Treść strony

zwiedzanie-koszyc

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 18 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • zawsze korzystne ceny
Tanie loty. Nowy rok, czas na podróże!

Treść główna

Zwiedzanie Koszyc

Znajdź nas w social mediach

Koszyce
Koszyce
Fot. Ianz

Katedra

Monumentalna gotycka Katedra Św. Elżbiety to największy kościół na Słowacji oraz najbardziej na wschód położona katedra zachodniego typu w Europie. Jej budowę realizowano pod nadzorem królewskim w kilku etapach od 1380 roku i można powiedzieć, że do dzisiaj nie została jeszcze ukończona. Mimo wielu przeróbek i rekonstrukcji (katedrę nękały nie tylko pożary, ale ucierpiała także znacznie podczas trzęsienia ziemi w XIX wieku), świątynia nadal zachwyca niezliczoną ilością oryginalnych elementów gotyckich, a w jej wnętrzu znajdziemy wiele, często bezcennych, dzieł sztuki. Wśród zachowanych fragmentów wyróżnia się piękny portal północny z tympanonem, na którym uwieczniono wizję sądu ostatecznego. We wnętrzu kościoła warto zwrócić szczególną uwagę na ołtarz główny. Został on zbudowany w latach 1474-1477, jego nieodłączną i wyjątkową częścią jest zbiór unikalnych gotyckich malowideł tablicowych. Liczy on 48 tego typu dzieł, co czyni go największym w Europie. 

Urbanowa Wieża

Wolnostojąca XIV-wieczna dzwonnica, przebudowana w stylu renesansowym w 1628 roku. W wieży znajduje się dzwon "Św. Urban", odlany w 1557 roku ze starszych dzwonów, zniszczonych przez pożar. W latach 1943-1947 dostawiono arkadowe przybudówki, w których umieszczono lapidarium składające się ze średniowiecznych i renesansowych epitafiów, pochodzących z katedry. Do XIX wieku dzwonnica, kaplica św. Michała i katedra otoczone były wspólnym murem cmentarnym.


Klasztor jezuitów i kościół św. Trójcy

Klasztor został wybudowany w latach 1671-1684 wedug wzoru kościoła Il Gesu w Rzymie i stanowił część kompleksu zabudowań Uniwersytetu Jezuickiego. Sam klasztor został postawiony po 1654 roku po rozbiórce tzw. królewskiego domu i poza Uniwersytetem mieściła się tu drukarnia, gimnazjum, a na koniec Akademia Prawna. Główny ołtarz Wniebowzięcia Marii Panny pochodzi z 1854 roku, wyposażenie wnętrza przeważnie z XVIII wieku.

Klasztor i kościół franciszkański

Wybudowany w XIV wieku przy murach miejskich od strony północno-wschodniej, wykorzystywany przez franciszkanów do roku 1556, kiedy to budynek został zniszczony przez pożar. Gdy zakon opuścił miasto, budynki klasztoru zostały przejęte przez wojsko. Na początku XVII wieku kościół wyremontowano, ale już w stylu barokowym. Niestety w roku 1775 ponownie zniszczył go pożar, a odbudowa trwała cztery lata. Warto zwrócić szczególną uwagę na główny ołtarz barokowy z 1760 roku oraz piękne boczne ołtarze pochodzące z połowy XVIII wieku. Z tego też okresu pochodzą obecne zabudowania klasztorne, choć większość z nich została w początku XIX wieku przebudowana w stylu klasycystycznym.

Pałac Rákóczego i Muzeum Techniki

Piękny gotycki dom, w którym w latach 1706-1707 miał tu swoją rezydencję książę František II Rákóczy. Szczególnie piękna jest barokowa fasada pałacu, w którym dziś mieści się Muzeum Techniki. Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 14 tys. okazów z takich dziedzin jak górnictwo, hutnictwo, kowalstwo artystyczne, zegarmistrzostwo, mechanika, a nawet elektrotechnika, fotografia i kinematografia. Mieści się tutaj także duże planetarium.

Więzienie Miejskie

Więzienie, często nazywane też Mikluszowym, pochodzi z XVII wieku. Historia tego wyjątkowego budynku sięga wieku XV - z tego okresu pochodzą dwa gotyckie domostwa, które połączono i zaadoptowano na budynek więzienny. Gmach był wykorzystywany w tym celu blisko 300 lat. W latach 1940-1942 dokonano rekonstrukcji budynku, a wnętrze zamieniono na muzeum, w którym turyści mogą zapoznać się z interesującą historią miasta.

Muzeum Wschodniosłowackie

Zostało założone w 1872 roku, co czyni je jednym z najstarszych na Słowacji. Gromadzi blisko pół miliona okazów z dziedziny sztuki, rzemiosła artystycznego, historii, numizmatyki, etnografii, nauk przyrodniczych i fotografii. Reprezentatywna część zbiorów pokazywana jest w 11 ekspozycjach, odwiedzanych rocznie przez ok. 150 tys. osób z kraju i zagranicy.

Najlepsze okazje

Ciepłe miejsca w styczniu100 ofert od 194 Zobacz Ferie 2025: najtańsze loty z Warszawy do ciepłych krajów10 ofert od 647 Zobacz Loty w lutym na południe100 ofert od 201 Zobacz Egzotyczne kierunki w lutym!100 ofert od 1741 Zobacz Zbliżają się WALENTYNKI! Podróż to najlepszy prezent! 100 ofert od 120 Zobacz Tanie loty na Dzień Kobiet: zaplanuj niezapomniany city break z przyjaciółkami100 ofert od 120 Zobacz MARZEC - kup bilet wcześniej i taniej!100 ofert od 120 Zobacz Tanie loty na weekend! Poczuj zew przygody! 100 ofert od 120 Zobacz