Treść strony

Treść główna

Poznajcie podróżującą parę, która świat zwiedza w czerwonym busie

Poznajcie podróżującą parę, która świat zwiedza w czerwonym busie

W związku ze zbliżającym się nieuchronnie Euro 2012 zainteresowanie piłką nożną zdaje się wciąż wzrastać. Jak wyglądają przygotowania do mistrzostw w Polsce wszyscy niestety wiemy. Nie mamy zbyt wiele stadionów, którymi moglibyśmy się pochwalić. W takim razie pozostaje nam popatrzeć z zazdrością na innych. Jakie są najlepsze stadiony świata? Subiektywny ranking stadionów poniżej, kolejność bez znaczenia.

Allianz Arena

Swoją podróż rozpocznijmy sąsiadów, tj. południowej części Niemiec. To właśnie tu znajduje się Allianz Arena, stadion Bayernu oraz TSV 1860, drużyn z Monachium. Całkowita pojemność stadionu to 69 901 (miejsca siedzące i stojące). Jego otwarcie miało miejsce 30 maja 2005 r. i jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych na świecie. Dach i fasada stadionu zbudowane są z blisko 3 tysięcy cienkich, foliowych poduszek napełnionych powietrzem, co daje kosmiczne wrażenie – to największa foliowa konstrukcja na świecie, co ciekawe może być podświetlona. Podczas mistrzostw świata w 2006 r. rozegrano tu sześć meczów.

Wembley

Legendarny angielski stadion narodowy zlokalizowany jest w Londynie. Obiekt, na którym możemy obserwować rozgrywki powstał w latach 2003 – 2006 na miejscu starego stadionu. Budowie Wembley towarzyszyło wiele kontrowersji (koszt realizacji wzrósł dwukrotnie w stosunku do przewidywanego!). Charakterystycznym elementem stadionu jest wznoszący się ponad nim łuk wysoki na 133 metry. O tym, jak ważny jest Wembley dla sportu świadczy fakt, że bywa on nazywany „Domem Futbolu”.

Camp Nou

To chyba najbardziej znany stadion na świecie, zyskał wręcz miano obiektu kultowego. To największy stadion piłkarski w Europie – jego pojemność to 99 354 osób. Gospodarzem Camp Nou jest FC Barcelona. W rankingu UEFA Camp Nou jako jeden z nielicznych otrzymał 5 gwiazdek.

Stadion Narodowy w Pekinie

Znany również jako „Ptasie Gniazdo”. Skojarzenie to jest oczywiste, gdy tylko popatrzy się na stadion. Powstał z okazji organizowanej w Pekinie w 2008 roku olimpiady. Koszt jego budowy sięgnął 423 milionów dolarów. Wygląd stadionu inspirowany jest tradycyjnymi chińskimi wyrobami ceramicznymi, a jego zaokrąglony kształt w zamyśle miał być odniesieniem do nieba.

Stadion Rungrado

Położony na malowniczej wyspie Rungra jest drugim co do wielkości stadionem na świecie i największym stadionem w Azji. Jego pojemność to 150 000 osób (miejsca siedzące), ma 8 pięter, a wysokość od podłoża do dachu wynosi 60 metrów. Do tego dodajmy 80 wyjść i 10 wind. Zadaszenie stadionu widziane z góry przywodzi na myśl kwiat unoszący się na wodzie rzeki Taedong.

Maracana

Stadion z Rio de Janeiro, jeden z największych na świecie, zajmuje centralne miejsce w kompleksie sportowym o tej samej nazwie. Zbudowano go na planie koła. Maracana otrzymał swoją nazwę od rzeki płynącej w pobliżu. Turyści mogą również odwiedzić muzeum stadionu. Znajdują się w nim pamiątki związane z sukcesami reprezentacji Brazylii na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Interesująca jest także Aleja Sław, na której najbardziej utytułowani piłkarze mogą odcisnąć ślady swoich stóp.

 

Marina Bay

Ten stadion z Singapuru można potraktować jako ciekawostkę. Boisko umieszczone jest w całości na stalowej platformie na wodzie, natomiast już trybuny - na brzegu. Hmm... W Singapurze jest mało miejsca, ale żeby aż tak?

 

 

Fot. Trodel, Oh-Barcelona, Martin Pettitt, Francisco Diez, David Stanley, Around the rings1992, RWM via flickr.com

Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków