- Szczegóły
- środa, 04 grudzień 2024 22:44
Zwiedzanie Tajpej
Znajdź nas w social mediach
Tajpej 101 |
Fot. Francisco Diez |
Tajpej 101
508-metrowa "łodyga bambusa" od 2004 r. jest jednym z najwyższych budynków na świecie. Łączy najnowocześniejsze technologie, m.in. chroniące konstrukcję przed trzęsieniami ziemi i tajfunami, z tradycyjną sztuką feng shui. W różnych kombinacjach wykorzystano tu pomyślną cyfrę osiem - po chińsku brzmi tak samo, jak "dużo zarabiać". W górnej partii budynek składa się z ośmiu nałożonych na siebie bloków, a każdy z nich z ośmiu pięter. Pierwszych pięć pięter zajmuje luksusowe centrum handlowe, wyżej są m.in. najdroższe w Tajpej biura i restauracje. Są tu dwa tarasy widokowe - zamknięty na 382 m i otwarty na 390. Z tego drugiego niewiele widać, gdyż otacza go wysoki metalowy płot. Znacznie ciekawszy jest dolny, oszklony, z fantastycznym widokiem na gąszcz wieżowców wdzierających się coraz śmielej między lesiste wzgórza na peryferiach. Budynek został tak zaprojektowany, by wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera i tajfun stulecia. Prawie pod samym szczytem znajduje się ogromna stalowa kula, której wahania mają amortyzować odchylenia konstrukcji.
National Palace Museum
Największa na świecie kolekcja chińskiej sztuki. W jego monumentalnych budynkach w Waishuanghsi, na północ od Tajpej, w magazynach i salach wystawowych przechowywanych znajduje się ok. 650 tys. eksponatów, które gromadzili przez ponad tysiąc lat cesarze z dynastii Sung, Ming i Cing. To najbogatszy na świecie zbiór chińskiej sztuki - malarstwa, kaligrafii, porcelany, ceramiki i starożytnych dokumentów, poczynając od neolitycznych rzeźb z nefrytu z czasów kultury Hongsham, brązów z epoki Shang i posążków Buddy z okresu sześciu dynastii aż po dzieła artystów tworzących w schyłkowych latach ostatniej dynastii Cing. Przebogata kolekcja z okresu dynastii Qing (1644-1911) to największa duma muzeum. Jej perłą jest kapusta pekińska wraz z konsumującymi ją owadami, wyrzeźbiona z niebywałą precyzją w kawałku biało-zielonego jadeitu. Skarby te przez wieki uważano za prywatną własność kolejnych rodzin cesarskich. Dopiero w połowie lat 20. ubiegłego wieku, gdy ostatni cesarz nie opuszczał już murów Zakazanego Miasta, zbiory wzięto pod opiekę państwa. W obliczu wojny z Japonią przetransportowano je w 20 tysiącach skrzyń do Szanghaju, a następnie do Nankinu, by w końcu wyprawić je w łodziami w górę rzeki Jangcy. W 1948 r. najcenniejsza część zbiorów przewieziona została przez władze Republiki Chińskiej na Tajwan.
Mauzoleum Czang Kai-szeka
Ogromna, biała budowla z parkiem i szeroko rozprzestrzeniającym się placem, ograniczonym z dwóch stron potężnym budynkiem hali koncertowej i teatru. Zbudowana po śmierci prezydenta Chang Kai-sheka, w celu upamiętnienia jego rządów (w latach 1949-75 był przywódcą Kuomintangu i Republiki Chińskiej na Tajwanie).
Nocne targi Shilin i Hwahsi
Zlokalizowane wśród wąskich uliczek. Te skupiska małych restauracyjek, sklepików wielobranżowych i drobnych handlarzy są miejscem gdzie Tajwańczycy chętnie spotykają się ze znajomymi. Największą ich atrakcją jest kuchnia tajwańska i nie tylko. Jak sama nazwa wskazuje tętnią one życiem do późnych godzin nocnych.
Snake Alley
Na targu Hwahsi znajduje się słynna Snake Alley. Znaki rozpoznawcze: węże w klatkach i tabliczki "No taking photos" (nie robić zdjęć). Serwują tu uważany za panaceum koktajl ze świeżo utoczonej krwi gada i alkoholu. Kiedyś uliczka była turystyczną ciekawostką, dziś proceder budzi raczej niechęć i sprzeciw.
Przystań Rybaka
Przystań Rybaka znajduje się przy tradycyjnym wybrzeżu, po prawej stronie nabrzeża rzeki Tamshui, tam gdzie wody rzeczne spotykają się z morzem. Administrujący miastem Taipei z wielkim sukcesem zamienili to miejsce w ogromną atrakcję turystyczną. Przystań jest świetnym przykładem miejsca stylowego, o unikalnej atmosferze. Kolejną atrakcją, szczególnie dla wielbicieli pięknych fotografii, będzie most zakochanych, który nadaje niewątpliwy urok temu wspaniałemu miejscu.
Ximending
Ximending było miejscem, gdzie dawniej znajdowała się Zachodnia Brama Taipei, jedna z pięciu należących do starego miasta. Obecnie chętnie spotykają się tu nastolatki i młodzi ludzie, i do takiej właśnie klienteli adresowane raczej są sklepy. Można tu też natknąć się na wiele towarów sprowadzonych z Japonii i Korei.
Gorące źródła Beitou
Gorące źródła Beitou, zwane "Pataauw", były dawniej miejscem odprawiania czarów przez kobiety. W ciągu ostatnich stu lat zyskały inne oblicze i zostały przekształcone w nowoczesny ośrodek spa.