskiego i Zatoki Adeńskiej, a od zachodu Morza Czerwonego.

źródło: Informacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych i WEF

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

30 KOMENTARZE

  1. Jeśli ktoś wybiera się indywidualnie do krajów gdzie ambasada dla danego kraju jest w Abuja,to trzeba mieć świadomość,że oni skutecznie robią wszystko ,by nie pomagać.W razie kradzieży lub napaści …zapomnijcie ,że ktoś pomoże.

  2. Kamerun jest całkiem bezpieczny, ale nie na 100%.O pomocy ze strony Polskiej Ambasady-zapomnijcie.

  3. Taki piękny Jemen, a taka tragedia! Sąsiedzi nie pomagają, a niektórzy wręcz przeszkadzają. Bardzo smutne.

  4. Większość to niestety Afryka. Jak to jest? My nie możemy tam jeździć, bo kradzieże, bo zło, bo brudno, bo zamachy. Ale przybysze z tamtych stron to już ubogacajacy kulturowo przybysze. Ś. P. Prof Wolniewicz mówił jasno, dobitnie i nie owijał w bawełnę- to są najeźćcy. Najgorsze jest to, że jak już zdobędą to, co chcą, kiedy już zrabuja co się da, zrobią z Europy drugą etniczną Afrykę, będą siedzieć na chodnikach, palić haszysz, pić kawę i się mnożyć na potęgę.

    • A my białasy będziemy na nich zapier…. Biała rasa od wieków rządzi światem,czyżby nagle dała się tak po prostu wydymać jakimś prymitywnym przybyszą z Afryki??? myślę że ta emigracja ma drugie dno o którym przeciętny Kowalski nie zdaje sobie sprawy.

  5. Michale,
    Oni już się mnożą, a przy pobłażliwości i nawet pomocy naszych obłudnych władz będzie ich coraz więcej i będą się domagać praw i będą je dostawać, potem ich dzieci będą zajmować wysokie stanowiska w mediach, w sądownictwie i w polityce. Kto wtedy będzie uczcił pamięć naszych bohaterów narodowych, powstańców, żołnierzy wyklętych, ofiar niemieckiego, rosyjskiego i ukraińskiego ludobójstwa?
    Zczeźniemy, jak neandertalczycy??…

  6. Kto robił ten raport ,jakie Niemcy i Francja !!!! Mydlenie oczu . Może niech dodadzą jeszcze że w Polsce jest niebezpieczne.

    • Byłam 2 tygodnie temu, żadnych problemów nie doświadczyłam, można poruszać się samemu po zmroku. Przybyszów afrykańskiego pochodzenia można napotkać zwłaszcza w miejscach remontowanych dróg gdzie takowi pracują, ale żadne krzywe akcje mi się nie przytrafiły ?

  7. I takich kazdego dnia przyjmuje Europa, tylko po co I ilu jeszcze..na koncu my wrocimy do afryki bo nie bedzie juz miejsca dla nas w europie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też