Wiele osób pracuje na międzynarodowych rynkach, wiele razy wyjeżdżając w różnego rodzaju delegacje lub pracując przez pewien czas zagranicą. W czasie pandemii wiele osób wróciło do swoich krajów. A obecny stan uświadamia, że wysyłanie i utrzymywanie pracowników na międzynarodowych zleceniach jest ogromną odpowiedzialnością i trudnym zadaniem do zarządzania. Największa amerykańska firma HR przygotowała ranking miast, w których koszty utrzymania pracowników są najwyższe. Utworzono go na podstawie wyliczenia wydatków obejmujących 200 podstawowych produktów, potrzebnych do utrzymania pracownika zagranicą. W związku z epidemią oddzielnie podsumowano także wydatki na środki higieniczne.
Jak informuje CNN, ranking został stworzony przez firmę Mercer (największą amerykańską agencję zajmującą się zarządzaniem zasobami ludzkimi i outsourcingiem pracowników) analizując dane zgromadzone do końca marca 2020 roku. Ma on pomóc w ustalaniu wynagrodzenia dla pracowników, którzy są wysyłani zagranicę. Wzięto w nim pod uwagę 209 miast z całego świata, będących popularnym celem międzynarodowych firm.
Oczywiście trzeba pamiętać, że do wzrostu kosztów utrzymania pracownika na emigracji przyczyniają się różne czynniki:
- wahania kursów walut
- koszt inflacji towarów i usług
- ceny zakwaterowania
6 z 10 najdroższych miast zestawienia znajduje się w Azji. Jeśli chodzi o Europę, to jeden kraj szczególnie wpisał się w pierwszą dziesiątce aż z 3 miastami.
Na końcu listy znalazły się: Tunis (209), Windhoek w Namibii (208) i Taszkent w Uzbekistanie (207).