Planujesz krótki wypad na zwiedzanie miasta? Tzw. citybreaki stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Można pozwiedzać muzea, spacerować po najciekawszych ulicach, spróbować lokalnego jedzenia i wczuć się w klimat. Jednak jakiekolwiek byłyby kryteria, wg których wybierasz miejsce na kolejny citybreak, zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo.
The Economist Intelligence Unit opublikował właśnie swoje badania dotyczące poziomu bezpieczeństwa w różnych krajach na świecie. Pod uwagę wzięto 60 miast, a wśród głównych kryteriów były m.in. bezpieczeństwo osobiste, cyfrowe, zdrowotne oraz związane z infrastrukturą.
Okazuje się, że w ostatnich latach zmieniło się podejście turystów do bezpieczeństwa w trakcie podróży. Brane pod uwagę są nie tylko kwestie terroryzmu, ale również tego, czy i w jaki sposób miasto jest w stanie wrócić do normy po takich wydarzeniach. Podróżnicy zaczęli najwyraźniej zdawać sobie sprawę z faktu, że akty terroryzmu mogą się wydarzyć wszędzie, a najważniejsze jest to, jakie zabezpieczenia są w danym mieście wprowadzane nawet jeśli już po czasie. Dodatkowo zaczęli uwzględniać swoje bezpieczeństwo cybernetyczne (ochrona danych, zabezpieczenia cyfrowe).
Okazuje się na szczycie listy znalazło się Tokio, czyli jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie! Na 100 możliwych punktów zebrało aż 92. Tuż za nim znalazł się Singapur z 91,5 pkt, a podium zamknęło kolejne japońskie miasto: Osaka (90,9 pkt). Pierwsza trójka najbezpieczniejszych miast na świecie nie zmieniła się od 4 lat.
W rankingu znalazły się również miasta europejskie. Na czwartym miejscu znalazł się Amsterdam, a na 8. Kopenhaga. Największy spadek odnotował Hong Kong: z 9. znalazł się na 20. miejscu. Przyczyną są oczywiście masowe protesty, jakie mają miejsce na ulicach tego miasta już od kilku miesięcy).
- Tokio, Japonia
- Singapur
- Osaka, Japonia
- Amsterdam, Holandia
- Sydney, Australia
- Toronto, Kanada
- Waszyngton, USA
- Kopenhaga, Dania
- Seul, Korea Południowa
- Melbourne, Australia
Po drugiej stronie skali znalazły się najbardziej niebezpieczne miasta. Nikogo raczej nie zdziwi, że w tym przypadku na prowadzenie wysunęło się Lagos w Nigerii, a tuż zza nim jest Caracas w Wenezueli, Yangon w Myanmar, Karaczi w Pakistanie i Dhaka w Bangladeszu.