- Szczegóły
- poniedziałek, 30 grudzień 2024 18:41
Tanie loty do Ułan Bator
Znajdź nas w social mediach
Świątynia Czojżin lamy |
Fot. bicyclemark |
Ułan Bator to stolica Mongolii. Położone wśród bezkresnych stepów miasto to dla przeciętnego Europejczyka kwintesencja dzikości i egzotyki. Tak naprawdę jednak różnice między tym dużym ośrodkiem (ponad milion mieszkańców) a europejskimi miastami nie są aż tak drastycznie odczuwalne.
Co nie oznacza oczywiście, że mowy nie ma o szoku kulturowym. Po przyjeździe uderzyć może zwłaszcza jedna rzecz: temperatura. Nie bez powodu mówi się, że Ułan Bator to najzimniejsza stolica świata. Słupek termometru w lecie w porywach sięga dwadzieścia kilka stopni. Od listopada do marca standardem są temperatury ujemne.
Do Ułan Bator można się dostać stosunkowo łatwo, o ile oczywiście nie zrażają nas ogromne odległości. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Ułan Bator leży też na szlaku kolei transsyberyjskiej. Prowadzą tu również lokalne tory z Chin i Rosji. Sieć dróg asfaltowych jest niestety w średnim stanie.
Okolice Ułan Bator zamieszkałe były już w epoce paleolitu. Samo miasto powstało jednak w 1639 roku jako zespół jurt pałacowych i siedziba bogd gegeena, czyli inkarnacji religijnego przywódcy Mongołów. Początkowo nosiła nazwę „Urga”. W XX wieku sporo problemów sprawiały Chiny, które nie ustawały w próbach opanowania Mongolii. W 1924 roku powstała Mongolska Republika Ludowa, dzięki czemu pozycja Ułan Bator została znacznie umocniona. 26 listopada 1924 miasto otrzymało swoją dzisiejszą nazwę. Okres dynamicznego rozwoju miasta rozpoczął się od lat 50 XX wieku.
Nazwa Ułan Bator oznacza „Czerwony bohater”. Pochodzenie tej nazwy można wyśledzić bardzo łatwo – oczywiście wiąże się ona z wprowadzeniem w 1924 roku komunizmu. Zabudowa miejska w Ułan Bator bywa dość zaskakująca i chaotyczna. Tuż obok wieżowców możemy zobaczyć rozstawione charakterystyczne jurty, czyli namioty mieszkalne. W takich dziwnych konstrukcjach mieszka niemalże połowa populacji miasta! To zresztą stąd przydomek „Miasto namiotów”.
Zabytków w Ułan Bator nie ma niestety zbyt wiele. Najważniejszym bez wątpienia jest Gandan - klasztor buddyjskich mnichów. Zbudowano go w połowie XIX wieku, a zasłynął z tego, że nawet w czasach ustroju komunistycznego wciąż działał. Świątynia Czojdżin lamy to kolejny klasztor buddyjski. Budynek zbudowano na początku XX wieku, a aktualnie znajduje się w nim muzeum. Znajduje się w nim interesująca kolekcja masek, ikon i buddyjskich dzieł sztuki. Jeśli lubimy wycieczki po muzeach, to koniecznie powinniśmy wstąpić jeszcze do Muzeum Sztuki, Narodowego Muzeum Historii (znajdują się w nim nawet eksponaty z czasów prehistorycznych!) czy Muzeum Przyrodniczego. Na pewno warto obejrzeć pałac zimowy Bogd Gegeena Khana, rezydencję ostatniego monarchy Mongolii. Miejscem o historycznym znaczeniu jest Plac Suche Batora.
Ułan Bator to nie miejsce dla każdego turysty. Ciężko znaleźć tu kluby nocne czy dyskoteki na światowym poziomie. Miasto jest raczej spokojne. Warto spędzić tu kilka dni by odczuć na własnej skórze fascynujące różnice kulturowe, ale z całą pewnością nie każdy będzie zafascynowany mongolską stolicą.