Tego nie rób na lotnisku! Top 10 zachowań, którymi napytasz sobie biedy

Niezależnie od tego czy pierwsza podróż samolotem jeszcze przed Tobą czy jesteś już stałym bywalcem podniebnych przestworzy, musisz zjawić się na lotnisku. A tu obowiązują odpowiednie zasady. Dobrze wiedzieć czego na pewno nie wolno robić, aby nie przysporzyć sobie kłopotów i nie zakłócić spokoju innym podróżnym. Złamanie niektórych zasad grozi wysoką grzywną, a nawet aresztem. Codziennie przez lotniska przewijają się miliony osób, warto więc zastosować się do przepisów, aby nie utrudnić sobie ani innym życia. W obecnych czasach luźne zachowanie na lotnisku jest niewskazane… Specjalne odprawy, podwyższone standardy dbania o bezpieczeństwo – to wszystko sprawia, że nie ma tu miejsca na żarty. Bo przecież chodzi tu o życie tysięcy osób. We współpracy z wrocławskim portem stworzyliśmy dla Ciebie listę, która podpowie, czego nie robić, żeby nie mieć kłopotów.

Nie pozostawiaj bagażu bez opieki

Bagaż na lotnisku
Fot. Shutterstock

Pamiętaj, żeby nigdy nie pozostawiać bagażu bez opieki. Taki traktowany jest przez pracowników portu jako potencjalne zagrożenie i powoduje przeprowadzenie odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Zdarza się nawet, że pirotechnicy z Grupy Interwencji Specjalnych muszą interweniować aż kilka razy podczas jednego weekendu. Tak było w przypadku Okęcia, kiedy łącznie ewakuowano aż 1300 osób. Przyczyną interwencji mundurowych były pozostawione bez opieki bagaże.

Pracownicy wrocławskiego lotniska tłumaczą:

Bagaże i przedmioty pozostawione bez opieki zostaną usunięte oraz mogą być zneutralizowane przez uprawnione służby ochrony na koszt ich właścicieli lub użytkowników.

Nie rób zdjęć i nie filmuj

Ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem Patrol – 18
Fot. Materiały prasowe Rzeszów Airport

Na terenie portu lotniczego zabrania się fotografowania lub filmowania:

  • infrastruktury lotniska
  • czynności rozpoznania pirotechnicznego i działań ratowniczych
  • stanowisk kontroli bezpieczeństwa oraz stanowisk kontroli paszportowej i kontroli dokumentów
  • funkcjonariuszy i pracowników realizujących wyżej wymienione zadania, bez stosownego zezwolenia wydanego przez zarządzającego lotniskiem i właściwego organu wykonującego wymienione zadania

Nie mów słowa – bomba

Mężczyzna w kajdankach
Fot. Shutterstock

Pracownicy lotniska zapewne mają poczucie humoru, ale odradzamy sprawdzanie jego granic. Używanie słowa bomba w tym miejscu jest po prostu zabronione. Straż Graniczna apeluje o rozwagę i ostrzega przed nieodpowiedzialnym zachowaniem w portach lotniczych. Może czytałeś już jeden z naszych artykułów: Wypowiedział na lotnisku to słowo! Teraz będzie musiał zapłacić 500 zł kary. Innym razem jeden z mężczyzn na lotnisku Chopina nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji i zażartował, że może mieć bombę w bagażu. Funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej podjęli działania wobec pasażera. Na miejsce przybyli pirotechnicy. Sprawdzali torbę mężczyzny i jego osoby towarzyszącej w poszukiwaniu przedmiotów lub urządzeń, które mogłyby być potencjalnym zagrożeniem. Wszczęto również sprawę o wykroczenie. Mężczyzna nie mógł już wejść na pokład samolotu. Za ten żart odpowiedział przed sądem z art. 66 § 1 kw.

Rozdział IX Wykroczenia przeciwko instytucjom państwowym, samorządowym i społecznym:
Art. 66. § 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych. § 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

Nie wnoś na lotnisko broni i materiałów niebezpiecznych

Fot. Shutterstock

Na terenie portu lotniczego zabrania się wnoszenia oraz posiadania, bez stosownego zezwolenia broni, materiałów niebezpiecznych (palnych, wybuchowych, promieniotwórczych, żrących, trujących lub innych przedmiotów) mogących stanowić zagrożenie dla lotnictwa cywilnego i bezpieczeństwa osób lub infrastruktury lotniskowej. Kosztami usunięcia, ewentualnej neutralizacji wyżej wymienionych materiałów lub przedmiotów obciążona zostanie osoba wnosząca lub posiadająca je na terenie Portu Lotniczego.

