Bieszczady - ogromne przestrzenie, puste połoniny, cisza, pierwotna przyroda, wspaniała fauna – jednym zdaniem najmniej zaludnione góry Polski. Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich, położona między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Mimo iż szczytowe partie zajmują połoniny, to Bieszczady zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, a nie Połonińskich. W Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta niespotykane w innych częściach naszego kraju, a zwłaszcza takie, które lubią ciepło, np. największy europejski wąż Eskulapa. Dobrze zachowane pierwotne lasy bukowe stanowią prawdziwy raj dla zwierząt. Żyją w nich m.in. żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Masywy Tarnicy, Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej obejmuje Bieszczadzki Park Narodowy, w którym poruszać się można tylko szlakami znakowanymi. Na nich też skupia się większość ruchu turystycznego.
Najważniejsze informacje
Czas otwarcia: cały rok
Ceny wstępu: Przez Bieszczadzki Park Narodowy poprowadzonych jest około 120 km pieszych szlaków turystycznych i podobna ilość ścieżek przyrodniczych. Wchodząc na szlak lub ścieżkę turysta zobowiązany jest do zakupienia biletu jednodniowego bądź czterodniowego karnetu w jednym z 17 punktów informacyjno-kasowych (ceny biletów i karnetów w poszczególnych punktach kasowych różnią się)
Dojazd: Sanok jest głównym węzłem komunikacyjnym regionu. Miasto ma dalekobieżne połączenia autobusowe z większością miast środkowej i wschodniej Polski i wschodem kraju: z Krakowem, Katowicami, Gliwicami, Mielcem, Lublinem, Sandomierzem, Warszawą a nawet Kołobrzegiem, zaś w regionie z Rzeszowem, Tarnowem, Krosnem i Przemyślem. Z sanockiego dworca PKS odjeżdżają autobusy do prawie wszystkich miejscowości bieszczadzkich.
Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej +4813 469 66 95 Bieszczadzki Park Narodowy +4813 461 06 50, +4813 461 06 10
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.