To koniecznie musisz wiedzieć przed lotem, żeby się nie stresować! 11 punktów do odhaczenia

Obecnie podróżowanie wydaje się nieco bardziej skomplikowane na pierwszy rzut oka. Jednak nie jest tak źle. Mimo, że procedury trochę się zmieniły, to jednak latanie wciąż jest piękne! Czasem po prostu boimy się rzeczy nieznanych – w wielu przypadkach, by pozbyć się strachu należy przekonać się, że ma on jedynie wielkie oczy. Przed wylotem pamiętaj o paru punktach, żeby zmartwienia kłębiące się w głowie nie przeszkadzały ci cieszyć się podróżą. Warto też zmierzyć się z kilkoma mitami, które tylko mieszkają w głowie. To do dzieła! Miej spokojną głowę i wtedy przeglądaj tanie loty.

Sprawdź informacje dla podróżnych na MSZ

W dziale informacji dla podróżnych znajdziesz przydatne rzeczy przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. Wszyscy starają się, aby w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne dla kraju, który chcesz odwiedzić. Obecnie sytuacja jest dość dynamiczna. Kraje w Europie powoli otwierają się na turystów. Jednak nie wszystkie. Przed wylotem sprawdzaj dokładnie, czy i jakie restrykcje panują tam, gdzie chcesz spędzić parę dni.

Unsplash

Sprawdź stronę Komisji Europejskiej

Screen ze strony Komisji Eurpejskiej

Odwiedź stronę Komisji Europejskiej na której znajdziesz aktualne informacje niezbędne do planowania podróży i wakacji w Europie. Re-open UE zawiera informacje na temat różnych obowiązujących środków, w tym na temat wymogów dotyczących kwarantanny i testów dla podróżnych, unijnego certyfikatu cyfrowego COVID, który pomoże Ci skorzystać z prawa do swobodnego przemieszczania się, oraz mobilnych aplikacji do ustalania kontaktów zakaźnych i ostrzegania w związku z koronawirusem. Informacje te są często aktualizowane i dostępne w 24 językach. Powinno to pomóc zaplanować podróż po Europie, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i zdrowie.

Kraje UE uzgodniły skoordynowane podejście do ograniczania swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Obejmuje to kod kolorystyczny do klasyfikacji regionów w oparciu o sytuację epidemiologiczną w tym państwie.

Re-open EU jest również dostępna jako aplikacja mobilna! Warto też śledzić bieżące informacje na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews.

Jak zdobyć Unijny Certyfikat Covid?

Obecnie najłatwiejszy sposób podróżowania stoi przed osobami w pełni zaszczepionymi i posiadającymi paszport covidowy. Jak go zdobyć?

Bezpośrednio przez obywatela:

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
  • Aplikacja mojeIKP (po 25 czerwca)
  • Aplikacja mObywatel (po 25 czerwca)

W podmiotach leczniczych:

  • Aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl
  • W punktach szczepień
  • Od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej

Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Pełne szczepienie w Unii Europejskiej będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa polska Ambasada lub Konsulat

Fot. William Iven/ Unsplash

Najlepiej sprawdzić takie informacje i poznać polskie przedstawicielstwa na świecie. Warto też zapoznać się z informacjami, w jakich kwestiach może pomóc ci konsul, a w jakich nie będzie to możliwie.

Pamiętaj, że konsul:

  • nie reguluje zobowiązań finansowych, takich jak: długi, grzywny, mandaty, koszty postępowania sądowego, w tym usług adwokata itp.,
  • nie pełni funkcji adwokata i nie zaangażuje w Twoim imieniu miejscowego prawnika,
  • nie świadczy usług, które wykonują biura turystyczne, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz firmy transportowe (nie dokonuje np. zmiany rezerwacji Twojego biletu jeśli odwołany zostanie lot),
  • nie pośredniczy w uzyskaniu zgody na zatrudnienie oraz w poszukiwaniu miejsca zakwaterowania,
  • nie podejmuje interwencji w przypadku konfliktów wynikających z niewywiązywania się z zawartych przez Ciebie umów cywilnoprawnych (dotyczących np. stosunku pracy, zakupu usług turystycznych, biletu lotniczego, itp.)

Śledź na Twitterze kanał Polak za granicą

Pixabay

Informacje i ostrzeżenia dla podróżujących Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Czytaj przed każdą podróżą i bądź na bieżąco! https://odyseusz.msz.gov.pl

To serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz” dla tych, dla których dalekie podróże, peregrynacje, długi pobyt za granicą stanowią znaczną część ich życia czy działalności zawodowej. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z tobą kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. System “Odyseusz” umożliwi również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych. Zgłoszenie swojego pobytu jest dobrowolne. Można tego dokonać na dwa sposoby: proste zgłoszenie podróży lub założenie profilu w systemie. Jeśli sporadycznie wyjeżdżasz za granicę, polecamy proste zgłoszenie bez zakładania profilu. Zgłoszenie takie będzie archiwizowane w ciągu 14 dni od zakończenia podróży.

