Brytyjska firma Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowała najnowszy raport Worldwide Cost of Living 2022. Dzięki niemu możemy poznać najtańsze miasta świata 2022 roku! Ranking jest publikowany rokrocznie. W tym roku pod uwagę wzięto aż 172 miasta na całym świecie. Analiza dotyczyła około 200 produktów i usług, m.in. cen żywności i ubrań, kosztów transportu i edukacji, kosztów życia codziennego, cen paliw czy wysokości wynagrodzenia.
W ciągu roku ceny w największych miastach świata liczone w lokalnych walutach wzrosły średnio o 8,1 proc. To największy wzrost od dwóch dekad oznaczający światowy kryzys kosztów utrzymania wywołany m.in. wojną w Ukrainie.
Utworzony w 1946 roku EIU stał się cennym komentatorem, interpretatorem i prognostykiem zjawiska globalizacji, umożliwiając przedsiębiorstwom, firmom finansowym, instytucjom edukacyjnym i rządom efektywne planowanie niepewnej przyszłości. A ranking oferuje dogłębny wgląd i analizę rozwoju gospodarczego i politycznego w coraz większym stopniu złożonego środowiska globalnego. Firma wskazuje szanse, trendy i zagrożenia w skali światowej i krajowej.
Największe wzrosty w indeksie dotyczyły ceny litra benzyny, która wzrosła średnio o 22 proc rok do roku. Z kolei ceny gazu i elektryczności wzrosły średnio o 29 proc. w lokalnych walutach w miastach Europy Zachodniej, powodem są próby odcięcie się od rosyjskiej energii.
W związku z ograniczeniami w handlu spowodowanymi sytuacją w Ukrainie inflacja żywności i artykułów gospodarstwa domowego również była wysoka. Ceny towarów i usług rekreacyjnych w lokalnej walucie spadły, co jest efektem słabszego popytu.
Jak zatem wygląda pierwsza dziesiątka najtańszych miast do życia 2022? Zobacz: