- Szczegóły
- wtorek, 03 grudzień 2024 21:54
Zwiedzanie Koszyc
Znajdź nas w social mediach
Koszyce |
Fot. Ianz |
Katedra
Monumentalna gotycka Katedra Św. Elżbiety to największy kościół na Słowacji oraz najbardziej na wschód położona katedra zachodniego typu w Europie. Jej budowę realizowano pod nadzorem królewskim w kilku etapach od 1380 roku i można powiedzieć, że do dzisiaj nie została jeszcze ukończona. Mimo wielu przeróbek i rekonstrukcji (katedrę nękały nie tylko pożary, ale ucierpiała także znacznie podczas trzęsienia ziemi w XIX wieku), świątynia nadal zachwyca niezliczoną ilością oryginalnych elementów gotyckich, a w jej wnętrzu znajdziemy wiele, często bezcennych, dzieł sztuki. Wśród zachowanych fragmentów wyróżnia się piękny portal północny z tympanonem, na którym uwieczniono wizję sądu ostatecznego. We wnętrzu kościoła warto zwrócić szczególną uwagę na ołtarz główny. Został on zbudowany w latach 1474-1477, jego nieodłączną i wyjątkową częścią jest zbiór unikalnych gotyckich malowideł tablicowych. Liczy on 48 tego typu dzieł, co czyni go największym w Europie.
Urbanowa Wieża
Klasztor jezuitów i kościół św. Trójcy
Klasztor został wybudowany w latach 1671-1684 wedug wzoru kościoła Il Gesu w Rzymie i stanowił część kompleksu zabudowań Uniwersytetu Jezuickiego. Sam klasztor został postawiony po 1654 roku po rozbiórce tzw. królewskiego domu i poza Uniwersytetem mieściła się tu drukarnia, gimnazjum, a na koniec Akademia Prawna. Główny ołtarz Wniebowzięcia Marii Panny pochodzi z 1854 roku, wyposażenie wnętrza przeważnie z XVIII wieku.
Klasztor i kościół franciszkański
Wybudowany w XIV wieku przy murach miejskich od strony północno-wschodniej, wykorzystywany przez franciszkanów do roku 1556, kiedy to budynek został zniszczony przez pożar. Gdy zakon opuścił miasto, budynki klasztoru zostały przejęte przez wojsko. Na początku XVII wieku kościół wyremontowano, ale już w stylu barokowym. Niestety w roku 1775 ponownie zniszczył go pożar, a odbudowa trwała cztery lata. Warto zwrócić szczególną uwagę na główny ołtarz barokowy z 1760 roku oraz piękne boczne ołtarze pochodzące z połowy XVIII wieku. Z tego też okresu pochodzą obecne zabudowania klasztorne, choć większość z nich została w początku XIX wieku przebudowana w stylu klasycystycznym.
Pałac Rákóczego i Muzeum Techniki
Więzienie Miejskie
Więzienie, często nazywane też Mikluszowym, pochodzi z XVII wieku. Historia tego wyjątkowego budynku sięga wieku XV - z tego okresu pochodzą dwa gotyckie domostwa, które połączono i zaadoptowano na budynek więzienny. Gmach był wykorzystywany w tym celu blisko 300 lat. W latach 1940-1942 dokonano rekonstrukcji budynku, a wnętrze zamieniono na muzeum, w którym turyści mogą zapoznać się z interesującą historią miasta.