Nie wprowadzaj zwierząt

pies na wakacjach w samolocie z biletem w zębach
Fot. Shutterstock

Zabrania się wprowadzania na teren terminali pasażerskich zwierząt. Wyjątkiem są przypadki:

  • nadawania ich do przewozu lotniczego
  • wprowadzania psów, które są przewodnikami osób niepełnosprawnych
  • wprowadzania psów wykonujących czynności służbowe i będące własnością Straży Granicznej lub Policji.

Wszystkie zwierzęta na terenie Portu Lotniczego powinny przebywać pod stałym nadzorem ich właścicieli lub opiekunów. Powinny być też odpowiednio zabezpieczone, aby nie zagrażały zdrowiu lub życiu innych osób, a także nie zanieczyszczały terenu lotniska.

Nie zbieraj pieniędzy

Fot. K-hsu, Unsplash

Na terenie lotniska nie wolno też prowadzić zbiórek pieniężnych, działalności gospodarczej, reklamowej, akwizycyjnej lub innej bez
zgody Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Wrocław S.A.

Nie oszukuj

Kontrola na lotnisku przy odprawie
Fot. Shutterstock

Na lotnisku również zabrania się omijania lub usiłowania ominięcia kontroli bezpieczeństwa, kontroli dostępu oraz przekraczania lub forsowania drzwi, ogrodzeń, barier ochronnych oraz nieuzasadnionego użycia przycisków awaryjnego otwierania drzwi. Możesz zostać ukarany również za zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz utrudniania lub uniemożliwiania wykonywania obowiązków personelowi lotniska i organom porządkowym

Uwaga na pojazdy

Fot. Materiały prasowe

Nie wolno również pozostawiać pojazdów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Portu Lotniczego. Pojazdy takie będą usunięte oraz mogą być poddane czynnościom kontrolnym i neutralizacyjnym przez
uprawnione służby na koszt i ryzyko ich właściciela lub użytkownika.

Nieobyczajne wybryki

ludzie w terminalu na lotnisku we Wrocławiu
Fot. Port Lotniczy Wrocław

Jeśli nie chcesz mieć kłopotów to pamiętaj, że na lotnisku zabronione jest też:

  • Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu – za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych, żebranie, a także wnoszenie i zażywanie środków odurzających i substancji psychotropowych
  • Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz zanieczyszczanie terenu lotniska, a także zachowanie niezgodne z ogólnie przyjętymi normami i wywołujące zgorszenie
  • Zachowanie określone w kodeksie wykroczeń, w szczególności nieobyczajne wybryki i umieszczanie nieprzyzwoitych napisów lub używanie nieprzyzwoitych słów w miejscu publicznym

Drony i lasery

Mężczyzna z dronem
Fot. Shutterstock

Drony na lotnisku to nie jest dobry pomysł. Są szczególnym zagrożeniem dla samolotów w fazie zarówno lądowania, jak i startu. Bezmyślność właścicieli bezzałogowych statków powietrznych (UAV) czasem naprawdę zadziwia. Nie można latać w pobliżu lotnisk i lądowisk, bezpośrednio nad ludźmi, budynkami oraz drogami. Pisaliśmy już o tym, jak ktoś przeleciał dronem nad lądującym samolotem! Później swój film zamieścił w sieci i był poszukiwany przez policję. Innym razem po incydentach z dronami, lotnisko w Oslo musiało zostać zamknięte. W minionym roku tylko w ciągu jednego tygodnia drony zablokowały lotnisko Changi w Singapurze i przyczyniły się do dużych opóźnień lotów. Ze względu na stale zwiększającą się liczbę przypadków przelotów dronów przez strefę zamkniętą, powołana została w Singapurze specjalna jednostka policji. Jedynym celem pracujących w niej policjantów jest szybkie łapanie osób sterujących dronami. Łamiącym prawo grozi rok więzienia i grzywna w wysokości ok. 75 000 zł. Ale to nie jedyny problem.

Urząd Lotnictwa Cywilnego prowadził kampanię i ostrzegał: za bawienie się silną wiązką lasera grożą kary. Na lotniskach zabrania się emitowania lub powodowania emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku samolotu w sposób, który może spowodować oślepienie lub wystąpienie poświaty. Może to doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia i zdrowia załogi i pasażerów na jego pokładzie.

Piotr Samson, prezes ULC, powiedział:

Pilot podczas podchodzenia do startów i lądowania musi być maksymalnie skupiony na przyrządach i w momencie, kiedy dostaje ostry sygnał laserem w oczy, traci orientację i widzialność. Szczególnie w ostatniej fazie lądowania, kiedy lot wykonywany jest manualnie, nie w automacie, kiedy wszystko jest w rękach pilota.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też