Pieniądze i dokumenty w podróży

świnka skarbonka z pieniędzmi
For. Shutterstock

Upewnij się, że posiadasz wystarczające środki na wypadek nieprzewidzianych i nagłych wydarzeń. Wyposaż się w więcej niż jeden środek płatniczy (np. gotówka, karta debetowa, karta kredytowa, karta pre-paid, karta wielowalutowa). Zawsze warto posiadać alternatywny sposób płatności, gdyby transakcja kartą okazała się niemożliwa.

Każdorazowo dobrą praktyką jest wykonanie kopii wszystkich ważnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy na wypadek potencjalnego zagubienia ich podczas podróży. Koniecznie należy zachować je w oddzielnym bagażu, zaś kopie zostawić w domu. Pozwoli to uniknąć kłopotów proceduralnych przy wyrabianiu nowych dokumentów i zachować spokój w sytuacji, gdy znajdujesz się na przykład na drugim końcu świata.

Fora internetowe i grupy na FB

Fot. Dephositphhotos

Przejrzyj fora internetowe poświęcone podróży do kraju, który planujesz odwiedzić – zawierają one wiele cennych informacji na temat bezpieczeństwa, przemieszczania się i lokalnych obyczajów. Obecnie jest wiele różnych grup na FB, gdzie możesz dołączyć np. Polacy we Włoszech, Polacy na Bali itp. Tam możesz uzyskać najświeższe informacje.

Krążenie samolotu nad lotniskiem

Fot. e-t-t-t-o-aLorfvM24xw/ Unsplash

Wiele osób niepokoi się, gdy samolot długo krąży nad lotniskiem. Wydaje im się wtedy, że doszło do jakiejś awarii i maszyna nie może bezpiecznie wylądować. To nieprawda.

Długie oczekiwanie w kolejce do lądowania jest zupełnie normalne. Im lotnisko większe, tym to bardziej prawdopodobne. Takie powietrzne kolejki do lądowania tworzą się, jeśli samoloty z jakichś powodów nie trzymają się dokładnie rozkładu: przylecą za szybko lub za późno z jakiegokolwiek powodu. Wtedy jednocześnie potrzebuje wylądować kilka maszyn, ale by procedura przebiegła bezpiecznie, trzeba czekać na swoją kolej. Krążenie to nosi nazwę holdingu.

Burza podczas lotu

Pixabay

Wiele osób wierzy, że jeśli podczas burzy w samolot uderzy piorun, zwiastuje to natychmiastową katastrofę. Sądzą, że piloci zawsze muszą omijać burze, a turbulencje oznaczają, że zaraz stanie się coś złego. Turbulencje w samolocie to rzecz normalna. Samolot jest tak skonstruowany, że takie chwilowe niedogodności nie uszkadzają maszyny. Oznacza to co prawda dyskomfort dla pasażerów, ale prawdopodobne wystąpienie turbulencji nie jest powodem, by koniecznie zmieniać kurs.

Jeśli większe burze podczas lotu można ominąć bez większych strat czasu i paliwa, piloci mogą się na to zdecydować. Jeśli jednak wszędzie dookoła jest burza i za bardzo nie ma innego wyjścia niż przez nią przelecieć, nie oznacza to nic złego. Piorun może uderzyć w samolot, ale konstrukcja jest na to odporna. Nie wywoła to żadnych zniszczeń. Musimy jedynie pamiętać, by zapiąć pasy dla własnego bezpieczeństwa: choćby po to, żeby się w coś nie uderzyć.

Pij wodę podczas lotu

kobieta pije wodę w samolocie
Fot. Shutterstock

Nawodnienie jest ważne w każdej sytuacji, nie tylko podczas lotu samolotem. Po przejściu kontroli na lotnisku zaopatrz się w butelkę wody mineralnej i nie zapomnij z niej korzystać. Możesz też poprosić załogę pokładową o kubeczek wody w każdej sytuacji. Pij ją małymi łykami, zwłaszcza jeśli denerwujesz się przed startem. W sytuacjach stresowych często zapominamy o nawadnianiu się, a tracimy więcej wody choćby pocąc się. Może to spowodować między innymi ból głowy, czyli coś, czego życzysz sobie najmniej w tej sytuacji.

Sprawdź, co możesz mieć w bagażu podręcznym

młode kobiety z walizkami cieszą się na lotnisku na wakacjach
Fot. Shutterstock

Sporo osób, które nigdy wcześniej nie latały samolotem, już na lotnisku muszą się pozbywać części swoich kosmetyków. Powodem jest niezrozumienie lub przegapienie wymogu dotyczącego możliwości przewożenia cieczy o limitowanej pojemności, wynoszącej 100 ml. Oznacza to, że każdy pojemnik, tubka czy buteleczka nie mogą przekroczyć tej wartości, a co więcej, nie ma znaczenia, że np. w tubce z pastą do zębów o pojemności znajduje się tylko jej połowa. Warto także upewnić się, że każdy pojemnik ma wyraźną informację o pojemności. Jeśli takowej nie ma, przedmiot ten nie przejdzie przez kontrolę.

Akcja ULC:  Nie musisz mieć super mocy, żeby bezpiecznie spakować bagaż. Wystarczy wejść na www.ulc.gov.pl lub https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/ i sprawdzić co możesz spakować w podróż❗️

Zatem zanim rozpoczniesz podróż lotniczą upewnij się, czy jesteś do niej odpowiednio przygotowany. Zapoznaj się z przygotowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego przewodnikiem dla pasażerów.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też